Snickeritradition Sollentuna AB
556879-3110Aktiebolagreg. 2012
Sollentuna, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
337 tkr
Resultat efter fin. poster
11 tkr
Soliditet
30 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Vassvägen 13 A, 192 67 Sollentuna
Postadress
Vassvägen 13 A, 192 67 Sollentuna
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska arbeta med tillverkning av snickeri för privat och offentlig miljö.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 894 tkr | 11 tkr | – |
| 2017 | 572 tkr | 11 tkr | – |
| 2018 | 534 tkr | −89 tkr | 59 tkr |
| 2019 | 739 tkr | 70 tkr | 100 tkr |
| 2020 | 1 046 tkr | −17 tkr | 83 tkr |
| 2021 | 715 tkr | −6 tkr | 77 tkr |
| 2022 | 515 tkr | −22 tkr | 55 tkr |
| 2023 | 377 tkr | −5 tkr | 50 tkr |
| 2024 | 604 tkr | 0 tkr | 50 tkr |
| 2025 | 337 tkr | 11 tkr | 57 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 29,6 % – branschmedian 51,1 %
Vinstmarginal 3,2 % – branschmedian 3,6 %
Omsättningstillväxt −44,2 % – branschmedian 2,1 %
Median för 825 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 337 | 604 | 377 | 515 | 715 | 1 046 | 739 | 534 | 572 | 894 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 7 | 0 | 80 | 145 | 9 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 337 | 611 | 377 | 595 | 860 | 1 054 | 739 | 534 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 44 | 226 | 94 | 107 | 290 | 310 | 236 | 69 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 259 | 234 | 269 | 272 | 331 | 300 | 267 | 274 | – | – |
| Personalkostnader | 7 | 133 | 2 | 222 | 228 | 429 | 111 | 249 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 9 | 16 | 16 | 16 | 17 | 32 | 54 | 31 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 319 | 609 | 381 | 617 | 865 | 1 070 | 668 | 623 | – | – |
| Rörelseresultat | 18 | 2 | −4 | −23 | −5 | −16 | 71 | −89 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 7 | 2 | 3 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | −7 | −2 | −1 | 0 | −1 | −1 | −1 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 11 | 0 | −5 | −22 | −6 | −17 | 70 | −89 | 11 | 11 |
| Resultat före skatt | 11 | 0 | −5 | −22 | −6 | −17 | 70 | −89 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 4 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 7 | 0 | −5 | −22 | −6 | −17 | 70 | −89 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 9 | 25 | 41 | 57 | 74 | 26 | 80 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 9 | 25 | 41 | 57 | 74 | 26 | 80 | – | – |
| Kundfordringar | 43 | 43 | 163 | 163 | 256 | 327 | 15 | 88 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 166 | 293 | 266 | 358 | 430 | 339 | 318 | 133 | – | – |
| Kassa och bank | 27 | 27 | 13 | 30 | 45 | 41 | 167 | 47 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 193 | 320 | 279 | 388 | 475 | 380 | 484 | 180 | – | – |
| Summa tillgångar | 193 | 330 | 305 | 429 | 532 | 454 | 510 | 260 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 0 | 0 | 27 | 27 | 33 | 50 | −20 | 99 | – | – |
| Fritt eget kapital | 7 | 0 | 0 | 5 | 27 | 33 | 50 | 9 | – | – |
| Eget kapital | 57 | 50 | 50 | 55 | 77 | 83 | 100 | 59 | – | – |
| Leverantörsskulder | 10 | 74 | 22 | 17 | 72 | 30 | 17 | 26 | – | – |
| Skatteskulder | 4 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 136 | 279 | 254 | 375 | 455 | 371 | 411 | 200 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 193 | 330 | 305 | 429 | 532 | 454 | 510 | 260 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | – | 1 | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 29,6 % | 15,2 % | 16,5 % | 12,8 % | 14,6 % | 18,3 % | 19,6 % | 22,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 142 % | 115 % | 110 % | 104 % | 104 % | 102 % | 118 % | 90 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 5,3 % | 0,3 % | −1 % | −4,4 % | −0,7 % | −1,5 % | 9,5 % | −16,6 % | – | – |
| Vinstmarginal | 3,2 % | 0 % | −1,3 % | −4,4 % | −0,8 % | −1,6 % | 9,5 % | −16,7 % | 1,9 % | 1,2 % |
| Omsättningstillväxt | −44,2 % | 60,1 % | −26,7 % | −28 % | −31,6 % | 41,5 % | 38,4 % | −6,6 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 12 % | 0,3 % | −9,7 % | −40,8 % | −7,2 % | −20,2 % | 69,7 % | −150,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 337 tkr | 604 tkr | – | 515 tkr | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (19)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 7 tkr | 132 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 7 tkr | 132 |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −132 | 5 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 132 | −5 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 57 tkr | 50 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 7 tkr | 132 |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forskott fran kunder | – | 0 |
| Forslag disposition | 7 tkr | 231 |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 7 tkr | 231 |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 114 tkr | 207 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 9 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 93 tkr | 221 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 93 tkr | 212 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 9 tkr | 16 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | – | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 9 tkr | 42 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 115 tkr | 181 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 7 tkr | 25 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 juli 2020 – 30 juni 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 juli 2019 – 30 juni 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 juli 2018 – 30 juni 2019 · Inlämnad –
Snickeritradition Sollentuna ABHuvudarbetsställe
Vassvägen 13 A, 192 67 Sollentuna
Tillverkning & industri
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556879-3110
Registreringsdatum
2 januari 2012
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Sollentuna, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Tillverkning & industri
- SNI 31.004 – Tillverkning av köksinredningar
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.