So What Holding AB
559231-3240Aktiebolagreg. 2019
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−22 tkr
Soliditet
100 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Apelrydsgatan 5, 216 23 Malmö
Postadress
Apelrydsgatan 5, 216 23 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall direkt eller genom dotterbolag köpa, sälja, äga och förvalta värdepapper, fastigheter och investeringar främst inom medtech samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 0 tkr | 24 999 tkr | 25 049 tkr |
| 2021 | 0 tkr | 9 970 tkr | 35 019 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −540 tkr | 34 479 tkr |
| 2023 | 0 tkr | 17 023 tkr | 51 502 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −12 tkr | 51 490 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −22 tkr | 51 467 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 99,6 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 31 | 29 | 43 | 23 | 30 | 1 |
| Rörelsekostnader | 31 | 29 | 43 | 23 | 30 | 1 |
| Rörelseresultat | −31 | −29 | −43 | −23 | −30 | −1 |
| Ränteintäkter och liknande | 8 | 17 | 49 | – | – | – |
| Finansiella poster | 8 | 17 | 17 067 | −517 | 10 000 | 25 000 |
| Resultat efter finansiella poster | −22 | −12 | 17 023 | −540 | 9 970 | 24 999 |
| Resultat före skatt | −22 | −12 | 17 023 | −540 | 9 970 | 24 999 |
| Årets resultat | −22 | −12 | 17 023 | −540 | 9 970 | 24 999 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 51 175 | 51 175 | 51 175 | 34 658 | 35 175 | 25 175 |
| Anläggningstillgångar | 51 175 | 51 175 | 51 175 | 34 658 | 35 175 | 25 175 |
| Kassa och bank | 518 | 540 | 552 | 46 | 48 | 49 |
| Omsättningstillgångar | 518 | 540 | 552 | 46 | 48 | 49 |
| Summa tillgångar | 51 693 | 51 715 | 51 727 | 34 704 | 35 223 | 25 224 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 51 440 | 51 452 | 34 429 | 34 969 | 24 999 | 0 |
| Fritt eget kapital | 51 417 | 51 440 | 51 452 | 34 429 | 34 969 | 24 999 |
| Eget kapital | 51 467 | 51 490 | 51 502 | 34 479 | 35 019 | 25 049 |
| Kortfristiga skulder | 225 | 225 | 225 | 225 | 204 | 175 |
| Summa eget kapital och skulder | 51 693 | 51 715 | 51 727 | 34 704 | 35 223 | 25 224 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 99,6 % | 99,6 % | 99,6 % | 99,4 % | 99,4 % | 99,3 % |
| Kassalikviditet | 230 % | 240 % | 245 % | 21 % | 23 % | 28 % |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −0 % | −0 % | 33,1 % | −1,6 % | 28,5 % | 99,8 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (22)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 175 tkr | 175 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 175 tkr | 175 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 51 000 tkr | 51 000 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 51 000 tkr | 51 000 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar | – | 0 |
| Arets resultat eget kapital | −22 tkr | −12 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −22 tkr | −12 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 12 tkr | −17 023 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −12 tkr | 17 023 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 51 467 tkr | 51 490 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −22 tkr | −12 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 51 417 tkr | 51 440 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 51 417 tkr | 51 440 tkr |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag antal andelar | 500 | 500 |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag kapitalandel | 0,5 | 0,5 |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag redovisat varde | 175 tkr | 175 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | – | 0 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 201 tkr | 201 tkr |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | – | 0 |
| Skulder intresseforetag gemensamt styrda foretag kortfristiga | 24 tkr | 24 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
So What Holding ABHuvudarbetsställe
Apelrydsgatan 5, 216 23 Malmö
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559231-3240
Registreringsdatum
12 december 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.