Snogaliden AB
559414-1185Aktiebolagreg. 2022
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
898 tkr
Resultat efter fin. poster
84 tkr
Soliditet
41 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Kastanjegatan 62, 213 62 Malmö
Postadress
c/o Freddie Müller, Kastanjegatan 62, 213 62 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Finsnickeri med tillverkning av prydnadsföremål, trädetaljer och övrig förenlig verksamhet. Företaget ska också erbjuda underentreprenadtjänster inom bygg och installation.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | – | – | – |
| 2023 | 720 tkr | 204 tkr | 147 tkr |
| 2024 | 611 tkr | −121 tkr | 77 tkr |
| 2025 | 898 tkr | 84 tkr | 158 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 40,8 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 9,3 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 46,9 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 898 | 611 | 720 | – |
| Rörelseintäkter | 898 | 611 | 720 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 256 | 89 | 106 | – |
| Övriga externa kostnader | 115 | 123 | 91 | – |
| Personalkostnader | 430 | 506 | 306 | – |
| Av- och nedskrivningar | 13 | 13 | 13 | – |
| Rörelsekostnader | 815 | 732 | 516 | – |
| Rörelseresultat | 83 | −121 | 204 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | – |
| Finansiella poster | 0 | −0 | −0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 84 | −121 | 204 | – |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 51 | −51 | – |
| Resultat före skatt | 84 | −70 | 153 | – |
| Skatt på årets resultat | 3 | 0 | 32 | – |
| Årets resultat | 80 | −70 | 122 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 26 | 39 | 52 | – |
| Anläggningstillgångar | 26 | 39 | 52 | – |
| Kundfordringar | 135 | 50 | 94 | – |
| Kortfristiga fordringar | 202 | 148 | 142 | – |
| Kassa och bank | 158 | 80 | 181 | – |
| Omsättningstillgångar | 360 | 227 | 323 | – |
| Summa tillgångar | 386 | 266 | 375 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 0 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | 52 | 122 | – | – |
| Fritt eget kapital | 133 | 52 | 122 | – |
| Eget kapital | 158 | 77 | 147 | – |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 51 | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 5 | – |
| Kortfristiga skulder | 229 | 189 | 177 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 386 | 266 | 375 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 40,8 % | 28,9 % | 49,9 % | – |
| Kassalikviditet | 157 % | 120 % | 182 % | – |
| Rörelsemarginal | 9,3 % | −19,7 % | 28,4 % | – |
| Vinstmarginal | 9,3 % | −19,7 % | 28,4 % | – |
| Omsättningstillväxt | 46,9 % | −15,1 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 51,1 % | −90,4 % | 83 % | – |
| Omsättning per anställd | 898 tkr | 611 tkr | 720 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (19)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 80 tkr | −70 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 80 tkr | −70 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 70 tkr | −122 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −70 tkr | 122 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 158 tkr | 77 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 80 tkr | −70 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | 51 tkr |
| Forslag disposition | 133 tkr | 52 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 133 tkr | 52 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 2 tkr | 2 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 26 tkr | 39 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 65 tkr | 65 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 39 tkr | 26 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 13 tkr | 13 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 65 tkr | 95 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 229 tkr | 189 tkr |
| Periodiseringsfonder | – | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 okt. 2024 – 30 sep. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 okt. 2023 – 30 sep. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 20 dec. 2022 – 30 sep. 2023 · Inlämnad –
Snogaliden ABHuvudarbetsställe
Kastanjegatan 62, 213 62 Malmö
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559414-1185
Registreringsdatum
20 december 2022
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten
- SNI 31.001 – Tillverkning av kontors- och butiksmöbler
- SNI 31.003 – Tillverkning av köksmöbler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.