Snuffekloss AB
559134-1879Aktiebolagreg. 2017
Lund, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
778 tkr
Resultat efter fin. poster
172 tkr
Soliditet
15 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Lars Christers Väg 4, 224 80 Lund
Postadress
Lars Christers Väg 4, 224 80 Lund
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom organisations- utveckling och data, uthyrning av lokaler, biodling och framställning av honung samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 379 tkr | −72 tkr | – |
| 2019 | 459 tkr | 8 tkr | 58 tkr |
| 2020 | 365 tkr | −60 tkr | 26 tkr |
| 2021 | 252 tkr | 26 tkr | 152 tkr |
| 2022 | 451 tkr | 2 tkr | 154 tkr |
| 2023 | 342 tkr | 8 tkr | 162 tkr |
| 2024 | 301 tkr | 29 tkr | 190 tkr |
| 2025 | 778 tkr | 172 tkr | 329 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 14,9 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 22,1 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt 158,5 % – branschmedian −5,7 %
Median för 46811 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 778 | 301 | 342 | 451 | 252 | 365 | 459 | 379 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 9 | – | – | – | 0 | 1 | – |
| Rörelseintäkter | 778 | 310 | 342 | 451 | 252 | 365 | 459 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 9 | 7 | 12 | 14 | 28 | −2 | 35 | – |
| Övriga externa kostnader | 302 | 281 | 238 | 239 | 214 | 251 | 239 | – |
| Personalkostnader | 296 | 24 | 81 | 179 | 22 | 181 | 171 | – |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | 0 | 1 | – | 0 | 2 | – |
| Rörelsekostnader | 606 | 312 | 335 | 438 | 268 | 433 | 451 | – |
| Rörelseresultat | 172 | −2 | 8 | 13 | −16 | −67 | 8 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | – | 0 | 48 | 0 | 0 | 0 | – |
| Finansiella poster | 0 | 30 | 0 | −12 | 42 | 7 | −0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 172 | 29 | 8 | 2 | 26 | −60 | 8 | −72 |
| Resultat före skatt | 172 | 29 | 8 | 2 | 26 | −60 | 8 | – |
| Skatt på årets resultat | 33 | – | – | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 138 | 29 | 8 | 2 | 26 | −60 | 8 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | – | 0 | 0 | 3 | 7 | 10 | 13 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 014 | 2 014 | 2 014 | 2 014 | 2 014 | 2 014 | 0 | – |
| Anläggningstillgångar | 2 014 | 2 014 | 2 014 | 2 018 | 2 021 | 2 024 | 13 | – |
| Varulager | 0 | 3 | 6 | 8 | 2 | 14 | 8 | – |
| Kundfordringar | 0 | 1 | 0 | 74 | 1 | 0 | 22 | – |
| Kortfristiga fordringar | 102 | 27 | 27 | 104 | 52 | 29 | 32 | – |
| Kassa och bank | 91 | 18 | 27 | 109 | 51 | 18 | 57 | – |
| Omsättningstillgångar | 194 | 47 | 60 | 220 | 105 | 61 | 97 | – |
| Summa tillgångar | 2 208 | 2 062 | 2 074 | 2 238 | 2 126 | 2 085 | 111 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 140 | 112 | 104 | 102 | 76 | 37 | 0 | – |
| Fritt eget kapital | 279 | 140 | 112 | 104 | 102 | −24 | 8 | – |
| Eget kapital | 329 | 190 | 162 | 154 | 152 | 26 | 58 | – |
| Långfristiga skulder | 1 779 | 1 813 | 1 872 | 1 922 | 1 918 | 2 018 | 10 | – |
| Leverantörsskulder | 1 | 1 | 2 | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 22 | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 100 | 58 | 40 | 162 | 55 | 41 | 43 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 208 | 2 062 | 2 074 | 2 238 | 2 126 | 2 085 | 111 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 0 | 0.5 | 0.5 | 0.5 | 1 | 1 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 14,9 % | 9,2 % | 7,8 % | 6,9 % | 7,2 % | 1,3 % | 52,8 % | – |
| Kassalikviditet | 193 % | 75 % | 135 % | 131 % | 187 % | 116 % | 209 % | – |
| Rörelsemarginal | 22,1 % | −0,5 % | 2,2 % | 2,9 % | −6,3 % | −18,5 % | 1,8 % | – |
| Vinstmarginal | 22,1 % | 9,6 % | 2,3 % | 0,4 % | 10,3 % | −16,4 % | 1,7 % | −19 % |
| Omsättningstillväxt | 158,5 % | −12 % | −24,2 % | 79 % | −31 % | −20,5 % | 21,1 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 42,1 % | 15 % | 4,8 % | 1 % | 17 % | −227,9 % | 14,4 % | – |
| Omsättning per anställd | 778 tkr | – | 684 tkr | 902 tkr | 504 tkr | 365 tkr | 459 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (25)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 8 tkr | 8 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 8 tkr | 8 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 138 tkr | 29 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 138 tkr | 29 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −29 tkr | −8 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 29 tkr | 8 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 329 tkr | 190 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 138 tkr | 29 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 2 007 tkr | 2 007 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag langfristiga | 2 007 tkr | 2 007 tkr |
| Forslag disposition | 279 tkr | 140 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 279 tkr | 140 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 10 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | – | 20 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | – | 20 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 0 |
| Lager ravaror fornodenheter | 0 | 3 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 7 tkr | 16 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 43 tkr | 26 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 1 779 tkr | 1 813 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 0 | 30 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 96 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 34 tkr | 31 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 sep. 2019 – 31 aug. 2020 · Inlämnad –
Snuffekloss ABHuvudarbetsställe
Lars Christers Väg 4, 224 80 Lund
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559134-1879
Registreringsdatum
16 november 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Lund, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 68.203 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
- SNI 01.489 – Övrig uppfödning av andra djur
Övriga registrerade namn
3 st
- Camilla Ländin Prima Utveckling – särskilt företagsnamn, registrerat 21 december 2017. För den del av verksamheten som avser konsultverksamhet inom organisation.
- Kreativator företagskollektiv i Lund – särskilt företagsnamn, registrerat 21 december 2017. För den del av verksamheten som avser uthyrning av lokaler.
- Råbylunds biodling – särskilt företagsnamn, registrerat 21 december 2017. För den del av verksamheten som avser biodling och framställning honung.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.