Snickar Julle AB
556929-6113Aktiebolagreg. 2013
Åkersberga, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 313 tkr
Resultat efter fin. poster
−21 tkr
Soliditet
32 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Bromsebyvägen 107, 184 93 Åkersberga
Postadress
Bromsebyvägen 107, 184 93 Åkersberga
Verksamhetsbeskrivning
Aktieobolagets verksamhet ska vara finsnickeri, ombyggnad/till= byggnad och tillhörande markarbeten och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 1 599 tkr | 2 tkr | – |
| 2019 | 3 935 tkr | 65 tkr | – |
| 2020 | 5 098 tkr | 234 tkr | 278 tkr |
| 2021 | 4 913 tkr | 224 tkr | 410 tkr |
| 2022 | 4 591 tkr | 10 tkr | 415 tkr |
| 2023 | 5 811 tkr | −36 tkr | 427 tkr |
| 2024 | 4 937 tkr | −270 tkr | 213 tkr |
| 2025 | 2 313 tkr | −21 tkr | 192 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 32,4 % – branschmedian 48,1 %
Vinstmarginal −0,9 % – branschmedian 4,5 %
Omsättningstillväxt −53,2 % – branschmedian 2,2 %
Median för 12148 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 313 | 4 937 | 5 811 | 4 591 | 4 913 | 5 098 | 3 935 | 1 599 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 235 | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 313 | 4 937 | 6 046 | 4 591 | 4 913 | 5 098 | – | – |
| Handelsvaror | 1 264 | 4 082 | 4 897 | 3 524 | 3 603 | 3 875 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 417 | 478 | 534 | 401 | 465 | 428 | – | – |
| Personalkostnader | 647 | 646 | 647 | 638 | 588 | 542 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 6 | – | 0 | 18 | 31 | 19 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 335 | 5 206 | 6 078 | 4 580 | 4 687 | 4 864 | – | – |
| Rörelseresultat | −21 | −269 | −33 | 11 | 226 | 234 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 1 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 1 | 3 | 1 | 2 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | −1 | −3 | −1 | −2 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −21 | −270 | −36 | 10 | 224 | 234 | 65 | 2 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 56 | 58 | 0 | −56 | −58 | – | – |
| Resultat före skatt | −21 | −214 | 22 | 10 | 168 | 176 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 11 | 4 | 36 | 38 | – | – |
| Årets resultat | −21 | −214 | 11 | 6 | 132 | 138 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 41 | 0 | 0 | 0 | 68 | 99 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 41 | 0 | 0 | 0 | 68 | 99 | – | – |
| Kundfordringar | 39 | 40 | 118 | 316 | 179 | 0 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 436 | 332 | 475 | 565 | 281 | 232 | – | – |
| Kassa och bank | 115 | 219 | 384 | 444 | 431 | 314 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 551 | 551 | 860 | 1 009 | 712 | 546 | – | – |
| Summa tillgångar | 592 | 551 | 860 | 1 009 | 780 | 644 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 163 | 377 | 365 | 360 | 228 | 90 | – | – |
| Fritt eget kapital | 142 | 163 | 377 | 365 | 360 | 228 | – | – |
| Eget kapital | 192 | 213 | 427 | 415 | 410 | 278 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 56 | 114 | 114 | 58 | – | – |
| Leverantörsskulder | 170 | 68 | 61 | 241 | 116 | 81 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 56 | 33 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 400 | 338 | 377 | 480 | 256 | 309 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 592 | 551 | 860 | 1 009 | 780 | 644 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 32,4 % | 38,7 % | 54,8 % | 50,1 % | 64,2 % | 50,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 138 % | 163 % | 228 % | 210 % | 278 % | 177 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −0,9 % | −5,5 % | −0,6 % | 0,2 % | 4,6 % | 4,6 % | – | – |
| Vinstmarginal | −0,9 % | −5,5 % | −0,6 % | 0,2 % | 4,6 % | 4,6 % | 1,7 % | 0,1 % |
| Omsättningstillväxt | −53,2 % | −15 % | 26,6 % | −6,6 % | −3,6 % | 29,6 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −11,1 % | −100,1 % | 2,7 % | 1,4 % | 32,2 % | 49,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 313 tkr | 4 937 tkr | 5 811 tkr | 4 591 tkr | 4 913 tkr | 5 098 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (19)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −21 tkr | −214 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −21 tkr | −214 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 214 tkr | −11 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −214 tkr | 11 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 192 tkr | 213 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −21 tkr | −214 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | 56 tkr |
| Forslag disposition | 142 tkr | 163 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 142 tkr | 163 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 329 tkr | 252 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 41 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 256 tkr | 209 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 216 tkr | 209 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 47 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 6 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 68 tkr | 40 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 230 tkr | 270 tkr |
| Periodiseringsfonder | – | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
Snickar Julle ABHuvudarbetsställe
Bromsebyvägen 107, 184 93 Åkersberga
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556929-6113
Registreringsdatum
22 april 2013
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Österåker, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.