Snickar-Janne i Örebro Aktiebolag
556152-5527Aktiebolagreg. 1971
Örebro, Örebro län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
499 tkr
Resultat efter fin. poster
−14 tkr
Soliditet
90 %
Anställda
0.5
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Hantverkaregatan 15, 702 17 Örebro
Postadress
Hantverkaregatan 15, 702 17 Örebro
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva tillverkning och montering, inköp och försäljning av möbler och inredningar, konsult- och arkitektverksamhet avseende inredningar samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 4 345 tkr | 87 tkr | – |
| 2019 | 2 077 tkr | 475 tkr | – |
| 2020 | 1 923 tkr | −194 tkr | 340 tkr |
| 2021 | 1 321 tkr | 32 tkr | 373 tkr |
| 2022 | 2 312 tkr | −23 tkr | 350 tkr |
| 2023 | 1 730 tkr | −136 tkr | 214 tkr |
| 2024 | 1 313 tkr | −50 tkr | 163 tkr |
| 2025 | 499 tkr | −14 tkr | 150 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 90,4 % – branschmedian 54 %
Vinstmarginal −2,8 % – branschmedian 3,7 %
Omsättningstillväxt −62 % – branschmedian −0,7 %
Median för 18828 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 499 | 1 313 | 1 730 | 2 312 | 1 321 | 1 923 | 2 077 | 4 345 |
| Förändring av lager | – | – | – | – | 0 | −200 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 2 | 0 | −5 | 314 | 326 | – | – |
| Rörelseintäkter | 499 | 1 315 | 1 730 | 2 307 | 1 635 | 2 050 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 387 | 764 | 1 110 | 1 397 | 852 | 1 070 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 109 | 183 | 202 | 284 | 209 | 409 | – | – |
| Personalkostnader | 17 | 417 | 554 | 647 | 542 | 824 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | – | 0 | 10 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 0 | – | 0 | 4 | – | – |
| Rörelsekostnader | 513 | 1 364 | 1 866 | 2 328 | 1 602 | 2 316 | – | – |
| Rörelseresultat | −14 | −50 | −137 | −20 | 33 | −267 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | – | – | 0 | 72 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 1 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 2 | 1 | 3 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | −1 | 0 | −2 | −0 | 72 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −14 | −50 | −136 | −23 | 32 | −194 | 475 | 87 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | 0 | 14 | – | – |
| Resultat före skatt | −14 | −50 | −136 | −23 | 32 | −180 | – | – |
| Årets resultat | −14 | −50 | −136 | −23 | 32 | −180 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Varulager | 56 | 113 | 133 | 145 | 130 | 209 | – | – |
| Kundfordringar | 5 | – | 0 | 153 | 261 | 10 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 31 | 8 | 380 | 160 | 291 | 143 | – | – |
| Kassa och bank | 79 | 109 | 248 | 382 | 327 | 126 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 165 | 230 | 761 | 687 | 748 | 478 | – | – |
| Summa tillgångar | 165 | 230 | 761 | 687 | 748 | 478 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 113 | 113 | 113 | 113 | 113 | 113 | – | – |
| Balanserat resultat | 50 | 101 | 237 | 260 | 227 | 408 | – | – |
| Fritt eget kapital | 37 | 50 | 101 | 237 | 260 | 227 | – | – |
| Eget kapital | 150 | 163 | 214 | 350 | 373 | 340 | – | – |
| Leverantörsskulder | 1 | 3 | 441 | 154 | 157 | 48 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | – | 0 | 2 | 6 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 16 | 67 | 547 | 337 | 375 | 138 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 165 | 230 | 761 | 687 | 748 | 478 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0.5 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1.5 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 90,4 % | 71 % | 28,1 % | 50,9 % | 49,8 % | 71,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 695 % | 175 % | 115 % | 161 % | 165 % | 195 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −2,8 % | −3,8 % | −7,9 % | −0,9 % | 2,5 % | −13,9 % | – | – |
| Vinstmarginal | −2,8 % | −3,8 % | −7,9 % | −1 % | 2,5 % | −10,1 % | 22,9 % | 2 % |
| Omsättningstillväxt | −62 % | −24,1 % | −25,2 % | 75 % | −31,3 % | −7,4 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −9,2 % | −30,7 % | −63,8 % | −6,5 % | 8,7 % | −53 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 997 tkr | 1 313 tkr | 1 730 tkr | 2 312 tkr | 1 321 tkr | 1 282 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −14 tkr | −50 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −14 tkr | −50 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 50 tkr | 136 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −50 tkr | −136 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 150 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −14 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forslag disposition | 37 tkr | 50 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 37 tkr | 50 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 0 |
| Lager ravaror fornodenheter | 56 tkr | 113 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 26 tkr | 8 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 7 tkr | 56 tkr |
| Reservfond | 13 tkr | 13 tkr |
| Stallda sakerheter | 400 tkr | 400 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 400 tkr | 400 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 8 tkr | 8 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Snickar-Janne i Örebro AktiebolagHuvudarbetsställe
Hantverkaregatan 15, 702 17 Örebro
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556152-5527
Registreringsdatum
26 oktober 1971
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Örebro, Örebro län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 46.150 – Provisionshandel med möbler, hushålls- och järnhandelsvaror
- SNI 16.239 – Tillverkning av övriga byggnads- och inredningssnickerier
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-01). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.