Smarkit Invest AB
559229-6049Aktiebolagreg. 2019
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
−12 tkr
Soliditet
−4 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Tavastgatan 47, 118 24 Stockholm
Postadress
c/o Wickell, Tavastgatan 47, 118 24 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Företaget skall investera i onoterade aktier i tillväxtbolag.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | – | −1 tkr | 49 tkr |
| 2021 | – | −1 tkr | 47 tkr |
| 2022 | – | 69 tkr | 102 tkr |
| 2023 | – | 5 tkr | 106 tkr |
| 2024 | – | −211 tkr | −105 tkr |
| 2025 | – | −12 tkr | −116 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet −4,1 % – branschmedian 90,8 %
Vinstmarginal – – branschmedian 26,7 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −25,6 %
Median för 19993 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Övriga externa kostnader | 11 | 10 | 11 | 28 | 1 | 1 |
| Rörelsekostnader | 11 | 10 | 11 | 28 | 1 | 1 |
| Rörelseresultat | −11 | −10 | −11 | −28 | −1 | −1 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 1 | – | – | – | – |
| Finansiella poster | −0 | −201 | 16 | 97 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −12 | −211 | 5 | 69 | −1 | −1 |
| Resultat före skatt | −12 | −211 | 5 | 69 | −1 | −1 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 1 | 14 | – | – |
| Årets resultat | −12 | −211 | 4 | 55 | −1 | −1 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 864 | 2 843 | 2 431 | 2 000 | 700 | 700 |
| Anläggningstillgångar | 2 864 | 2 843 | 2 431 | 2 000 | 700 | 700 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 5 | 27 | 4 | 0 | 47 | 49 |
| Omsättningstillgångar | 5 | 27 | 4 | 0 | 47 | 49 |
| Summa tillgångar | 2 869 | 2 871 | 2 435 | 2 000 | 747 | 749 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | −155 | 56 | 52 | −3 | −1 | 0 |
| Fritt eget kapital | −166 | −155 | 56 | 52 | −3 | −1 |
| Eget kapital | −116 | −105 | 106 | 102 | 47 | 49 |
| Långfristiga skulder | 2 984 | 2 974 | 2 311 | 1 884 | 700 | – |
| Leverantörsskulder | 1 | 0 | 3 | 0 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 1 | 15 | 14 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 | 2 | 18 | 15 | – | 700 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 869 | 2 871 | 2 435 | 2 000 | 747 | 749 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | −4,1 % | −3,7 % | 4,4 % | 5,1 % | 6,3 % | 6,5 % |
| Kassalikviditet | 495 % | 1 778 % | 24 % | 0 % | – | 7 % |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 9,9 % | 201,3 % | 4 % | 53,5 % | −2,6 % | −2,8 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (15)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 2 864 tkr | 2 843 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 3 064 tkr | 3 043 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 20 tkr | 612 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | – | 200 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | 200 tkr | 200 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −12 tkr | −211 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −12 tkr | −211 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 211 tkr | −4 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −211 tkr | 4 tkr |
| Forslag disposition | −166 tkr | −155 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −166 tkr | −155 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 0 | 200 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 9 | 82 |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | – | 0 |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 2 984 tkr | 2 974 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 3 dec. 2019 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Smarkit Invest ABHuvudarbetsställe
Tavastgatan 47, 118 24 Stockholm
Bank, finans & försäkring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559229-6049
Registreringsdatum
3 december 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bank, finans & försäkring
- SNI 64.991 – Investmentverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.