Snotra AB
556873-6614Aktiebolagreg. 2011
Gävle, Gävleborgs län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
69 tkr
Resultat efter fin. poster
36 tkr
Soliditet
30 %
Anställda
2
snotra.se
snotra.se
Adresser
Besöksadress
Skogsstjärnevägen 51 A, 806 47 Gävle
Postadress
c/o Blom, Skogsstjärnevägen 51 A, 806 47 Gävle
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet skall vara att bedriva konsulttjänster inom PR, information och kommunikation samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska därtill även utföra konsultorienterade tjänster inom byggsektorn mot privatpersoner, företag och andra organisationer samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 1 005 tkr | 295 tkr | – |
| 2017 | 683 tkr | 179 tkr | – |
| 2018 | 572 tkr | 24 tkr | 397 tkr |
| 2019 | 976 tkr | 462 tkr | 718 tkr |
| 2020 | 400 tkr | −39 tkr | 448 tkr |
| 2021 | 1 074 tkr | 332 tkr | 717 tkr |
| 2022 | 1 174 tkr | 293 tkr | 558 tkr |
| 2023 | 1 346 tkr | 407 tkr | 495 tkr |
| 2024 | 794 tkr | −3 tkr | 36 tkr |
| 2025 | 69 tkr | 36 tkr | 63 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 30 % – branschmedian 66,2 %
Vinstmarginal 52,2 % – branschmedian 9,5 %
Omsättningstillväxt −91,3 % – branschmedian −4,4 %
Median för 8459 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 69 | 794 | 1 346 | 1 174 | 1 074 | 400 | 976 | 572 | 683 | 1 005 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | – | 0 | −4 | 64 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 69 | 794 | 1 346 | 1 174 | 1 071 | 465 | 976 | 572 | – | – |
| Handelsvaror | 0 | 4 | 5 | 14 | 13 | 6 | 11 | 7 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 26 | 164 | 172 | 140 | 126 | 140 | 115 | 128 | – | – |
| Personalkostnader | 2 | 578 | 846 | 777 | 634 | 358 | 468 | 436 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 6 | 5 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 34 | 751 | 1 023 | 931 | 773 | 503 | 594 | 572 | – | – |
| Rörelseresultat | 35 | 43 | 324 | 243 | 298 | −39 | 382 | −0 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | 0 | 83 | 50 | 34 | 0 | 80 | 25 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | −46 | 84 | 50 | 34 | −0 | 80 | 25 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 36 | −3 | 407 | 293 | 332 | −39 | 462 | 24 | 179 | 295 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | 0 | 40 | −75 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | 36 | −3 | 407 | 293 | 332 | 1 | 387 | 24 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 9 | 15 | 70 | 52 | 63 | 1 | 66 | 2 | – | – |
| Årets resultat | 26 | −18 | 337 | 241 | 269 | 0 | 321 | 23 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 19 | 24 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 66 | 66 | 66 | 66 | 166 | 158 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 19 | 24 | 66 | 66 | 66 | 66 | 166 | 158 | – | – |
| Kundfordringar | 38 | 90 | 259 | 304 | 327 | 145 | 194 | 126 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 50 | 102 | 322 | 347 | 328 | 253 | 243 | 187 | – | – |
| Kassa och bank | 233 | 267 | 476 | 584 | 583 | 430 | 498 | 204 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 283 | 369 | 798 | 931 | 911 | 683 | 741 | 391 | – | – |
| Summa tillgångar | 301 | 394 | 864 | 997 | 977 | 748 | 906 | 550 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | −14 | 5 | 107 | 266 | 397 | 398 | 347 | 324 | – | – |
| Fritt eget kapital | 13 | −14 | 445 | 508 | 667 | 398 | 668 | 347 | – | – |
| Eget kapital | 63 | 36 | 495 | 558 | 717 | 448 | 718 | 397 | – | – |
| Obeskattade reserver | 35 | 35 | 35 | 35 | 35 | 35 | 75 | 0 | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 0 | 8 | 7 | 12 | 9 | 5 | 8 | – | – |
| Skatteskulder | 9 | 0 | 7 | – | – | 0 | 5 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 204 | 322 | 334 | 404 | 225 | 266 | 114 | 153 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 301 | 394 | 864 | 997 | 977 | 748 | 906 | 550 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | 440 | 400 | 400 | – | 270 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 30 % | 16,3 % | 60,5 % | 58,7 % | 76,2 % | 63,6 % | 85,7 % | 72,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 139 % | 115 % | 239 % | 230 % | 405 % | 257 % | 650 % | 256 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 51,3 % | 5,4 % | 24 % | 20,7 % | 27,8 % | −9,7 % | 39,1 % | −0 % | – | – |
| Vinstmarginal | 52,2 % | −0,4 % | 30,2 % | 25 % | 30,9 % | −9,8 % | 47,3 % | 4,2 % | 26,2 % | 29,3 % |
| Omsättningstillväxt | −91,3 % | −41 % | 14,6 % | 9,3 % | 168,5 % | −59 % | 70,6 % | −16,3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 42 % | −50,4 % | 68,1 % | 43,2 % | 37,5 % | 0,1 % | 44,7 % | 5,7 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 35 tkr | 794 tkr | 1 346 tkr | 1 174 tkr | 1 074 tkr | 400 tkr | 976 tkr | 572 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (25)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 0 | 0 |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 0 | 0 |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden forsaljningar | – | 66 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 26 tkr | −18 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 26 tkr | −18 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 18 tkr | −337 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −18 tkr | 337 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 440 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 63 tkr | 36 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 26 tkr | −18 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 440 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag kortfristiga | – | 0 |
| Forslag disposition | 13 tkr | −14 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 13 tkr | −14 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 19 tkr | 24 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 30 tkr | 30 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 11 tkr | 5 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 30 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 6 tkr | 5 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 13 tkr | 12 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 193 tkr | 321 tkr |
| Periodiseringsfonder | 35 tkr | 35 tkr |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | 0 | −46 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 1 tkr | 1 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Snotra ABHuvudarbetsställe
Skogsstjärnevägen 51 A, 806 47 Gävle
Media & marknadsföring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556873-6614
Registreringsdatum
29 november 2011
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Gävle, Gävleborgs län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Media & marknadsföring
- SNI 73.300 – PR och kommunikation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-13). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.