Snyggve AB
559287-1031Aktiebolagreg. 2020
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−26 tkr
Soliditet
74 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Nordlinds Väg 95, 217 73 Malmö
Postadress
c/o Beviso Ekonomibyrå Ab, Nordlinds Väg 95, 217 73 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva ägande och förvaltning av aktier i dotterbolag samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 50 tkr | 50 tkr | 64 tkr |
| 2021 | 0 tkr | −1 tkr | 25 tkr |
| 2022 | 0 tkr | 999 tkr | 1 024 tkr |
| 2023 | 0 tkr | 652 tkr | 1 718 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −24 tkr | 2 419 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −26 tkr | 3 121 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 74,4 % – branschmedian 90,7 %
Vinstmarginal – – branschmedian 26,7 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −25,5 %
Median för 19862 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 50 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 50 |
| Övriga externa kostnader | 26 | 24 | 8 | 1 | 1 | – |
| Rörelsekostnader | 26 | 24 | 8 | 1 | 1 | – |
| Rörelseresultat | −26 | −24 | −8 | −1 | −1 | 50 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | 0 | 1 100 | 1 000 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | – | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −0 | 0 | 660 | 1 000 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −26 | −24 | 652 | 999 | −1 | 50 |
| Bokslutsdispositioner | 2 552 | 2 796 | 50 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | 2 526 | 2 772 | 702 | 999 | −1 | 50 |
| Skatt på årets resultat | 524 | 571 | 8 | 0 | 0 | 11 |
| Årets resultat | 2 002 | 2 201 | 694 | 999 | −1 | 39 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 322 | 2 534 | 2 484 | 4 221 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 3 322 | 2 534 | 2 484 | 4 221 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 2 765 | 1 502 | 600 | 0 | 11 | – |
| Kassa och bank | 1 | 8 | 42 | 3 | 25 | 88 |
| Omsättningstillgångar | 2 766 | 1 510 | 642 | 3 | 36 | 88 |
| Summa tillgångar | 6 088 | 4 044 | 3 126 | 4 224 | 36 | 88 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 1 094 | 193 | 999 | 0 | 1 | – |
| Fritt eget kapital | 3 096 | 2 394 | 1 693 | 999 | 0 | 39 |
| Eget kapital | 3 121 | 2 419 | 1 718 | 1 024 | 25 | 64 |
| Obeskattade reserver | 1 772 | 924 | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | – | 0 | 1 200 | 1 500 | – | – |
| Skatteskulder | 1 095 | 579 | 8 | 0 | 11 | 11 |
| Kortfristiga skulder | 1 195 | 701 | 208 | 1 700 | 11 | 23 |
| Summa eget kapital och skulder | 6 088 | 4 044 | 3 126 | 4 224 | 36 | 88 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | – | – | 38 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 74,4 % | 78 % | 54,9 % | 24,3 % | 70,2 % | 73,5 % |
| Kassalikviditet | 231 % | 215 % | 308 % | 0 % | 336 % | 377 % |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | 100 % |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | 100 % |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | −100 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 64,1 % | 91 % | 40,4 % | 97,5 % | −4,3 % | 61,1 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (27)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 2 484 tkr | 2 534 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 2 924 tkr | 2 974 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 50 tkr | – |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 50 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | – | 0 |
| Andelar koncernforetag nedskrivningar | 440 tkr | 440 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 2 002 tkr | 2 201 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | 3 400 tkr | 3 720 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 2 002 tkr | 2 201 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −2 201 tkr | −694 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 2 201 tkr | 694 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 1 300 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 3 121 tkr | 2 419 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 2 002 tkr | 2 201 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 1 300 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | −848 tkr | −924 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 2 765 tkr | 1 502 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 839 tkr | – |
| Forslag disposition | 3 096 tkr | 2 394 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 3 096 tkr | 2 394 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | – | 0 |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | – | 0 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 100 tkr | 0 |
| Ovriga langfristiga skulder | – | 0 |
| Periodiseringsfonder | 1 772 tkr | 924 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 0 | 122 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 okt. 2024 – 30 sep. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 okt. 2023 – 30 sep. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 okt. 2022 – 30 sep. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 2 dec. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Snyggve ABHuvudarbetsställe
Nordlinds Väg 95, 217 73 Malmö
Holdingbolag
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559287-1031
Registreringsdatum
2 december 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Holdingbolag
- SNI 64.212 – Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.