So to Say AB
556600-0633Aktiebolagreg. 2000
Uppsala, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
10 tkr
Soliditet
2 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Auroragatan 9, 753 34 Uppsala
Postadress
c/o Sjöö, Auroragatan 9, 753 34 Uppsala
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom reklam och media äga och förvalta aktier samt därmed tillhörande verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 0 tkr | −1 tkr | – |
| 2020 | 0 tkr | −360 tkr | – |
| 2021 | 0 tkr | −3 tkr | −143 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −17 tkr | −160 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −5 tkr | −165 tkr |
| 2024 | – | −4 tkr | −170 tkr |
| 2025 | – | 216 tkr | 46 tkr |
| 2026 | 0 tkr | 10 tkr | 56 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 1,8 % – branschmedian 77,2 %
Vinstmarginal – – branschmedian 22,1 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −1,1 %
Median för 2809 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | −3 | 11 | 6 | 6 | 17 | 3 | – | – |
| Rörelsekostnader | −3 | 11 | 6 | 6 | 17 | 3 | – | – |
| Rörelseresultat | 3 | −11 | −6 | −6 | −17 | −3 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 1 | 0 | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 7 | 227 | 1 | 0 | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 10 | 216 | −4 | −5 | −17 | −3 | −360 | −1 |
| Resultat före skatt | 10 | 216 | −4 | −5 | −17 | −3 | – | – |
| Årets resultat | 10 | 216 | −4 | −5 | −17 | −3 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 078 | 1 011 | 509 | 509 | 509 | 506 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 3 078 | 1 011 | 509 | 509 | 509 | 506 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 0 | 16 | 15 | 12 | 12 | – | – |
| Kassa och bank | 19 | 6 | 46 | 46 | 53 | 71 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 19 | 6 | 62 | 61 | 65 | 83 | – | – |
| Summa tillgångar | 3 097 | 1 017 | 571 | 570 | 574 | 589 | 615 | 960 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | −54 | −270 | −265 | −243 | −243 | −241 | – | – |
| Fritt eget kapital | −44 | −54 | −270 | −265 | −260 | −243 | – | – |
| Eget kapital | 56 | 46 | −170 | −165 | −160 | −143 | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 0 | 5 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 3 041 | 970 | 741 | 736 | 734 | 733 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 3 097 | 1 017 | 571 | 570 | 574 | 589 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 1,8 % | 4,6 % | −29,7 % | −29 % | −27,9 % | −24,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 1 % | 1 % | 8 % | 8 % | 9 % | 11 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 17,4 % | 465,8 % | 2,5 % | 3,2 % | 10,6 % | 1,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (26)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 1 105 tkr | – |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 1 105 tkr | – |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | 94 tkr | – |
| Andelar koncernforetag | 1 973 tkr | 1 011 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 1 973 tkr | – |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | 1 973 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 0 | – |
| Arets resultat eget kapital | 10 tkr | 216 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 10 tkr | 216 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −216 tkr | 4 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 216 tkr | −4 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | – | 46 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 10 tkr | 216 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | −44 tkr | −54 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −44 tkr | −54 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag antal andelar | 1 tkr | – |
| Innehav andelar koncernforetag arets resultat | 1 987 tkr | – |
| Innehav andelar koncernforetag eget kapital | 10 779 tkr | – |
| Innehav andelar koncernforetag kapitalandel | 1 | – |
| Innehav andelar koncernforetag redovisat varde | 1 950 tkr | – |
| Innehav andelar koncernforetag rostrattsandel | 1 | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 12 | 12 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 3 041 tkr | 966 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 7 tkr | 226 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 0 | 4 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 juli 2025 – 30 juni 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
So to Say ABHuvudarbetsställe
Auroragatan 9, 753 34 Uppsala
Bank, finans & försäkring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556600-0633
Registreringsdatum
4 december 2000
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Uppsala, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Bank, finans & försäkring
- SNI 66.190 – Annan stödverksamhet avseende finansiella tjänster utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhet
- SNI 73.119 – Övrig reklamverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.