SM Skorstenar AB
559188-8820Aktiebolagreg. 2018
Löddeköpinge, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
1 260 tkr
Resultat efter fin. poster
206 tkr
Soliditet
73 %
Anställda
2
SM Skorstenar AB
Vi utför skorstensrenoveringar och montering av alla typer av moderna braskaminer, kassetter, köksspisar, montage av taksäkerhet samt PBL-besiktningar i hela Skåne!
sm-skorstenar.se
Adresser
Besöksadress
Barsebäcksvägen 123, 246 32 Löddeköpinge
Postadress
Barsebäcksvägen 123, 246 32 Löddeköpinge
Verksamhetsbeskrivning
Verksamheten bedriver försäljning samt montering och renovering av skorstenar och eldstäder
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 1 476 tkr | 559 tkr | 486 tkr |
| 2020 | 1 543 tkr | 32 tkr | 512 tkr |
| 2021 | 1 748 tkr | 287 tkr | 684 tkr |
| 2022 | 2 126 tkr | 163 tkr | 664 tkr |
| 2023 | 1 147 tkr | −124 tkr | 340 tkr |
| 2024 | 1 260 tkr | 206 tkr | 472 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 72,8 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 16,4 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 9,9 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 260 | 1 147 | 2 126 | 1 748 | 1 543 | 1 476 |
| Förändring av lager | – | – | – | – | – | 75 |
| Övriga rörelseintäkter | 10 | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 270 | 1 147 | 2 126 | 1 748 | 1 543 | 1 551 |
| Handelsvaror | 419 | 519 | 825 | 359 | 519 | 458 |
| Övriga externa kostnader | 122 | 147 | 203 | 239 | 147 | 92 |
| Personalkostnader | 480 | 543 | 872 | 797 | 781 | 423 |
| Av- och nedskrivningar | 45 | 64 | 64 | 64 | 64 | 19 |
| Rörelsekostnader | 1 066 | 1 272 | 1 963 | 1 460 | 1 511 | 992 |
| Rörelseresultat | 204 | −125 | 163 | 289 | 32 | 560 |
| Ränteintäkter och liknande | 2 | 1 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | – | – | 1 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | 2 | 1 | 0 | −1 | −0 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | 206 | −124 | 163 | 287 | 32 | 559 |
| Bokslutsdispositioner | −45 | 100 | −30 | −70 | – | – |
| Resultat före skatt | 161 | −24 | 133 | 217 | 32 | 559 |
| Skatt på årets resultat | 29 | 0 | 27 | 45 | 7 | 123 |
| Årets resultat | 132 | −24 | 105 | 172 | 25 | 436 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 45 | 109 | 172 | 236 | 300 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 45 | 109 | 172 | 236 | 300 |
| Varulager | 76 | 117 | 192 | 91 | 72 | 75 |
| Kundfordringar | 173 | 57 | 123 | 65 | 210 | 170 |
| Kortfristiga fordringar | 173 | 175 | 247 | 155 | 211 | 170 |
| Kassa och bank | 449 | 267 | 522 | 375 | 408 | 197 |
| Omsättningstillgångar | 697 | 559 | 961 | 621 | 692 | 442 |
| Summa tillgångar | 697 | 604 | 1 070 | 793 | 929 | 742 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 290 | 314 | 509 | 462 | 436 | – |
| Fritt eget kapital | 422 | 290 | 614 | 634 | 462 | 436 |
| Eget kapital | 472 | 340 | 664 | 684 | 512 | 486 |
| Obeskattade reserver | 45 | 0 | 100 | 70 | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 89 | 207 | 12 | 127 | 47 |
| Skatteskulder | 29 | – | – | 0 | 112 | 113 |
| Kortfristiga skulder | 180 | 263 | 306 | 39 | 417 | 256 |
| Summa eget kapital och skulder | 697 | 604 | 1 070 | 793 | 929 | 742 |
Anställda och utdelning
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | 125 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 72,8 % | 56,4 % | 69,5 % | 93,2 % | 55,1 % | 65,5 % |
| Kassalikviditet | 345 % | 168 % | 251 % | 1 346 % | 149 % | 144 % |
| Rörelsemarginal | 16,2 % | −10,9 % | 7,6 % | 16,5 % | 2,1 % | 37,9 % |
| Vinstmarginal | 16,4 % | −10,8 % | 7,7 % | 16,4 % | 2,1 % | 37,9 % |
| Omsättningstillväxt | 9,9 % | −46,1 % | 21,6 % | 13,3 % | 4,5 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 28 % | −7 % | 15,9 % | 25,2 % | 4,9 % | 89,7 % |
| Omsättning per anställd | 630 tkr | 574 tkr | 1 063 tkr | 874 tkr | 772 tkr | 738 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (21)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 132 tkr | −24 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 132 tkr | −24 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 24 tkr | −105 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −24 tkr | 105 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 300 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 472 tkr | 340 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 132 tkr | −24 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 300 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −45 tkr | 100 tkr |
| Forskott fran kunder | 8 tkr | – |
| Forslag disposition | 422 tkr | 290 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 422 tkr | 290 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 45 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 319 tkr | 319 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 319 tkr | 274 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 45 tkr | 64 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 76 tkr | 117 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 0 | 118 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 143 tkr | 174 tkr |
| Periodiseringsfonder | 45 tkr | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 28 dec. 2018 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
SM Skorstenar ABHuvudarbetsställe
Barsebäcksvägen 123, 246 32 Löddeköpinge
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559188-8820
Registreringsdatum
28 december 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Kävlinge, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.999 – Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.