Södermanlands Balkong och Altan Montörer AB
559309-3429Aktiebolagreg. 2021
Nyköping, Södermanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
7 286 tkr
Resultat efter fin. poster
395 tkr
Soliditet
50 %
Anställda
6
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Fjärilsvägen 15, 611 63 Nyköping
Postadress
Fjärilsvägen 15, 611 63 Nyköping
Verksamhetsbeskrivning
Företaget har sin verksamhet inom byggbranschen och ska idka handel med glas, aluminium och göra montering av detta och övriga byggtjänster och därmed förenlig verksamhet
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | – | – | – |
| 2021 | 2 918 tkr | 730 tkr | 561 tkr |
| 2022 | 6 819 tkr | 881 tkr | 943 tkr |
| 2023 | 6 084 tkr | −286 tkr | 759 tkr |
| 2024 | 6 238 tkr | 351 tkr | 766 tkr |
| 2025 | 7 286 tkr | 395 tkr | 872 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 49,7 % – branschmedian 48,1 %
Vinstmarginal 5,4 % – branschmedian 4,5 %
Omsättningstillväxt 16,8 % – branschmedian 2,2 %
Median för 12148 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 7 286 | 6 238 | 6 084 | 6 819 | 2 918 | – |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 9 | 10 | – |
| Rörelseintäkter | 7 286 | 6 238 | 6 084 | 6 827 | 2 927 | – |
| Handelsvaror | 230 | 152 | 233 | 114 | 74 | – |
| Övriga externa kostnader | 1 401 | 1 318 | 1 557 | 1 207 | 420 | – |
| Personalkostnader | 5 241 | 4 398 | 4 567 | 4 552 | 1 701 | – |
| Av- och nedskrivningar | 19 | 15 | 11 | 4 | 2 | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | 0 | 67 | – | – |
| Rörelsekostnader | 6 892 | 5 882 | 6 369 | 5 943 | 2 197 | – |
| Rörelseresultat | 394 | 356 | −285 | 884 | 731 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 1 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 6 | 2 | 3 | 0 | – |
| Finansiella poster | 1 | −5 | −1 | −3 | −0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 395 | 351 | −286 | 881 | 730 | – |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −89 | 253 | −200 | −53 | – |
| Resultat före skatt | 395 | 261 | −33 | 681 | 677 | – |
| Skatt på årets resultat | 89 | 105 | 2 | 149 | 141 | – |
| Årets resultat | 306 | 157 | −34 | 532 | 536 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 48 | 67 | 40 | 51 | 237 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 46 | 26 | 19 | 19 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 94 | 93 | 58 | 69 | 237 | – |
| Kundfordringar | 1 083 | 684 | 574 | 776 | 155 | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 376 | 879 | 731 | 1 001 | 213 | – |
| Kortfristiga placeringar | – | – | – | 0 | 7 | – |
| Kassa och bank | 427 | 664 | 436 | 793 | 468 | – |
| Omsättningstillgångar | 1 803 | 1 544 | 1 167 | 1 795 | 688 | – |
| Summa tillgångar | 1 897 | 1 636 | 1 225 | 1 864 | 925 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | 541 | 584 | 768 | 386 | – | – |
| Fritt eget kapital | 847 | 741 | 734 | 918 | 536 | – |
| Eget kapital | 872 | 766 | 759 | 943 | 561 | – |
| Obeskattade reserver | 89 | 89 | 0 | 253 | 53 | – |
| Långfristiga skulder | – | – | – | 0 | 67 | – |
| Leverantörsskulder | 6 | 15 | 91 | 73 | 14 | – |
| Skatteskulder | – | – | 30 | 231 | 94 | – |
| Kortfristiga skulder | 936 | 781 | 466 | 667 | 244 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 897 | 1 636 | 1 225 | 1 864 | 925 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 6 | 6 | 6 | 6 | 5 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 200 | 200 | 150 | 150 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 49,7 % | 51,2 % | 62 % | 61,4 % | 65,3 % | – |
| Kassalikviditet | 193 % | 198 % | 251 % | 269 % | 282 % | – |
| Rörelsemarginal | 5,4 % | 5,7 % | −4,7 % | 13 % | 25 % | – |
| Vinstmarginal | 5,4 % | 5,6 % | −4,7 % | 12,9 % | 25 % | – |
| Omsättningstillväxt | 16,8 % | 2,5 % | −10,8 % | 133,7 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 35,1 % | 20,5 % | −4,5 % | 56,4 % | 95,6 % | – |
| Omsättning per anställd | 1 214 tkr | 1 040 tkr | 1 014 tkr | 1 137 tkr | 584 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (26)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 46 tkr | 26 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 46 tkr | 26 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 21 tkr | 7 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 306 tkr | 157 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 306 tkr | 157 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −157 tkr | 34 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 157 tkr | −34 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 200 tkr | 150 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 872 tkr | 766 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 306 tkr | 157 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 200 tkr | 150 tkr |
| Forandring overavskrivningar | – | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | −89 tkr |
| Forslag disposition | 847 tkr | 741 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 647 tkr | 541 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 97 tkr | 47 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 48 tkr | 67 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 97 tkr | 97 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 49 tkr | 30 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 42 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 19 tkr | 15 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 196 tkr | 148 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 267 tkr | 289 tkr |
| Periodiseringsfonder | 89 tkr | 89 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 663 tkr | 477 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 26 mars 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Södermanlands Balkong och Altan Montörer ABHuvudarbetsställe
Fjärilsvägen 15, 611 63 Nyköping
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559309-3429
Registreringsdatum
26 mars 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Nyköping, Södermanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.