Söderväg AB
559349-3884Aktiebolagreg. 2021
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 295 tkr
Resultat efter fin. poster
−70 tkr
Soliditet
66 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Koksgatan 9, 211 24 Malmö
Postadress
Koksgatan 9, 211 24 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Vägtransport.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | – | – | – |
| 2022 | – | −9 tkr | 16 tkr |
| 2023 | 1 271 tkr | 525 tkr | 435 tkr |
| 2024 | 1 152 tkr | 141 tkr | 547 tkr |
| 2025 | 1 295 tkr | −70 tkr | 477 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 65,5 % – branschmedian 43,6 %
Vinstmarginal −5,4 % – branschmedian 5 %
Omsättningstillväxt 12,4 % – branschmedian 0,3 %
Median för 10091 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 295 | 1 152 | 1 271 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 2 | 1 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 295 | 1 155 | 1 272 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 695 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 167 | 760 | 697 | 9 | – |
| Personalkostnader | 491 | 211 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 2 | 31 | 31 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 5 | 14 | 19 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 360 | 1 017 | 747 | 9 | – |
| Rörelseresultat | −65 | 138 | 525 | −9 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 3 | 0 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 6 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −4 | 3 | 0 | 0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −70 | 141 | 525 | −9 | – |
| Resultat före skatt | −70 | 141 | 525 | −9 | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 29 | 107 | – | – |
| Årets resultat | −70 | 112 | 418 | −9 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 125 | 93 | 124 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 18 | 18 | 18 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 143 | 111 | 142 | – | – |
| Varulager | 18 | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 192 | 196 | 77 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 516 | 427 | 269 | 16 | – |
| Kassa och bank | 51 | 201 | 181 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 586 | 628 | 450 | 16 | – |
| Summa tillgångar | 728 | 739 | 592 | 16 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | 522 | 410 | −9 | – | – |
| Fritt eget kapital | 452 | 522 | 410 | −9 | – |
| Eget kapital | 477 | 547 | 435 | 16 | – |
| Långfristiga skulder | 92 | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 80 | 4 | – | – | – |
| Skatteskulder | 29 | 136 | 107 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 160 | 192 | 157 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 728 | 739 | 592 | 16 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | – | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 60 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 65,5 % | 74 % | 73,5 % | 100 % | – |
| Kassalikviditet | 356 % | 326 % | 286 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −5 % | 12 % | 41,3 % | – | – |
| Vinstmarginal | −5,4 % | 12,2 % | 41,3 % | – | – |
| Omsättningstillväxt | 12,4 % | −9,4 % | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −14,6 % | 20,5 % | 96,2 % | −51,6 % | – |
| Omsättning per anställd | 1 295 tkr | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (24)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 18 tkr | 18 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | – | 18 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −70 tkr | 112 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −70 tkr | 112 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −112 tkr | −418 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 112 tkr | 418 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 477 tkr | 547 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −70 tkr | 112 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forskott till leverantorer | 18 tkr | – |
| Forslag disposition | 452 tkr | 522 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 392 tkr | 522 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 91 tkr | 23 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 125 tkr | 93 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 127 tkr | 155 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 2 tkr | 62 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 155 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 127 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 2 tkr | 31 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 62 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 233 tkr | 208 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 28 tkr | 34 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 92 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 23 tkr | 18 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 29 nov. 2021 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Söderväg ABHuvudarbetsställe
Koksgatan 9, 211 24 Malmö
Taxi & transport
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559349-3884
Registreringsdatum
29 november 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Taxi & transport
- SNI 49.410 – Vägtransport, godstrafik
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
- SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.