Smart Solution SS AB
559312-3911Aktiebolagreg. 2021
Enskede, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2023Omsättning
1 264 tkr
Resultat efter fin. poster
−178 tkr
Soliditet
14 %
Anställda
2
Smart Solution
smartsolution.com
Adresser
Besöksadress
Hägervägen 28, 122 39 Enskede
Postadress
c/o Taxenco, Hägervägen 28, 122 39 Enskede
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva transporttjänster, flytt för både företag och privatpersoner, flytt städ och lokalvård även elinstallation för solpaneler och personal uthyrning.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 0 tkr | 0 tkr | 25 tkr |
| 2022 | 223 tkr | 15 tkr | 121 tkr |
| 2023 | 1 264 tkr | −178 tkr | 43 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 14 % – branschmedian 43,6 %
Vinstmarginal −14,1 % – branschmedian 5 %
Omsättningstillväxt 466,8 % – branschmedian 0,3 %
Median för 10091 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 264 | 223 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 106 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 370 | 223 | 0 |
| Handelsvaror | 489 | 41 | – |
| Övriga externa kostnader | 167 | 84 | – |
| Personalkostnader | 820 | 68 | – |
| Av- och nedskrivningar | 59 | 15 | – |
| Rörelsekostnader | 1 534 | 208 | 0 |
| Rörelseresultat | −164 | 16 | 0 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 14 | 1 | – |
| Finansiella poster | −14 | −1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −178 | 15 | 0 |
| Resultat före skatt | −178 | 15 | 0 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 3 | – |
| Årets resultat | −178 | 12 | 0 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 220 | 279 | – |
| Anläggningstillgångar | 220 | 279 | – |
| Kundfordringar | 38 | 54 | – |
| Kortfristiga fordringar | 41 | 54 | – |
| Kassa och bank | 45 | 77 | 25 |
| Omsättningstillgångar | 86 | 131 | 25 |
| Summa tillgångar | 306 | 410 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 109 | 25 |
| Balanserat resultat | 112 | – | 0 |
| Fritt eget kapital | 18 | 12 | 0 |
| Eget kapital | 43 | 121 | 25 |
| Långfristiga skulder | 199 | 240 | – |
| Leverantörsskulder | 46 | 12 | – |
| Skatteskulder | 3 | 3 | – |
| Kortfristiga skulder | 65 | 50 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 306 | 410 | 25 |
Anställda och utdelning
| Post | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 1 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|
| Soliditet | 14 % | 29,5 % | 100 % |
| Kassalikviditet | 133 % | 264 % | – |
| Rörelsemarginal | −13 % | 7,1 % | – |
| Vinstmarginal | −14,1 % | 6,6 % | – |
| Omsättningstillväxt | 466,8 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −414 % | 9,8 % | 0 % |
| Omsättning per anställd | 632 tkr | 223 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (16)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2023 | 2022 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −178 tkr | 12 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −178 tkr | 12 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −12 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 12 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | 100 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | −41 tkr | 37 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −178 tkr | 12 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | 100 tkr | – |
| Forslag disposition | 18 tkr | 12 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 18 tkr | 12 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 220 tkr | 279 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 3 tkr | 27 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 958 | 34 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 199 tkr | 240 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 15 tkr | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 15 apr. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Smart Solution SS ABHuvudarbetsställe
Hägervägen 28, 122 39 Enskede
Taxi & transport
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559312-3911
Registreringsdatum
15 april 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Taxi & transport
- SNI 49.410 – Vägtransport, godstrafik
- SNI 49.420 – Flyttjänster
- SNI 26.110 – Tillverkning av elektroniska komponenter
- SNI 53.202 – Bud- och kurirverksamhet
- SNI 35.120 – Generering av elektricitet från förnybara energikällor
Övriga registrerade namn
1 st
- Smart Solution Energi Sverige – särskilt företagsnamn, registrerat 15 januari 2025. För den del av verksamheten som avser installation av solpaneler, elinstallationer och försäljning solpaneler.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.