Snucke Invest AB
556780-6384Aktiebolagreg. 2009
Lofsdalen, Jämtlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
459 tkr
Soliditet
79 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Högbäcksvägen 3, 842 96 Lofsdalen
Postadress
Högbäcksvägen 3, 842 96 Lofsdalen
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva handel med aktier, andelar och andra värdepapper samt konsultverksamhet inom bygg- och fastighetsbranschen samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 0 tkr | −60 tkr | – |
| 2021 | 50 tkr | −5 tkr | – |
| 2022 | 0 tkr | −37 tkr | 4 888 tkr |
| 2023 | 50 tkr | 7 235 tkr | 12 105 tkr |
| 2024 | 50 tkr | 7 476 tkr | 12 483 tkr |
| 2025 | 0 tkr | 459 tkr | 8 848 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 78,9 % – branschmedian 90,8 %
Vinstmarginal – – branschmedian 26,7 %
Omsättningstillväxt −100 % – branschmedian −25,6 %
Median för 19993 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 50 | 50 | 0 | 50 | 0 |
| Rörelseintäkter | 0 | 50 | 50 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 30 | 46 | 30 | 31 | – | – |
| Rörelsekostnader | 30 | 46 | 30 | 31 | – | – |
| Rörelseresultat | −30 | 4 | 20 | −31 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 0 | 7 000 | 7 000 | 0 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 490 | 472 | 220 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | 0 | 6 | 6 | – | – |
| Finansiella poster | 490 | 7 472 | 7 215 | −6 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 459 | 7 476 | 7 235 | −37 | −5 | −60 |
| Resultat före skatt | 459 | 7 476 | 7 235 | −37 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 95 | 98 | 18 | 0 | – | – |
| Årets resultat | 365 | 7 378 | 7 217 | −37 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 10 794 | 700 | 700 | 700 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 10 794 | 700 | 700 | 700 | – | – |
| Kundfordringar | 0 | 63 | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 91 | 11 720 | 9 248 | 2 049 | – | – |
| Kassa och bank | 331 | 362 | 2 378 | 2 342 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 422 | 12 082 | 11 625 | 4 392 | – | – |
| Summa tillgångar | 11 216 | 12 782 | 12 325 | 5 092 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 8 383 | 5 005 | 4 788 | 4 825 | – | – |
| Fritt eget kapital | 8 748 | 8 383 | 12 005 | 4 788 | – | – |
| Eget kapital | 8 848 | 12 483 | 12 105 | 4 888 | – | – |
| Långfristiga skulder | 2 199 | 199 | 199 | 193 | – | – |
| Skatteskulder | 159 | 86 | 4 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 169 | 100 | 21 | 10 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 11 216 | 12 782 | 12 325 | 5 092 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 78,9 % | 97,7 % | 98,2 % | 96 % | – | – |
| Kassalikviditet | 250 % | 12 078 % | 54 235 % | 43 915 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | 9 % | 40,1 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | 14 952 % | 14 470 % | – | −10 % | – |
| Omsättningstillväxt | −100 % | 0 % | – | −100 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 4,1 % | 59,1 % | 59,6 % | −0,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (22)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 5 926 tkr | 700 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 5 926 tkr | 700 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | 5 226 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 365 tkr | 7 378 tkr |
| Eventual forpliktelser | 40 000 tkr | 55 000 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 365 tkr | 7 378 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −7 378 tkr | −7 217 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 7 378 tkr | 7 217 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 8 848 tkr | 12 483 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 365 tkr | 7 378 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 0 | 11 629 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 4 868 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 4 868 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden arets omklassificeringar | 4 868 tkr | – |
| Forslag disposition | 8 748 tkr | 8 383 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 8 748 tkr | 8 383 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 91 tkr | 28 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 0 | 4 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 2 199 tkr | 199 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter kortfristiga fordringar pa andelar ikoncernforetag som ar omsattningstillgang | 465 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Snucke Invest ABHuvudarbetsställe
Högbäcksvägen 3, 842 96 Lofsdalen
Holdingbolag
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556780-6384
Registreringsdatum
8 april 2009
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Härjedalen, Jämtlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Holdingbolag
- SNI 64.212 – Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner
- SNI 71.121 – Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.