Snickarkraft AB
556934-5464Aktiebolagreg. 2013
Uppsala, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
3 337 tkr
Resultat efter fin. poster
294 tkr
Soliditet
49 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Skölsta Byväg 20 A, 754 74 Uppsala
Postadress
Skölsta Byväg 20 A, 754 74 Uppsala
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska arbeta med renoveringar, ombyggnationer, nybyggnationer av fastigheter, snickerier samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 3 235 tkr | −205 tkr | – |
| 2021 | 5 197 tkr | 159 tkr | – |
| 2022 | 4 159 tkr | 6 tkr | 1 230 tkr |
| 2023 | 4 429 tkr | 368 tkr | 1 513 tkr |
| 2024 | 4 495 tkr | 1 272 tkr | 1 452 tkr |
| 2025 | 3 337 tkr | 294 tkr | 1 940 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 49,5 % – branschmedian 48,1 %
Vinstmarginal 8,8 % – branschmedian 4,5 %
Omsättningstillväxt −25,8 % – branschmedian 2,2 %
Median för 12148 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 337 | 4 495 | 4 429 | 4 159 | 5 197 | 3 235 |
| Övriga rörelseintäkter | 87 | 102 | 7 | 3 | – | – |
| Rörelseintäkter | 3 423 | 4 598 | 4 436 | 4 162 | – | – |
| Handelsvaror | 1 472 | 1 467 | 1 278 | 1 865 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 529 | −146 | 679 | 681 | – | – |
| Personalkostnader | 1 095 | 1 014 | 1 964 | 1 607 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 14 | 44 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 3 109 | 2 379 | 3 921 | 4 154 | – | – |
| Rörelseresultat | 314 | 2 219 | 515 | 8 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | −2 | 2 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 18 | −23 | 147 | 2 | – | – |
| Finansiella poster | −20 | −947 | −147 | −2 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 294 | 1 272 | 368 | 6 | 159 | −205 |
| Bokslutsdispositioner | 303 | −300 | 0 | 44 | – | – |
| Resultat före skatt | 597 | 972 | 368 | 49 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 108 | 347 | 85 | 14 | – | – |
| Årets resultat | 488 | 625 | 283 | 36 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 11 | 24 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 288 | 2 260 | 3 202 | 3 202 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 2 299 | 2 285 | 3 202 | 3 202 | – | – |
| Varulager | – | 0 | 72 | 72 | – | – |
| Kundfordringar | 299 | 186 | 80 | 162 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 800 | 1 097 | 159 | 207 | – | – |
| Kassa och bank | 1 306 | 746 | 721 | 177 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 106 | 1 843 | 952 | 456 | – | – |
| Summa tillgångar | 4 405 | 4 128 | 4 154 | 3 658 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 402 | 777 | 1 180 | 1 144 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 890 | 1 402 | 1 463 | 1 180 | – | – |
| Eget kapital | 1 940 | 1 452 | 1 513 | 1 230 | – | – |
| Obeskattade reserver | 300 | 603 | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | 0 | −0 | – | – |
| Leverantörsskulder | 352 | 160 | 352 | 328 | – | – |
| Skatteskulder | 114 | 211 | −138 | −206 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 2 165 | 2 074 | 2 641 | 2 428 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 4 405 | 4 128 | 4 154 | 3 658 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 3 | 3 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 49,5 % | 46,8 % | 36,4 % | 33,6 % | – | – |
| Kassalikviditet | 97 % | 89 % | 33 % | 16 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 9,4 % | 49,4 % | 11,6 % | 0,2 % | – | – |
| Vinstmarginal | 8,8 % | 28,3 % | 8,3 % | 0,1 % | 3,1 % | −6,3 % |
| Omsättningstillväxt | −25,8 % | 1,5 % | 6,5 % | −20 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 25,2 % | 43 % | 18,7 % | 2,9 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 669 tkr | 2 248 tkr | 1 476 tkr | 1 386 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (38)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 25 tkr | 25 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 35 tkr | 35 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 0 | – |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag nedskrivningar | 10 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 1 502 tkr | 1 502 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 1 502 tkr | 1 502 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 488 tkr | 625 tkr |
| Exceptionella kostnader | 0 | 692 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 488 tkr | 625 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −625 tkr | −283 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 625 tkr | 283 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 195 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 940 tkr | 1 452 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 488 tkr | 625 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 195 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 303 tkr | −300 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 760 tkr | 733 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 0 | 10 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag forandring tillkommande fordringar | 27 tkr | 30 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag langfristiga | 761 tkr | 733 tkr |
| Forslag disposition | 1 890 tkr | 1 402 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 890 tkr | 1 402 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 502 tkr | 849 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 11 tkr | 24 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 378 tkr | 378 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 367 tkr | 353 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 0 | 18 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 68 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 14 tkr | 14 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 0 | 18 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar omklassificeringar | 0 | −30 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | – | 0 |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 0 | 972 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 70 | 62 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 445 tkr | 1 532 tkr |
| Periodiseringsfonder | 300 tkr | 603 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 254 tkr | 170 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 dec. 2024 – 30 nov. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 dec. 2023 – 30 nov. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 dec. 2022 – 30 nov. 2023 · Inlämnad –
Snickarkraft ABHuvudarbetsställe
Skölsta Byväg 20 A, 754 74 Uppsala
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556934-5464
Registreringsdatum
13 juni 2013
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Uppsala, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.