Snow Garden AB
556577-8452Aktiebolagreg. 1999
Luleå, Norrbottens län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 160 tkr
Resultat efter fin. poster
11 tkr
Soliditet
89 %
Anställda
0
Time-lapse & drönardokumentation i Luleå, Boden & Norrbotten | Snowgarden
Snowgarden dokumenterar byggarbetsplatser med drönare och time-lapse i Luleå, Boden och hela Norrbotten. Från korta projekt på dagar till stora industribyggen över flera år. Anlitade av Stegra, Meta, Hitachi Energy och Northern Data.
snowgarden.se
Adresser
Besöksadress
Storgatan 36, 972 31 Luleå
Postadress
c/o Andreas Harnemo, Storgatan 36, 972 31 Luleå
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva IT-konsulting och internettjänster inom fotografi, mobilappar, mjukvaruområdet, utveckling av dataprogram, produktion av elektronisk media, undervisning och rådgivning inom mjukvaruområdet, projektledning, events och därmed förenlig verksamhet samt konstnärlig och därmed förenlig verksamhet samt äga och förvalta fastigheter och värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 1 484 tkr | −16 tkr | – |
| 2020 | 2 072 tkr | 91 tkr | – |
| 2021 | 2 236 tkr | 195 tkr | 1 126 tkr |
| 2022 | 2 066 tkr | 516 tkr | 1 465 tkr |
| 2023 | 2 259 tkr | 734 tkr | 2 107 tkr |
| 2024 | 1 010 tkr | −230 tkr | 1 856 tkr |
| 2025 | 1 160 tkr | 11 tkr | 464 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 88,7 % – branschmedian 68,3 %
Vinstmarginal 1 % – branschmedian 9,3 %
Omsättningstillväxt 14,8 % – branschmedian −3,8 %
Median för 10899 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 160 | 1 010 | 2 259 | 2 066 | 2 236 | 2 072 | 1 484 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | 0 | 318 | 588 | 748 | 259 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 265 | 0 | 324 | 268 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 160 | 1 593 | 2 846 | 3 137 | 2 763 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 60 | 76 | 344 | 427 | 836 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 626 | 540 | 744 | 867 | 621 | – | – |
| Personalkostnader | 132 | 701 | 711 | 1 124 | 1 010 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 329 | 500 | 271 | 190 | 76 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 32 | 2 | 3 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 146 | 1 817 | 2 102 | 2 610 | 2 547 | – | – |
| Rörelseresultat | 14 | −225 | 745 | 528 | 216 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 2 | 7 | 11 | 12 | 21 | – | – |
| Finansiella poster | −2 | −6 | −11 | −12 | −21 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 11 | −230 | 734 | 516 | 195 | 91 | −16 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −20 | −86 | −176 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | 11 | −250 | 647 | 339 | 195 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 6 | – | – | – | – |
| Årets resultat | 11 | −250 | 641 | 339 | 195 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 1 084 | 1 404 | 1 424 | 955 | 259 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 355 | 339 | 454 | 529 | 342 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 25 | 25 | 73 | 73 | 50 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 464 | 1 768 | 1 950 | 1 556 | 651 | – | – |
| Varulager | 124 | 124 | 124 | 124 | 139 | – | – |
| Kundfordringar | 166 | 75 | 120 | 110 | 217 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 212 | 109 | 499 | 267 | 337 | – | – |
| Kassa och bank | −20 | 79 | 80 | 96 | 688 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 316 | 312 | 704 | 487 | 1 164 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 780 | 2 080 | 2 654 | 2 043 | 1 815 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 1 504 | 1 524 | 1 055 | 359 | – | – |
| Balanserat resultat | 353 | 603 | −58 | 72 | 572 | – | – |
| Fritt eget kapital | 364 | 353 | 583 | 411 | 767 | – | – |
| Eget kapital | 464 | 1 856 | 2 107 | 1 465 | 1 126 | – | – |
| Obeskattade reserver | 1 404 | – | – | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 0 | – | 0 | 43 | 91 | – | – |
| Leverantörsskulder | 2 | 9 | 9 | 23 | 100 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 0 | 5 | 17 | 11 | – | – |
| Kortfristiga skulder | −88 | 224 | 547 | 535 | 598 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 780 | 2 080 | 2 654 | 2 043 | 1 815 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 1 | 1 | 2 | 2 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 88,7 % | 89,2 % | 79,4 % | 71,7 % | 62,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | −219 % | 84 % | 106 % | 68 % | 171 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 1,2 % | −22,2 % | 33 % | 25,5 % | 9,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | 1 % | −22,8 % | 32,5 % | 25 % | 8,7 % | 4,4 % | −1,1 % |
| Omsättningstillväxt | 14,8 % | −55,3 % | 9,3 % | −7,6 % | 7,9 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 2,4 % | −13,5 % | 30,4 % | 23,1 % | 17,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | 1 010 tkr | 2 259 tkr | 1 033 tkr | 1 118 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (42)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 25 tkr | 25 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 25 tkr | 25 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden forsaljningar | – | 48 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 11 tkr | −250 tkr |
| Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknade arbeten anskaffningsvarden | – | 1 912 tkr |
| Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknade arbeten avskrivningar | – | 508 tkr |
| Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknade arbeten forandring anskaffningsvarden aktiverade utgifter | – | 318 tkr |
| Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknade arbeten forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 338 tkr |
| Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknande arbeten | – | 1 404 tkr |
| Fond utvecklingsutgifter | – | 1 404 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 11 tkr | −250 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 250 tkr | −641 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −250 tkr | 641 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 464 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 11 tkr | −250 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | −34 tkr | 0 |
| Forslag disposition | 364 tkr | 353 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 364 tkr | 353 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 5 tkr | 19 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 355 tkr | 339 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 889 tkr | 864 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 534 tkr | 525 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 25 tkr | 47 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 9 tkr | 162 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 0 |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter | 1 084 tkr | – |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter anskaffningsvarden | 1 912 tkr | – |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter avskrivningar | 828 tkr | – |
| Lager ravaror fornodenheter | 124 tkr | 124 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | 0 | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 75 tkr | 16 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | −150 tkr | 129 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | – | 0 |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 0 | – |
| Ovriga obeskattade reserver | 1 404 tkr | – |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter inkl nedskrivning | – | 314 |
| Resultat andelar koncernforetag inkl nedskrivning | – | 736 |
| Resultat andelar koncernforetag resultat forsaljning | – | 736 |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | – | 34 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 61 tkr | 52 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 maj 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –
Snow Garden ABHuvudarbetsställe
Storgatan 36, 972 31 Luleå
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556577-8452
Registreringsdatum
1 november 1999
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Luleå, Norrbottens län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 74.200 – Fotoverksamhet
- SNI 59.110 – Produktion av film, video och tv-program
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-13). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.