Snökristallen AB
556837-7195Aktiebolagreg. 2011
Strömstad, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
118 tkr
Resultat efter fin. poster
155 tkr
Soliditet
55 %
Anställda
0
Snökristallen Barnakademi – Fristående förskola i Ormesta, Örebro kommun
snokristallen.se
Adresser
Besöksadress
Utblicksstigen 6, 452 97 Strömstad
Postadress
c/o Johansson, Utblicksstigen 6, 452 97 Strömstad
Verksamhetsbeskrivning
Att äga och förvalta bolagets fastigheter och tillgångar genom uthyrning och försäljning.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 21 tkr | −36 tkr | – |
| 2017 | 26 tkr | −18 tkr | – |
| 2018 | 124 tkr | 53 tkr | −41 tkr |
| 2019 | 38 tkr | 10 tkr | −31 tkr |
| 2020 | 42 tkr | −5 tkr | −36 tkr |
| 2021 | 80 tkr | 49 tkr | 13 tkr |
| 2022 | 54 tkr | 32 tkr | 45 tkr |
| 2023 | 103 tkr | 74 tkr | 104 tkr |
| 2024 | 76 tkr | 36 tkr | 133 tkr |
| 2025 | 118 tkr | 155 tkr | 256 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 55,2 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 132,1 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 55,6 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 118 | 76 | 103 | 54 | 80 | 42 | 38 | 124 | 26 | 21 |
| Rörelseintäkter | 118 | 76 | 103 | 54 | 80 | 42 | 38 | 124 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 13 | 41 | 30 | 16 | 15 | 31 | 13 | 24 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | – | 0 | 6 | 16 | 16 | 16 | 47 | – | – |
| Rörelsekostnader | 13 | 41 | 30 | 22 | 31 | 47 | 28 | 71 | – | – |
| Rörelseresultat | 105 | 35 | 73 | 32 | 49 | −5 | 10 | 53 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 33 | 1 | 1 | – | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | −0 | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 51 | 1 | 1 | 0 | −0 | −0 | −0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 155 | 36 | 74 | 32 | 49 | −5 | 10 | 53 | −18 | −36 |
| Resultat före skatt | 155 | 36 | 74 | 32 | 49 | −5 | 10 | 53 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 32 | 7 | 14 | – | – | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 123 | 29 | 60 | 32 | 49 | −5 | 10 | 53 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 0 | 6 | 22 | 38 | 54 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 223 | 196 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 223 | 196 | 0 | 0 | 6 | 22 | 38 | 54 | – | – |
| Kundfordringar | 0 | 0 | 72 | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 41 | 14 | 72 | – | – | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Kassa och bank | 200 | 71 | 185 | 171 | 140 | 122 | 141 | 161 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 241 | 85 | 257 | 171 | 140 | 122 | 141 | 161 | – | – |
| Summa tillgångar | 464 | 281 | 257 | 171 | 146 | 143 | 179 | 215 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 83 | 54 | −5 | −37 | −86 | −81 | −91 | −144 | – | – |
| Fritt eget kapital | 206 | 83 | 54 | −5 | −37 | −86 | −81 | −91 | – | – |
| Eget kapital | 256 | 133 | 104 | 45 | 13 | −36 | −31 | −41 | – | – |
| Långfristiga skulder | 116 | 116 | 116 | 116 | 116 | 176 | 203 | 246 | – | – |
| Skatteskulder | 53 | 21 | 14 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 92 | 32 | 37 | 11 | 18 | 4 | 7 | 10 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 464 | 281 | 257 | 171 | 146 | 143 | 179 | 215 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 206 | 0 | – | – | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 55,2 % | 47,3 % | 40,6 % | 26 % | 8,6 % | −25,4 % | −17,4 % | −19 % | – | – |
| Kassalikviditet | 262 % | 264 % | 697 % | 1 570 % | 779 % | 2 924 % | 2 000 % | 1 697 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 88,9 % | 46 % | 70,9 % | 59,5 % | 61 % | −12,2 % | 25,5 % | 42,5 % | – | – |
| Vinstmarginal | 132,1 % | 47,5 % | 71,7 % | 59,5 % | 61 % | −12,6 % | 25,5 % | 42,5 % | −69,6 % | −170,9 % |
| Omsättningstillväxt | 55,6 % | −26,8 % | 91,8 % | −33 % | 92,3 % | 9,4 % | −69,2 % | 376,9 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 48,1 % | 21,5 % | 57,3 % | 71,9 % | 391,4 % | 14,5 % | −31,2 % | −128,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 223 tkr | 196 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 223 tkr | 196 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | – | 196 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 123 tkr | 29 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 123 tkr | 29 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −29 tkr | −60 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 29 tkr | 60 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 256 tkr | 133 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 123 tkr | 29 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 206 tkr | 83 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 0 | 83 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 206 tkr | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 41 tkr | 14 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 38 tkr | 11 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 116 tkr | 116 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 17 tkr | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Snökristallen ABHuvudarbetsställe
Utblicksstigen 6, 452 97 Strömstad
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556837-7195
Registreringsdatum
11 januari 2011
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Strömstad, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.201 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-13). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.