Snowman AB
556437-2489Aktiebolagreg. 1991
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 254 tkr
Resultat efter fin. poster
6 tkr
Soliditet
38 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Vallhallavägen 159, 115 53 Stockholm
Postadress
Vallhallavägen 159, 115 53 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska utföra byggande av bostadshus och andra byggnader.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 958 tkr | −38 tkr | – |
| 2017 | 782 tkr | 13 tkr | – |
| 2018 | 544 tkr | −100 tkr | 51 tkr |
| 2019 | 382 tkr | 174 tkr | 226 tkr |
| 2020 | 233 tkr | 194 tkr | 302 tkr |
| 2021 | 77 tkr | 1 tkr | 114 tkr |
| 2022 | 60 tkr | 2 tkr | 116 tkr |
| 2023 | 42 tkr | −16 tkr | 100 tkr |
| 2024 | 0 tkr | 0 tkr | 100 tkr |
| 2025 | 1 254 tkr | 6 tkr | 106 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 37,9 % – branschmedian 54,8 %
Vinstmarginal 0,5 % – branschmedian 3,6 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian 0,2 %
Median för 473 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 254 | 0 | 42 | 60 | 77 | 233 | 382 | 544 | 782 | 958 |
| Rörelseintäkter | 1 254 | 0 | 42 | 60 | 77 | 233 | 382 | 544 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 1 245 | – | – | – | – | 0 | 74 | 110 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 4 | 2 | 6 | 1 | 13 | 35 | 128 | 518 | – | – |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 51 | 57 | 63 | 4 | 0 | 9 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 248 | 2 | 58 | 59 | 76 | 40 | 202 | 637 | – | – |
| Rörelseresultat | 6 | −2 | −16 | 2 | 1 | 194 | 180 | −93 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 2 | 0 | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 | 8 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 2 | 0 | −0 | 0 | −0 | −5 | −7 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 6 | 0 | −16 | 2 | 1 | 194 | 174 | −100 | 13 | −38 |
| Resultat före skatt | 6 | 0 | −16 | 2 | 1 | 194 | 174 | −100 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 0 | 0 | 4 | – | – | – | – |
| Årets resultat | 6 | 0 | −16 | 1 | 0 | 190 | 174 | −100 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 30 | – | – | 0 | 6 | 189 | 144 | 45 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 30 | 4 | 4 | 3 | 6 | 213 | 144 | 97 | – | – |
| Kassa och bank | 247 | 97 | 104 | 123 | 138 | 130 | 119 | 0 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 277 | 101 | 107 | 126 | 144 | 343 | 263 | 97 | – | – |
| Summa tillgångar | 279 | 101 | 107 | 126 | 144 | 343 | 263 | 97 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 112 | 112 | 112 | 112 | 112 | 112 | – | – |
| Balanserat resultat | 0 | 0 | 4 | 2 | 2 | 0 | −61 | 39 | – | – |
| Fritt eget kapital | 6 | 0 | −12 | 4 | 2 | 190 | 114 | −61 | – | – |
| Eget kapital | 106 | 100 | 100 | 116 | 114 | 302 | 226 | 51 | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 1 | 6 | – | – | – | 0 | 31 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 0 | 4 | 4 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 173 | 1 | 7 | 10 | 30 | 41 | 37 | 46 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 279 | 101 | 107 | 126 | 144 | 343 | 263 | 97 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 37,9 % | 98,6 % | 93,2 % | 92 % | 79,5 % | 88 % | 85,9 % | 52,5 % | – | – |
| Kassalikviditet | 160 % | 7 064 % | 1 470 % | 1 250 % | 488 % | 834 % | 707 % | 210 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 0,4 % | – | −37,8 % | 3 % | 0,7 % | 83,2 % | 47,1 % | −17,1 % | – | – |
| Vinstmarginal | 0,5 % | – | −38,1 % | 3,3 % | 1,3 % | 83,3 % | 45,6 % | −18,4 % | 1,7 % | −4 % |
| Omsättningstillväxt | – | −100 % | −30 % | −22,1 % | −67 % | −39 % | −29,8 % | −30,4 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 5,4 % | 0 % | −15,9 % | 1,2 % | 0,4 % | 62,9 % | 77,3 % | −196 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (20)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 1 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 1 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 1 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 6 tkr | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 6 tkr | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | – | 16 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat reservfond | – | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | – | −16 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat forandring reservfond | – | 12 tkr |
| Forandring eget kapital reservfond forandring reservfond | – | −12 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 106 tkr | 100 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 6 tkr | 0 |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | – | 0 |
| Forandring eget kapital totalt forandring reservfond | – | 0 |
| Forslag disposition | 6 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 6 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 37 | 4 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | – | 0 |
| Reservfond | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 173 tkr | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Snowman ABHuvudarbetsställe
Vallhallavägen 159, 115 53 Stockholm
Tillverkning & industri
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556437-2489
Registreringsdatum
21 november 1991
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Tillverkning & industri
- SNI 23.709 – Huggning, formning och slutlig bearbetning av sten för prydnadsändamål
- SNI 78.201 – Personaluthyrning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-02). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.