Södergård Consulting AB
559175-7850Aktiebolagreg. 2018
Knivsta, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 447 tkr
Resultat efter fin. poster
687 tkr
Soliditet
68 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Ekedalsvägen 13, 741 92 Knivsta
Postadress
Ekedalsvägen 13, 741 92 Knivsta
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget skall bedriva rådgivning och konsultation avseende verksamhetsstyrning, verksamhetsutveckling, coachning, teamutveckling och projektstyrning samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även äga och förvalta värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 0 tkr | −34 tkr | – |
| 2020 | 0 tkr | −3 tkr | 43 tkr |
| 2021 | 903 tkr | 842 tkr | 562 tkr |
| 2022 | 1 555 tkr | 262 tkr | 715 tkr |
| 2023 | 1 363 tkr | −264 tkr | 677 tkr |
| 2024 | 3 040 tkr | 993 tkr | 1 348 tkr |
| 2025 | 2 447 tkr | 687 tkr | 1 752 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 67,9 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 28,1 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt −19,5 % – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 447 | 3 040 | 1 363 | 1 555 | 903 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 2 447 | 3 040 | 1 363 | 1 555 | 903 | 0 | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Övriga externa kostnader | 273 | 351 | 176 | 309 | 65 | 3 | – |
| Personalkostnader | 1 494 | 1 728 | 1 667 | 985 | 4 | 0 | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 0 | 1 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 767 | 2 079 | 1 843 | 1 294 | 69 | 3 | – |
| Rörelseresultat | 680 | 962 | −481 | 262 | 834 | −3 | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | 0 | 205 | – | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | −0 | 13 | 0 | 8 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | – |
| Finansiella poster | 7 | 32 | 216 | −0 | 8 | 0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 687 | 993 | −264 | 262 | 842 | −3 | −34 |
| Bokslutsdispositioner | −175 | −199 | 266 | −67 | −199 | −9 | – |
| Resultat före skatt | 512 | 794 | 2 | 195 | 643 | −12 | – |
| Skatt på årets resultat | 108 | 123 | 0 | 42 | 123 | 0 | – |
| Årets resultat | 404 | 670 | 2 | 153 | 519 | −12 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 238 | 1 834 | 1 065 | 1 966 | 804 | 857 | – |
| Anläggningstillgångar | 2 238 | 1 834 | 1 065 | 1 966 | 804 | 857 | – |
| Kundfordringar | 90 | 545 | – | 0 | 394 | 0 | – |
| Kortfristiga fordringar | 90 | 566 | 43 | 126 | 1 305 | 21 | – |
| Kortfristiga placeringar | 250 | 42 | 43 | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 441 | 257 | 45 | 551 | 8 | 0 | – |
| Omsättningstillgångar | 781 | 864 | 130 | 677 | 1 314 | 21 | – |
| Summa tillgångar | 3 018 | 2 698 | 1 195 | 2 643 | 2 117 | 878 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 1 298 | 627 | 626 | 512 | −7 | 5 | – |
| Fritt eget kapital | 1 702 | 1 298 | 627 | 665 | 512 | −7 | – |
| Eget kapital | 1 752 | 1 348 | 677 | 715 | 562 | 43 | – |
| Obeskattade reserver | 375 | 200 | 0 | 266 | 199 | 0 | – |
| Långfristiga skulder | – | – | – | 0 | 808 | 808 | – |
| Leverantörsskulder | 20 | 18 | 3 | 11 | – | – | – |
| Skatteskulder | 144 | 82 | 21 | 165 | 123 | 0 | – |
| Kortfristiga skulder | 892 | 1 151 | 518 | 1 662 | 548 | 26 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 3 018 | 2 698 | 1 195 | 2 643 | 2 117 | 878 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 1 700 | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 67,9 % | 55,8 % | 56,7 % | 35 % | 34 % | 4,9 % | – |
| Kassalikviditet | 87 % | 75 % | 25 % | 41 % | 240 % | 80 % | – |
| Rörelsemarginal | 27,8 % | 31,6 % | −35,3 % | 16,8 % | 92,4 % | – | – |
| Vinstmarginal | 28,1 % | 32,7 % | −19,4 % | 16,9 % | 93,2 % | – | – |
| Omsättningstillväxt | −19,5 % | 123 % | −12,4 % | 72,2 % | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 23,1 % | 49,7 % | 0,3 % | 21,4 % | 92,4 % | −28,7 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (31)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 50 tkr | 50 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 50 tkr | 50 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 1 871 tkr | 1 467 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 1 871 tkr | 1 467 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | – | 149 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 404 tkr | 937 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | – | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | – | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | – | 19 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 404 tkr | 670 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 404 tkr | 670 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −670 tkr | −2 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 670 tkr | 2 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 752 tkr | 1 348 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 404 tkr | 670 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | −175 tkr | −199 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 317 tkr | 317 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 317 tkr | 317 tkr |
| Forslag disposition | 1 702 tkr | 1 298 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 tkr | 1 298 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag antal andelar | – | 50 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag arets resultat | – | −23 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag eget kapital | – | 409 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag redovisat varde | – | 50 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 0 | 21 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 250 tkr | 42 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 608 tkr | 931 tkr |
| Periodiseringsfonder | 375 tkr | 200 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 7 tkr | 32 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 120 tkr | 120 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Södergård Consulting ABHuvudarbetsställe
Ekedalsvägen 13, 741 92 Knivsta
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559175-7850
Registreringsdatum
18 oktober 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Knivsta, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.