Söderbacken Fastigheter i Gävle AB
556325-6295Aktiebolagreg. 1988
Gävle, Gävleborgs län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
7 749 tkr
Resultat efter fin. poster
864 tkr
Soliditet
13 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Gävle
Postadress
Box 6195, 800 06 Gävle
Verksamhetsbeskrivning
Ändamålet för bolagets verksamhet ska vara att äga och förvalta fastigheter.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 0 tkr | −30 tkr | – |
| 2018 | 0 tkr | 4 801 tkr | 121 tkr |
| 2019 | 0 tkr | 0 tkr | 121 tkr |
| 2020 | 0 tkr | −1 tkr | 120 tkr |
| 2021 | 0 tkr | −11 tkr | 121 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −25 tkr | 121 tkr |
| 2023 | 0 tkr | 2 tkr | 123 tkr |
| 2024 | 7 036 tkr | 182 tkr | 12 122 tkr |
| 2025 | 7 749 tkr | 864 tkr | 12 862 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 13,2 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 11,2 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 10,1 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 7 749 | 7 036 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | – | – | 0 | 4 827 | – |
| Rörelseintäkter | 7 749 | 7 036 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 827 | – |
| Övriga externa kostnader | 3 175 | 2 805 | 1 | 25 | 11 | 1 | 0 | 8 | – |
| Av- och nedskrivningar | 744 | 685 | 0 | – | – | – | 0 | 18 | – |
| Rörelsekostnader | 3 920 | 3 491 | 1 | 25 | 11 | 1 | 0 | 26 | – |
| Rörelseresultat | 3 829 | 3 545 | −1 | −25 | −11 | −1 | 0 | 4 801 | – |
| Ränteintäkter och liknande | – | – | – | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 2 965 | 3 365 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella poster | −2 965 | −3 363 | 3 | 0 | – | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 864 | 182 | 2 | −25 | −11 | −1 | 0 | 4 801 | −30 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | 25 | 12 | 0 | 0 | −4 801 | – |
| Resultat före skatt | 864 | 182 | 2 | 0 | 1 | −1 | 0 | 0 | – |
| Skatt på årets resultat | 124 | 93 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 740 | 89 | 2 | 0 | 1 | −1 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 95 057 | 94 472 | 0 | – | – | – | 0 | 0 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 25 | 25 | 77 092 | – | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 95 082 | 94 497 | 77 092 | – | – | – | 0 | 0 | – |
| Kundfordringar | 674 | 376 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 967 | 579 | 176 | 149 | 129 | 2 861 | 2 862 | 2 862 | – |
| Kassa och bank | 1 556 | 1 834 | 2 908 | 20 | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 523 | 2 413 | 3 085 | 169 | 129 | 2 861 | 2 862 | 2 862 | – |
| Summa tillgångar | 97 605 | 96 910 | 80 176 | 169 | 129 | 2 861 | 2 862 | 2 862 | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – |
| Bundet eget kapital | 12 029 | 12 029 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | – |
| Balanserat resultat | 92 | 3 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – |
| Fritt eget kapital | 833 | 92 | 3 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | – |
| Eget kapital | 12 862 | 12 122 | 123 | 121 | 121 | 120 | 121 | 121 | – |
| Avsättningar | 3 269 | 3 183 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 78 839 | 79 264 | 80 005 | – | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 399 | 413 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 632 | 316 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 2 635 | 2 343 | 48 | 48 | 8 | 2 741 | 2 741 | 2 741 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 97 605 | 96 910 | 80 176 | 169 | 129 | 2 861 | 2 862 | 2 862 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 13,2 % | 12,5 % | 0,2 % | 71,6 % | 93,8 % | 4,2 % | 4,2 % | 4,2 % | – |
| Kassalikviditet | 96 % | 103 % | 6 407 % | 352 % | 1 613 % | 104 % | 104 % | 104 % | – |
| Rörelsemarginal | 49,4 % | 50,4 % | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | 11,2 % | 2,6 % | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | 10,1 % | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 5,8 % | 0,7 % | 1,3 % | 0,2 % | 0,8 % | −0,8 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (55)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Aktuell skatt | −37 tkr | – |
| Aktuell skatt nuvarande period | −37 tkr | – |
| Aktuell skattefodran | – | 0 |
| Andelar koncernforetag | 25 tkr | 25 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 52 766 tkr | 52 766 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | – | 52 741 tkr |
| Andelar koncernforetag nedskrivningar | 52 741 tkr | 52 741 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 740 tkr | 89 tkr |
| Byggnader mark | 95 057 tkr | 94 315 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 81 488 tkr | 80 001 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 1 430 tkr | 685 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop | 1 487 tkr | 80 001 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 744 tkr | 685 tkr |
| Byggnader mark forandring uppskrivningar arets uppskrivningar | – | 14 999 tkr |
| Byggnader mark uppskrivningar | 14 999 tkr | 14 999 tkr |
| Forandring avsattning fond under rakenskapsaret | – | 11 909 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 740 tkr | 89 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −89 tkr | −2 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 89 tkr | 2 tkr |
| Forandring eget kapital uppskrivningsfond skatteeffekt uppskrivningsfond | – | −3 090 tkr |
| Forandring eget kapital uppskrivningsfond uppskrivning anlaggningstillgang | – | 14 999 tkr |
| Forandring uppskjuten skatt temporara skillnader | −87 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | – | 0 |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | – | 0 |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | – | 24 326 tkr |
| Forslag disposition | 833 tkr | 92 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 833 tkr | 92 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 190 tkr | 178 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag antal andelar | 25 tkr | 25 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag arets resultat | −1 tkr | 130 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag eget kapital | 154 tkr | 155 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag kapitalandel | 1 | 1 |
| Innehav andelar koncernforetag redovisat varde | 25 tkr | 25 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag rostrattsandel | 1 | 1 |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 39 631 tkr | 40 056 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 103 tkr | 25 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 275 tkr | 232 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 425 tkr | 425 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 41 331 tkr | 41 756 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter inkl nedskrivning | 116 | 2 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar | 0 | 157 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | 0 | 157 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden nedlagda utgifter | – | 157 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | −157 tkr | – |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 40 tkr | 65 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 37 507 tkr | 37 507 tkr |
| Stallda sakerheter egna skulder avsattningar | 42 500 tkr | 42 500 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 863 tkr | 892 tkr |
| Uppskjuten skatt | −87 tkr | – |
| Uppskjuten skatt skillnader skatteskuld | 3 090 tkr | 3 090 tkr |
| Uppskjuten skatt skillnader skatteskuld temporar skillnad | 14 999 tkr | 14 999 tkr |
| Uppskjuten skatt skillnader uppskjuten skatteskuld | 3 269 tkr | 3 183 tkr |
| Uppskjuten skatteskuld | 3 269 tkr | 3 183 tkr |
| Uppskrivningsfond | 11 909 tkr | 11 909 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Söderbacken Fastigheter i Gävle ABHuvudarbetsställe
Gävle
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556325-6295
Registreringsdatum
6 juni 1988
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Gävle, Gävleborgs län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.201 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-01). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.