Småland Campers Sweden AB
559302-5744Aktiebolagreg. 2021
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
717 tkr
Resultat efter fin. poster
−171 tkr
Soliditet
34 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Mailbox 3200, 112 73 Stockholm
Postadress
c/o Mail Boxes Etc., Mailbox 3200, 112 73 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva uthyrning av små husbilar (campervans) inkl. tillbehör för turiständamål. Konsultation avseende företagsutveckling, organisation, försäljning och marknadsföring, bedriva handel med fastigheter och värdepapper samt idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | – | – | – |
| 2021 | 66 tkr | −57 tkr | −17 tkr |
| 2022 | 123 tkr | −42 tkr | 326 tkr |
| 2023 | 331 tkr | 3 tkr | 329 tkr |
| 2024 | 478 tkr | −68 tkr | 262 tkr |
| 2025 | 717 tkr | −171 tkr | 272 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 33,6 % – branschmedian 55,8 %
Vinstmarginal −23,8 % – branschmedian 6,1 %
Omsättningstillväxt 49,9 % – branschmedian 0 %
Median för 3322 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 717 | 478 | 331 | 123 | 66 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 21 | 2 | 4 | 16 | – | – |
| Rörelseintäkter | 737 | 480 | 335 | 139 | 66 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 146 | 49 | 25 | 58 | 59 | – |
| Övriga externa kostnader | 516 | 330 | 191 | 92 | 40 | – |
| Personalkostnader | – | 0 | 1 | 0 | 6 | – |
| Av- och nedskrivningar | 198 | 150 | 114 | 30 | 18 | – |
| Rörelsekostnader | 860 | 529 | 331 | 181 | 123 | – |
| Rörelseresultat | −122 | −49 | 5 | −42 | −57 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | −0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 48 | 19 | 2 | 0 | 0 | – |
| Finansiella poster | −48 | −19 | −1 | −0 | −0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −171 | −68 | 3 | −42 | −57 | – |
| Resultat före skatt | −171 | −68 | 3 | −42 | −57 | – |
| Årets resultat | −171 | −68 | 3 | −42 | −57 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 668 | 675 | 588 | 523 | 73 | – |
| Anläggningstillgångar | 668 | 675 | 588 | 523 | 73 | – |
| Kortfristiga fordringar | 6 | 1 | 3 | 0 | 7 | – |
| Kassa och bank | 136 | 180 | 96 | 22 | 112 | – |
| Omsättningstillgångar | 142 | 181 | 100 | 22 | 119 | – |
| Summa tillgångar | 810 | 856 | 688 | 545 | 192 | – |
| Aktiekapital | 42 | 42 | 42 | 42 | 40 | 40 |
| Bundet eget kapital | 42 | 42 | 42 | 42 | 40 | – |
| Balanserat resultat | 17 | −96 | −99 | −57 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 230 | 220 | 288 | 285 | −57 | – |
| Eget kapital | 272 | 262 | 329 | 326 | −17 | – |
| Långfristiga skulder | 517 | 572 | 322 | 181 | 181 | – |
| Kortfristiga skulder | 21 | 22 | 36 | 38 | 28 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 810 | 856 | 688 | 545 | 192 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0.5 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 33,6 % | 30,6 % | 47,9 % | 59,9 % | −8,7 % | – |
| Kassalikviditet | 682 % | 810 % | 278 % | 59 % | 432 % | – |
| Rörelsemarginal | −17,1 % | −10,3 % | 1,4 % | −34,3 % | −85,2 % | – |
| Vinstmarginal | −23,8 % | −14,2 % | 1 % | −34,3 % | −85,2 % | – |
| Omsättningstillväxt | 49,9 % | 44,2 % | 169,6 % | 85,1 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −62,8 % | −26 % | 1 % | −12,9 % | 340,8 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | 133 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (22)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −171 tkr | −68 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −171 tkr | −68 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 68 tkr | −3 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −68 tkr | 3 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | 181 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 272 tkr | 262 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −171 tkr | −68 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | 181 tkr | – |
| Forskott fran kunder | 21 tkr | 21 tkr |
| Forslag disposition | 230 tkr | 220 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 230 tkr | 220 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 668 tkr | 675 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 1 179 tkr | 988 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 510 tkr | 313 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 190 tkr | 238 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 198 tkr | 150 tkr |
| Overkursfond | 383 tkr | 383 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 6 tkr | 674 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 0 | 2 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 0 | 181 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 517 tkr | 391 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 17 feb. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Småland Campers Sweden ABHuvudarbetsställe
Mailbox 3200, 112 73 Stockholm
Uthyrning & leasing
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559302-5744
Registreringsdatum
17 februari 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
41 750 kr
SNI-koder
Uthyrning & leasing
- SNI 77.390 – Uthyrning och leasing av diverse övrig utrustning samt diverse övriga maskiner och materiella tillgångar
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.