Snårskogens Entreprenad AB
556933-6174Aktiebolagreg. 2013
Åkersberga, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
3 255 tkr
Resultat efter fin. poster
167 tkr
Soliditet
26 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Säbygårdsvägen 61, 184 42 Åkersberga
Postadress
Säbygårdsvägen 61, 184 42 Åkersberga
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva bygg- och markanläggningsarbeten.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 828 tkr | −140 tkr | – |
| 2017 | 1 567 tkr | 92 tkr | – |
| 2018 | 1 417 tkr | −156 tkr | 26 tkr |
| 2019 | 1 899 tkr | 4 tkr | 30 tkr |
| 2020 | 2 773 tkr | 163 tkr | 223 tkr |
| 2021 | 3 316 tkr | −140 tkr | 83 tkr |
| 2022 | 4 660 tkr | 335 tkr | 395 tkr |
| 2023 | 2 960 tkr | 217 tkr | 567 tkr |
| 2024 | 4 573 tkr | 133 tkr | 665 tkr |
| 2025 | 3 255 tkr | 167 tkr | 796 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 25,7 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 5,1 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt −28,8 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 255 | 4 573 | 2 960 | 4 660 | 3 316 | 2 773 | 1 899 | 1 417 | 1 567 | 828 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | – | – | – | – | – | – | −25 | 22 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 49 | 96 | 921 | 147 | – | – | 131 | 133 | – | – |
| Rörelseintäkter | 3 304 | 4 669 | 3 881 | 4 807 | 3 316 | 2 773 | 2 005 | 1 573 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 1 235 | 2 182 | 1 229 | 1 133 | 1 209 | 923 | 436 | 326 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 999 | 1 480 | 1 220 | 1 651 | 1 318 | 942 | 1 041 | 1 044 | – | – |
| Personalkostnader | 270 | 300 | 409 | 1 064 | 527 | 527 | 309 | 291 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 414 | 409 | 438 | 550 | 372 | 197 | 197 | 64 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 62 | 0 | 356 | 0 | 3 | 0 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 979 | 4 371 | 3 652 | 4 398 | 3 430 | 2 589 | 1 983 | 1 724 | – | – |
| Rörelseresultat | 325 | 298 | 229 | 409 | −113 | 185 | 22 | −151 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 2 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 158 | 167 | 12 | 74 | 27 | 22 | 18 | 5 | – | – |
| Finansiella poster | −157 | −165 | −12 | −74 | −27 | −22 | −18 | −5 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 167 | 133 | 217 | 335 | −140 | 163 | 4 | −156 | 92 | −140 |
| Resultat före skatt | 167 | 133 | 217 | 335 | −140 | 163 | 4 | −156 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 35 | 35 | 45 | 23 | – | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 132 | 97 | 172 | 313 | −140 | 163 | 4 | −156 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 1 914 | 2 475 | 2 840 | 2 926 | 2 343 | 1 139 | 1 335 | 146 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | – | 0 | 83 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 914 | 2 475 | 2 840 | 2 926 | 2 343 | 1 139 | 1 335 | 229 | – | – |
| Varulager | 296 | 1 261 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 772 | 500 | 1 003 | 584 | 461 | 384 | 179 | 191 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 816 | 501 | 1 057 | 626 | 779 | 461 | 308 | 411 | – | – |
| Kassa och bank | 70 | 35 | 126 | 308 | 98 | 51 | 8 | 4 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 182 | 1 797 | 1 183 | 935 | 877 | 511 | 315 | 415 | – | – |
| Summa tillgångar | 3 096 | 4 272 | 4 022 | 3 861 | 3 220 | 1 650 | 1 651 | 644 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 615 | 517 | 345 | 33 | 173 | 10 | −24 | 132 | – | – |
| Fritt eget kapital | 746 | 615 | 517 | 345 | 33 | 173 | −20 | −24 | – | – |
| Eget kapital | 796 | 665 | 567 | 395 | 83 | 223 | 30 | 26 | – | – |
| Långfristiga skulder | 953 | 1 881 | 1 505 | 1 440 | 1 589 | 761 | 945 | 45 | – | – |
| Leverantörsskulder | 328 | 29 | 128 | 28 | 17 | 11 | 87 | 157 | – | – |
| Skatteskulder | 106 | 115 | 94 | 28 | – | – | 21 | 21 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 347 | 1 727 | 1 950 | 2 026 | 1 548 | 666 | 676 | 573 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 3 096 | 4 272 | 4 022 | 3 861 | 3 220 | 1 650 | 1 651 | 644 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 25,7 % | 15,6 % | 14,1 % | 10,2 % | 2,6 % | 13,5 % | 1,8 % | 4,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 66 % | 31 % | 61 % | 46 % | 57 % | 77 % | 47 % | 72 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 10 % | 6,5 % | 7,7 % | 8,8 % | −3,4 % | 6,7 % | 1,1 % | −10,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | 5,1 % | 2,9 % | 7,3 % | 7,2 % | −4,2 % | 5,9 % | 0,2 % | −11 % | 5,9 % | −16,9 % |
| Omsättningstillväxt | −28,8 % | 54,5 % | −36,5 % | 40,5 % | 19,6 % | 46,1 % | 34 % | −9,6 % | 89,3 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 16,6 % | 14,6 % | 30,3 % | 79,1 % | −169,4 % | 73,1 % | 12,8 % | −596,9 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 3 255 tkr | 4 573 tkr | 2 960 tkr | 4 660 tkr | 3 316 tkr | 2 773 tkr | 1 899 tkr | 1 417 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (26)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 132 tkr | 97 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 132 tkr | 97 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −97 tkr | −172 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 97 tkr | 172 tkr |
| Forslag disposition | 746 tkr | 615 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 746 tkr | 615 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 1 914 tkr | 2 271 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 3 043 tkr | 3 227 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 1 129 tkr | 956 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 1 207 tkr | 108 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 1 023 tkr | 107 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 414 tkr | 341 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 241 tkr | 86 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 296 tkr | 1 261 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 0 | 204 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 160 tkr | 500 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 160 tkr | 296 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 340 tkr | 68 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 68 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 136 tkr | 27 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 44 tkr | 2 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 631 tkr | 894 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 272 tkr | 679 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 953 tkr | 1 881 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Snårskogens Entreprenad ABHuvudarbetsställe
Säbygårdsvägen 61, 184 42 Åkersberga
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556933-6174
Registreringsdatum
3 juni 2013
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Österåker, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.120 – Mark- och grundarbeten
- SNI 49.410 – Vägtransport, godstrafik
- SNI 47.811 – Detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.