SMC Bygg AB
556839-0610Aktiebolagreg. 2011
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
5 093 tkr
Resultat efter fin. poster
135 tkr
Soliditet
35 %
Anställda
5
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Molinsgatan 9 Lgh 1001, 411 33 Göteborg
Postadress
c/o Håkan Andersson, Molinsgatan 9 Lgh 1001, 411 33 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva byggnation och ombyggnad av småhus, montage av systemväggar och akustik för undertak, montage av sandwichpanel samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 11 049 tkr | 270 tkr | – |
| 2020 | 10 411 tkr | −192 tkr | – |
| 2021 | 9 019 tkr | −470 tkr | 51 tkr |
| 2022 | 9 897 tkr | −44 tkr | 63 tkr |
| 2023 | 7 585 tkr | 174 tkr | 237 tkr |
| 2024 | 4 349 tkr | 63 tkr | 300 tkr |
| 2025 | 5 093 tkr | 135 tkr | 434 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 34,7 % – branschmedian 48,1 %
Vinstmarginal 2,7 % – branschmedian 4,5 %
Omsättningstillväxt 17,1 % – branschmedian 2,2 %
Median för 12148 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 093 | 4 349 | 7 585 | 9 897 | 9 019 | 10 411 | 11 049 |
| Övriga rörelseintäkter | 57 | 60 | 22 | 235 | 132 | – | – |
| Rörelseintäkter | 5 150 | 4 409 | 7 606 | 10 132 | 9 152 | – | – |
| Handelsvaror | 1 096 | 504 | 2 324 | 3 610 | 2 437 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 553 | 724 | 851 | 1 276 | 1 268 | – | – |
| Personalkostnader | 3 354 | 3 118 | 4 276 | 5 273 | 5 895 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 9 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 108 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 5 012 | 4 346 | 7 559 | 10 160 | 9 600 | – | – |
| Rörelseresultat | 138 | 63 | 47 | −27 | −449 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | 0 | 136 | – | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 3 | 0 | 10 | 16 | 21 | – | – |
| Finansiella poster | −3 | 1 | 126 | −16 | −21 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 135 | 63 | 174 | −44 | −470 | −192 | 270 |
| Resultat före skatt | 135 | 63 | 174 | −44 | −470 | – | – |
| Årets resultat | 135 | 63 | 174 | −44 | −470 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 78 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 15 | 15 | 15 | 767 | 761 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 93 | 15 | 15 | 767 | 761 | – | – |
| Kundfordringar | 328 | 350 | 579 | 1 353 | 820 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 687 | 559 | 680 | 1 710 | 1 198 | – | – |
| Kassa och bank | 472 | 615 | 344 | 0 | 0 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 159 | 1 175 | 1 023 | 1 710 | 1 198 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 252 | 1 190 | 1 038 | 2 477 | 1 959 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 250 | 187 | 13 | 56 | 471 | – | – |
| Fritt eget kapital | 384 | 250 | 187 | 13 | 1 | – | – |
| Eget kapital | 434 | 300 | 237 | 63 | 51 | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | – | 0 | 437 | – | – |
| Leverantörsskulder | 213 | 298 | 34 | 491 | 311 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 127 | 77 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 818 | 890 | 802 | 2 414 | 1 470 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 252 | 1 190 | 1 038 | 2 477 | 1 959 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 5 | 5 | 6 | 9 | 9 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 34,7 % | 25,2 % | 22,8 % | 2,5 % | 2,6 % | – | – |
| Kassalikviditet | 142 % | 132 % | 128 % | 71 % | 81 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 2,7 % | 1,4 % | 0,6 % | −0,3 % | −5 % | – | – |
| Vinstmarginal | 2,7 % | 1,5 % | 2,3 % | −0,4 % | −5,2 % | −1,8 % | 2,4 % |
| Omsättningstillväxt | 17,1 % | −42,7 % | −23,4 % | 9,7 % | −13,4 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 31 % | 21,1 % | 73,4 % | −69,3 % | −915,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 019 tkr | 870 tkr | 1 264 tkr | 1 100 tkr | 1 002 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (33)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | – | 0 |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | – | 0 |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden forsaljningar | – | 0 |
| Andra langfristiga fordringar | 15 tkr | 15 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 15 tkr | 15 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 0 | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 135 tkr | 63 tkr |
| Checkrakningskredit beviljat belopp | 250 tkr | 250 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 135 tkr | 63 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −63 tkr | −174 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat aterbetalning aktieagartillskott | – | −100 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 63 tkr | 74 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 434 tkr | 300 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 135 tkr | 63 tkr |
| Forandring eget kapital totalt aterbetalning aktieagartillskott | – | −100 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | −100 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | – | 0 |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | – | 0 |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden bortskrivnafordringar | – | 0 |
| Forslag disposition | 384 tkr | 250 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 384 tkr | 250 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 24 tkr | 67 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 78 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 157 tkr | 69 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 78 tkr | 69 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 88 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 9 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 105 tkr | 85 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 135 tkr | 118 tkr |
| Stallda sakerheter | 500 tkr | 500 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 500 tkr | 500 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 231 tkr | 58 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 470 tkr | 473 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
SMC Bygg ABHuvudarbetsställe
Molinsgatan 9 Lgh 1001, 411 33 Göteborg
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556839-0610
Registreringsdatum
20 januari 2011
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.