Smart Access Systems i Stockholm AB
556507-3615Aktiebolagreg. 1995
Enskededalen, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
3 005 tkr
Resultat efter fin. poster
200 tkr
Soliditet
79 %
Anställda
3
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Klockvägen 2, 121 33 Enskededalen
Postadress
Klockvägen 2, 121 33 Enskededalen
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva utveckling, tillverkning och försäljning av kontroll och passerutrustning för industri i och utanför Sverige.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 3 397 tkr | 269 tkr | – |
| 2023 | 3 170 tkr | 146 tkr | – |
| 2024 | 2 888 tkr | −280 tkr | 2 432 tkr |
| 2025 | 3 005 tkr | 200 tkr | 2 557 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 78,6 % – branschmedian 70,6 %
Vinstmarginal 6,7 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt 4,1 % – branschmedian −1,5 %
Median för 24086 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 005 | 2 888 | 3 170 | 3 397 |
| Övriga rörelseintäkter | 13 | 40 | – | – |
| Rörelseintäkter | 3 018 | 2 928 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 706 | 1 071 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 707 | 753 | – | – |
| Personalkostnader | 1 395 | 1 369 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 23 | 23 | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 831 | 3 216 | – | – |
| Rörelseresultat | 187 | −288 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 15 | 11 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 2 | 2 | – | – |
| Finansiella poster | 13 | 8 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 200 | −280 | 146 | 269 |
| Bokslutsdispositioner | −40 | 296 | – | – |
| Resultat före skatt | 160 | 16 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 35 | 11 | – | – |
| Årets resultat | 125 | 6 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 64 | 87 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 64 | 87 | – | – |
| Varulager | 2 271 | 2 033 | – | – |
| Kundfordringar | 359 | 261 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 490 | 434 | – | – |
| Kassa och bank | 886 | 761 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 3 647 | 3 228 | – | – |
| Summa tillgångar | 3 712 | 3 316 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 2 312 | 2 306 | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 437 | 2 312 | – | – |
| Eget kapital | 2 557 | 2 432 | – | – |
| Obeskattade reserver | 452 | 412 | – | – |
| Leverantörsskulder | 47 | 59 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 703 | 472 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 3 712 | 3 316 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 3 | 3 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 78,6 % | 83,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 196 % | 253 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 6,2 % | −10 % | – | – |
| Vinstmarginal | 6,7 % | −9,7 % | 4,6 % | 7,9 % |
| Omsättningstillväxt | 4,1 % | −8,9 % | −6,7 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 4,9 % | 0,2 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 002 tkr | 963 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (25)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 125 tkr | 6 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 125 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −6 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 6 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 2 557 tkr | 2 432 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 125 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring periodiseringsfond | −40 tkr | 296 tkr |
| Forskott till leverantorer | 358 tkr | 48 tkr |
| Forslag disposition | 2 437 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 437 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 43 tkr | 62 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 1 913 tkr | 1 985 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 64 tkr | 87 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 568 tkr | 568 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 504 tkr | 481 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 23 tkr | 23 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 89 tkr | 111 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 164 tkr | 118 tkr |
| Pagaende arbeten annans rakning kortfristiga skulder | 189 tkr | 0 |
| Periodiseringsfonder | 452 tkr | 412 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Stallda sakerheter | 100 tkr | 100 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 100 tkr | 100 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 303 tkr | 295 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Smart Access Systems i Stockholm ABHuvudarbetsställe
Klockvägen 2, 121 33 Enskededalen
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556507-3615
Registreringsdatum
19 maj 1995
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 71.129 – Övrig teknisk konsultverksamhet
- SNI 26.300 – Tillverkning av kommunikationsutrustning
- SNI 46.649 – Partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-07). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.