swereg

Södra El & Design AB

559394-4241Aktiebolagreg. 2022

Elektriker
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Södertälje, Stockholms län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2026

Omsättning

1 674 tkr

+36 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

699 tkr

+236 % mot föregående år

Soliditet

77 %

+2,8 p.e. mot föregående år

Anställda

1

0 % mot föregående år
HemsidaIngen HTTPS✓ Mobilanpassad

Egensajt Webbhotell och domäner

sodraelochdesign.se

Adresser

Besöksadress

Hälsovägen 25, 151 38 Södertälje

Postadress

c/o Södra El & Design, Hälsovägen 25, 151 38 Södertälje

Verksamhetsbeskrivning

Aktiebolaget ska utföra elinstallationer inom service och underhåll, industrier, nybyggnation och ombyggnader samt i anslutning till detta planera och designa konstellationen. Bolaget kommer att bedriva försäljning av el-material i anknytning till ovannämnd installation. Verksamheten riktar sig till privatkunder såväl som till företagskunder.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2023357 tkr170 tkr128 tkr
2024639 tkr93 tkr184 tkr
20251 232 tkr208 tkr308 tkr
20261 674 tkr699 tkr672 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 76,9 % – branschmedian 53,3 %

Vinstmarginal 41,8 % – branschmedian 6,2 %

Omsättningstillväxt 35,9 % – branschmedian 2,7 %

Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2026202520242023
Nettoomsättning1 6741 232639357
Övriga rörelseintäkter23944110
Rörelseintäkter1 9131 276650357
Råvaror och förnödenheter632641292127
Övriga externa kostnader1911566726
Personalkostnader25723719834
Av- och nedskrivningar3633––
Övriga rörelsekostnader98–––
Rörelsekostnader1 2131 066557187
Rörelseresultat70021093170
Ränteintäkter och liknande−0−000
Räntekostnader och liknande020–
Finansiella poster−0−2−00
Resultat efter finansiella poster69920893170
Bokslutsdispositioner−175−50−22−40
Resultat före skatt52415870130
Skatt på årets resultat111331527
Årets resultat41412456103

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2026202520242023
Materiella anläggningstillgångar188131––
Anläggningstillgångar188131––
Kundfordringar1986756
Kortfristiga fordringar84187757
Kassa och bank898388287183
Omsättningstillgångar983406364240
Summa tillgångar1 171537364240
Aktiekapital25252525
Bundet eget kapital25252525
Balanserat resultat233159103–
Fritt eget kapital647283159103
Eget kapital672308184128
Obeskattade reserver2881136340
Leverantörsskulder7859358
Skatteskulder92244227
Kortfristiga skulder21211611872
Summa eget kapital och skulder1 171537364240

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post2026202520242023
Medelantal anställda1111
Föreslagen utdelning (tkr)10050––

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal2026202520242023
Soliditet76,9 %74 %64,1 %66,4 %
Kassalikviditet464 %349 %309 %332 %
Rörelsemarginal41,8 %17 %14,6 %47,6 %
Vinstmarginal41,8 %16,9 %14,5 %47,6 %
Omsättningstillväxt35,9 %92,8 %79 %–
Avkastning på eget kapital61,6 %40,4 %30,3 %80,5 %
Omsättning per anställd1 674 tkr1 232 tkr639 tkr357 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (23)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20262025
Arets resultat eget kapital414 tkr124 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat414 tkr124 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−124 tkr−56 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning124 tkr56 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning50 tkr–
Forandring eget kapital totalt672 tkr308 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat414 tkr124 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forandring eget kapital totalt utdelning50 tkr–
Forandring periodiseringsfond−175 tkr−50 tkr
Forslag disposition647 tkr283 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning547 tkr233 tkr
Inventarier verktyg installationer188 tkr131 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden191 tkr163 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar3 tkr33 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar163 tkr–
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop191 tkr163 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar36 tkr33 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar65 tkr–
Ovriga fordringar kortfristiga66 tkr10 tkr
Ovriga kortfristiga skulder26 tkr18 tkr
Periodiseringsfonder288 tkr113 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter15 tkr15 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2026

    Period 1 apr. 2025 – 31 mars 2026 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 apr. 2024 – 31 mars 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 apr. 2023 – 31 mars 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 29 aug. 2022 – 31 mars 2023 · Inlämnad –

  • Södra El & Design ABHuvudarbetsställe

    Hälsovägen 25, 151 38 Södertälje

    Elektriker

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559394-4241

Registreringsdatum

29 augusti 2022

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Södertälje, Stockholms län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

25 000 kr

SNI-koder

Elektriker

  • SNI 43.210 – Elinstallationer

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler