Snöstjärnan Hotell AB
556628-6828Aktiebolagreg. 2002
Storlien, Jämtlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
9 876 tkr
Resultat efter fin. poster
525 tkr
Soliditet
15 %
Anställda
6
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Vintergatan 25, 837 99 Storlien
Postadress
Vintergatan 25, 837 99 Storlien
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva hotell-, restaurang- och konferensverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 6 995 tkr | 83 tkr | – |
| 2023 | 8 808 tkr | −79 tkr | – |
| 2024 | 9 596 tkr | 91 tkr | 426 tkr |
| 2025 | 9 876 tkr | 525 tkr | 451 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 14,8 % – branschmedian 37,7 %
Vinstmarginal 5,3 % – branschmedian 2,6 %
Omsättningstillväxt 2,9 % – branschmedian 2,5 %
Median för 3128 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 9 876 | 9 596 | 8 808 | 6 995 |
| Övriga rörelseintäkter | 407 | 228 | – | – |
| Rörelseintäkter | 10 284 | 9 823 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 4 786 | 4 972 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 766 | 1 101 | – | – |
| Personalkostnader | 3 188 | 3 628 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 24 | 24 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 1 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 9 765 | 9 725 | – | – |
| Rörelseresultat | 519 | 99 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | −6 | 9 | – | – |
| Finansiella poster | 6 | −8 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 525 | 91 | −79 | 83 |
| Bokslutsdispositioner | −500 | 200 | – | – |
| Resultat före skatt | 25 | 291 | – | – |
| Årets resultat | 25 | 291 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 72 | 96 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 72 | 96 | – | – |
| Varulager | 379 | 316 | – | – |
| Kundfordringar | 90 | 166 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 634 | 950 | – | – |
| Kassa och bank | 960 | 2 215 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 973 | 3 481 | – | – |
| Summa tillgångar | 3 045 | 3 577 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 105 | 105 | – | – |
| Balanserat resultat | 321 | 30 | – | – |
| Fritt eget kapital | 346 | 321 | – | – |
| Eget kapital | 451 | 426 | – | – |
| Leverantörsskulder | 339 | 604 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 2 595 | 3 151 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 3 045 | 3 577 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 6 | 7 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 14,8 % | 11,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 100 % | 100 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 5,3 % | 1 % | – | – |
| Vinstmarginal | 5,3 % | 1 % | −0,9 % | 1,2 % |
| Omsättningstillväxt | 2,9 % | 8,9 % | 25,9 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 5,5 % | 68,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 646 tkr | 1 371 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (32)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 25 tkr | 291 tkr |
| Checkrakningskredit beviljat belopp | 100 tkr | 100 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | 0 | 200 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 25 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −291 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 291 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 1 250 tkr | 533 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 1 250 tkr | 533 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 1 250 tkr | 533 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 2 530 tkr | 1 721 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 3 247 tkr | 1 558 tkr |
| Forskott fran kunder | 14 tkr | 14 tkr |
| Forslag disposition | 346 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 346 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 208 tkr | 177 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 1 292 tkr | 1 292 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 1 292 tkr | 1 292 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 379 tkr | 316 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | 500 tkr | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 72 tkr | 96 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 120 tkr | 120 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 48 tkr | 24 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 120 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 24 tkr | 24 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 86 tkr | 74 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 546 tkr | 204 tkr |
| Reservfond | 5 tkr | 5 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 1 352 tkr | 1 904 tkr |
| Stallda sakerheter | 720 tkr | 720 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 720 tkr | 720 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 343 tkr | 424 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Snöstjärnan Hotell ABHuvudarbetsställe
Vintergatan 25, 837 99 Storlien
Hotell & boende
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556628-6828
Registreringsdatum
29 maj 2002
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Åre, Jämtlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Hotell & boende
- SNI 55.101 – Hotellverksamhet med restaurangrörelse
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-03). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.