Smart Säkerhet Sverige AB
556756-2987Aktiebolagreg. 2008
Norrköping, Östergötlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
8 277 tkr
Resultat efter fin. poster
44 tkr
Soliditet
23 %
Anställda
4
smartbevakning.se – Smarta säkerhet- och bevakningstjänster
smartsakerhet.com
Adresser
Besöksadress
Lindövägen 72, 602 28 Norrköping
Postadress
Lindövägen 72, 602 28 Norrköping
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva rörelse omfattande försäljning av och rådgivning kring larm- och säkerhetssystem samt därvid förenlig verksamhet. Bolaget ska också kunna äga och förvalta fastigheter och värdepapper.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 3 813 tkr | 601 tkr | – |
| 2019 | 4 066 tkr | 53 tkr | – |
| 2020 | 3 668 tkr | −380 tkr | 829 tkr |
| 2021 | 3 961 tkr | −390 tkr | 824 tkr |
| 2022 | 4 761 tkr | −166 tkr | 815 tkr |
| 2023 | 5 115 tkr | −63 tkr | 819 tkr |
| 2024 | 6 373 tkr | −323 tkr | 819 tkr |
| 2025 | 8 277 tkr | 44 tkr | 843 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 23,2 % – branschmedian 54 %
Vinstmarginal 0,5 % – branschmedian 3,7 %
Omsättningstillväxt 29,9 % – branschmedian −0,7 %
Median för 18828 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 8 277 | 6 373 | 5 115 | 4 761 | 3 961 | 3 668 | 4 066 | 3 813 |
| Övriga rörelseintäkter | 181 | 79 | 87 | 86 | 322 | 314 | – | – |
| Rörelseintäkter | 8 458 | 6 452 | 5 202 | 4 847 | 4 284 | 3 983 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 3 489 | 2 590 | 2 153 | 1 584 | 1 741 | 1 484 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 461 | 1 405 | 1 106 | 1 180 | 949 | 903 | – | – |
| Personalkostnader | 3 453 | 2 777 | 1 997 | 2 225 | 1 961 | 1 950 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | 6 | 20 | 20 | 20 | – | – |
| Rörelsekostnader | 8 402 | 6 773 | 5 263 | 5 008 | 4 671 | 4 358 | – | – |
| Rörelseresultat | 55 | −321 | −61 | −162 | −387 | −375 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 2 | 4 | 1 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 12 | 4 | 7 | 5 | 3 | 5 | – | – |
| Finansiella poster | −11 | −2 | −3 | −4 | −3 | −5 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 44 | −323 | −63 | −166 | −390 | −380 | 53 | 601 |
| Bokslutsdispositioner | −3 | 340 | 80 | 160 | 390 | 379 | – | – |
| Resultat före skatt | 41 | 17 | 17 | −6 | −0 | −1 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 16 | 17 | 13 | 3 | 4 | 1 | – | – |
| Årets resultat | 25 | 0 | 3 | −9 | −4 | −2 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 6 | 26 | 46 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 210 | 210 | 210 | 210 | 210 | 210 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 210 | 210 | 210 | 216 | 236 | 256 | – | – |
| Varulager | 1 319 | 853 | 758 | 695 | 525 | 704 | – | – |
| Kundfordringar | 865 | 904 | 950 | 393 | 328 | 485 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 654 | 1 555 | 1 279 | 1 764 | 1 537 | 750 | – | – |
| Kassa och bank | 528 | 649 | 338 | 465 | 617 | 661 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 3 500 | 3 056 | 2 375 | 2 924 | 2 679 | 2 115 | – | – |
| Summa tillgångar | 3 710 | 3 266 | 2 585 | 3 140 | 2 916 | 2 371 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 719 | 719 | 715 | 724 | 729 | 731 | – | – |
| Fritt eget kapital | 743 | 719 | 719 | 715 | 724 | 729 | – | – |
| Eget kapital | 843 | 819 | 819 | 815 | 824 | 829 | – | – |
| Obeskattade reserver | 20 | 17 | 17 | 172 | 172 | 262 | – | – |
| Långfristiga skulder | 281 | 0 | 6 | 5 | 0 | 0 | – | – |
| Leverantörsskulder | 383 | 632 | 528 | 260 | 389 | 462 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 7 | 6 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 2 566 | 2 431 | 1 744 | 2 148 | 1 919 | 1 281 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 3 710 | 3 266 | 2 585 | 3 140 | 2 916 | 2 371 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 4 | 4 | 4 | 5 | 4 | 4 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 23,2 % | 25,5 % | 32,2 % | 30,3 % | 33 % | 43,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 85 % | 91 % | 93 % | 104 % | 112 % | 110 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 0,7 % | −5 % | −1,2 % | −3,4 % | −9,8 % | −10,2 % | – | – |
| Vinstmarginal | 0,5 % | −5,1 % | −1,2 % | −3,5 % | −9,9 % | −10,4 % | 1,3 % | 15,8 % |
| Omsättningstillväxt | 29,9 % | 24,6 % | 7,4 % | 20,2 % | 8 % | −9,8 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 2,9 % | 0 % | 0,4 % | −1,1 % | −0,5 % | −0,2 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 069 tkr | 1 593 tkr | 1 279 tkr | 952 tkr | 990 tkr | 917 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (28)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 210 tkr | 210 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 210 tkr | 210 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 25 tkr | 291 |
| Erhallna koncernbidrag | 0 | 340 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 25 tkr | 291 |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −291 | −3 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 291 | 3 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −3 tkr | 0 |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 265 tkr | 265 tkr |
| Forslag disposition | 743 tkr | 719 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 743 tkr | 719 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 432 tkr | 267 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 505 tkr | 505 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 505 tkr | 505 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 1 319 tkr | 853 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | – | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 0 | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 100 tkr | 100 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 100 tkr | 100 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 92 tkr | 120 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 513 tkr | 381 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 281 tkr | 0 |
| Periodiseringsfonder | 20 tkr | 17 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 1 510 tkr | 830 tkr |
| Stallda sakerheter | 400 tkr | 400 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 400 tkr | 400 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 160 tkr | 588 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Smart Säkerhet Sverige ABHuvudarbetsställe
Lindövägen 72, 602 28 Norrköping
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556756-2987
Registreringsdatum
17 april 2008
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Norrköping, Östergötlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 46.649 – Partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-13). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.