Sociala Nycklar AB
556789-6450Aktiebolagreg. 2009
Uppsala, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
14 tkr
Resultat efter fin. poster
−2 tkr
Soliditet
78 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Geijersgatan 42 A Vån 4, 752 26 Uppsala
Postadress
c/o Helena Hammerström, Geijersgatan 42 A Vån 4, 752 26 Uppsala
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva behandling, handledning och utbildning inom beteendevetenskap och psykologi, multimediaproduktion och bokförlag samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 1 021 tkr | 588 tkr | – |
| 2018 | 227 tkr | 19 tkr | – |
| 2019 | 374 tkr | 87 tkr | 318 tkr |
| 2020 | 9 tkr | −141 tkr | 201 tkr |
| 2021 | 122 tkr | −38 tkr | 163 tkr |
| 2022 | 291 tkr | 3 tkr | 166 tkr |
| 2023 | 101 tkr | −58 tkr | 108 tkr |
| 2024 | 33 tkr | 2 tkr | 110 tkr |
| 2025 | 14 tkr | −2 tkr | 109 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 78,3 % – branschmedian 65,7 %
Vinstmarginal −14,3 % – branschmedian 7,6 %
Omsättningstillväxt −57,6 % – branschmedian −0,2 %
Median för 9002 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 14 | 33 | 101 | 291 | 122 | 9 | 374 | 227 | 1 021 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 31 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 14 | 33 | 132 | 291 | 122 | 9 | 374 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 0 | 5 | 11 | 0 | 7 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 13 | 28 | 179 | 250 | 117 | 117 | 245 | – | – |
| Personalkostnader | – | 0 | 2 | 3 | 3 | 3 | 4 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 3 | 3 | 7 | 29 | 29 | 29 | 29 | – | – |
| Rörelsekostnader | 16 | 31 | 189 | 287 | 160 | 149 | 285 | – | – |
| Rörelseresultat | −2 | 2 | −57 | 3 | −38 | −140 | 89 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | 0 | 1 | 0 | −0 | 0 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 0 | −1 | −0 | 0 | −0 | −1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −2 | 2 | −58 | 3 | −38 | −141 | 87 | 19 | 588 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | 0 | 24 | −23 | – | – |
| Resultat före skatt | −2 | 2 | −58 | 3 | −38 | −117 | 64 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | – | 0 | 16 | – | – |
| Årets resultat | −2 | 2 | −58 | 3 | −38 | −117 | 48 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 35 | 37 | 40 | 47 | 77 | 106 | 136 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 35 | 37 | 40 | 47 | 77 | 106 | 136 | – | – |
| Kundfordringar | – | 0 | 0 | – | – | 0 | 28 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 2 | 5 | 3 | 44 | 0 | 9 | 33 | – | – |
| Kassa och bank | 102 | 101 | 94 | 92 | 95 | 110 | 198 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 104 | 107 | 97 | 136 | 95 | 119 | 231 | – | – |
| Summa tillgångar | 139 | 144 | 137 | 183 | 172 | 225 | 367 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 10 | 8 | 66 | 63 | 101 | 218 | 169 | – | – |
| Fritt eget kapital | 9 | 10 | 8 | 66 | 63 | 101 | 218 | – | – |
| Eget kapital | 109 | 110 | 108 | 166 | 163 | 201 | 318 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | – | 0 | 24 | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 4 | – | 0 | 2 | – | – | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | – | – | 0 | 11 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 30 | 34 | 29 | 17 | 9 | 25 | 25 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 139 | 144 | 137 | 183 | 172 | 225 | 367 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | 0.1 | 0.1 | 0.25 | 1 | 1 | 1 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 78,3 % | 76,5 % | 78,8 % | 90,6 % | 94,7 % | 89 % | 91,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 347 % | 316 % | 334 % | 793 % | 1 042 % | 482 % | 915 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −11,5 % | 6,4 % | −56,1 % | 1,1 % | −31 % | −1 560 % | 23,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | −14,3 % | 6,1 % | −57,4 % | 1 % | −31,2 % | −1 566,7 % | 23,3 % | 8,4 % | 57,6 % |
| Omsättningstillväxt | −57,6 % | −67,3 % | −65,3 % | 138,5 % | 1 255,6 % | −97,6 % | 64,8 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −1,5 % | 1,9 % | −53,5 % | 1,8 % | −23,2 % | −58,3 % | 15,2 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | 330 tkr | 1 010 tkr | 1 164 tkr | 122 tkr | 9 tkr | 374 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (13)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −2 tkr | 2 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −2 tkr | 2 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −2 tkr | 58 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 2 tkr | −58 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet | 35 tkr | 37 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden | 55 tkr | 55 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet avskrivningar | 21 tkr | 18 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring avskrivningar arets avskrivningar | 3 tkr | 3 tkr |
| Forslag disposition | 9 tkr | 10 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 9 tkr | 10 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 2 tkr | 5 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 22 tkr | 22 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 8 tkr | 8 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 sep. 2019 – 31 aug. 2020 · Inlämnad –
Sociala Nycklar ABHuvudarbetsställe
Geijersgatan 42 A Vån 4, 752 26 Uppsala
Utbildning
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556789-6450
Registreringsdatum
24 september 2009
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Uppsala, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Utbildning
- SNI 85.690 – Övrig stödverksamhet för utbildningsväsendet
- SNI 59.200 – Ljudinspelning och musikutgivning
- SNI 58.110 – Utgivning av böcker
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.