Södermäklarna Förvaltnings Aktiebolag
556493-2993Aktiebolagreg. 1994
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
−14 tkr
Soliditet
8 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Hornsgatan 37, 118 49 Stockholm
Postadress
Hornsgatan 37, 118 49 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva juridisk och ekonomisk rådgivning, inköp, försäljning, förvaltning och förmedling av fast egendom samt äga och förvalta lös egendom ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 0 tkr | −12 tkr | – |
| 2020 | 0 tkr | −13 tkr | – |
| 2021 | 0 tkr | 1 551 tkr | 1 738 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −1 579 tkr | 159 tkr |
| 2023 | – | −15 tkr | 143 tkr |
| 2024 | – | −24 tkr | 119 tkr |
| 2025 | – | −14 tkr | 105 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 7,9 % – branschmedian 90,8 %
Vinstmarginal – – branschmedian 26,7 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −25,6 %
Median för 19993 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 14 | 24 | 16 | 15 | 13 | – | – |
| Personalkostnader | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 14 | 24 | 16 | 15 | 13 | – | – |
| Rörelseresultat | −14 | −24 | −15 | −15 | −13 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | – | 0 | 1 564 | – | – |
| Finansiella poster | – | – | – | −1 564 | 1 564 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −14 | −24 | −15 | −1 579 | 1 551 | −13 | −12 |
| Resultat före skatt | −14 | −24 | −15 | −1 579 | 1 551 | – | – |
| Årets resultat | −14 | −24 | −15 | −1 579 | 1 551 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 275 | 1 275 | 1 275 | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 275 | 1 275 | 1 275 | 1 275 | 1 275 | – | – |
| Kassa och bank | 54 | 56 | 59 | 59 | 60 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 54 | 56 | 59 | 59 | 1 018 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 329 | 1 331 | 1 334 | 1 334 | 2 293 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | −1 | 23 | 39 | 1 618 | 67 | – | – |
| Fritt eget kapital | −15 | −1 | 23 | 39 | 1 618 | – | – |
| Eget kapital | 105 | 119 | 143 | 159 | 1 738 | – | – |
| Långfristiga skulder | 1 215 | 1 202 | 1 185 | 1 170 | 550 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 10 | 10 | 5 | 5 | 5 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 329 | 1 331 | 1 334 | 1 334 | 2 293 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 7,9 % | 8,9 % | 10,8 % | 11,9 % | 75,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 544 % | 563 % | 1 175 % | 1 175 % | 20 352 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −13,7 % | −20,5 % | −10,8 % | −993,9 % | 89,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (16)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 1 275 tkr | 1 275 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 2 839 tkr | 2 839 tkr |
| Andelar koncernforetag nedskrivningar | 1 564 tkr | 1 564 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −14 tkr | −24 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −14 tkr | −24 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 24 tkr | 16 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −24 tkr | −15 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 105 tkr | 119 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −14 tkr | −24 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | −15 tkr | −1 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −15 tkr | −1 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 0 | 0 |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 1 215 tkr | 1 202 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Södermäklarna Förvaltnings AktiebolagHuvudarbetsställe
Hornsgatan 37, 118 49 Stockholm
Holdingbolag
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556493-2993
Registreringsdatum
13 september 1994
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Holdingbolag
- SNI 64.212 – Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-02). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.