Soft print Sweden AB
559050-8544Aktiebolagreg. 2016
Nacka, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
660 tkr
Resultat efter fin. poster
−106 tkr
Soliditet
20 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Järla Skolväg 15, 131 56 Nacka
Postadress
Järla Skolväg 15, 131 56 Nacka
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall driva tryckerirörelse dvs. trycka broschyrer, papper,kort, kataloger samt driva verksamhet inom design av reklam, göra skyltar, grafisk design samt import och handel av papper, kontorsmaterial och reklammaterial.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 160 tkr | 14 tkr | – |
| 2017 | 234 tkr | −137 tkr | – |
| 2018 | 233 tkr | 38 tkr | 63 tkr |
| 2019 | 486 tkr | 41 tkr | 95 tkr |
| 2020 | 899 tkr | 74 tkr | 153 tkr |
| 2021 | 821 tkr | 6 tkr | 47 tkr |
| 2022 | 793 tkr | 28 tkr | 69 tkr |
| 2023 | 929 tkr | 13 tkr | 78 tkr |
| 2024 | 775 tkr | 78 tkr | 122 tkr |
| 2025 | 660 tkr | −106 tkr | 17 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 20 % – branschmedian 57,5 %
Vinstmarginal −16,1 % – branschmedian 3,4 %
Omsättningstillväxt −14,8 % – branschmedian −0,3 %
Median för 914 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 660 | 775 | 929 | 793 | 821 | 899 | 486 | 233 | 234 | 160 |
| Förändring av lager | 0 | 31 | 94 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | −80 | 95 | 0 | 18 | 32 | 51 | 0 | 8 | – | – |
| Rörelseintäkter | 580 | 901 | 1 023 | 811 | 853 | 950 | 486 | 240 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | 337 | 405 | 247 | 36 | – | – |
| Handelsvaror | 289 | 318 | 395 | 274 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 279 | 276 | 279 | 262 | 325 | 214 | 160 | 119 | – | – |
| Personalkostnader | 117 | 187 | 294 | 163 | 185 | 209 | 1 | 17 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 42 | 42 | 84 | 0 | 46 | 36 | 31 | – | – |
| Rörelsekostnader | 685 | 823 | 1 009 | 783 | 846 | 875 | 444 | 203 | – | – |
| Rörelseresultat | −105 | 78 | 14 | 28 | 7 | 75 | 41 | 38 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 1 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −0 | 1 | −1 | −0 | −1 | −1 | −0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −106 | 78 | 13 | 28 | 6 | 74 | 41 | 38 | −137 | 14 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −20 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | −106 | 58 | 13 | 28 | 6 | 74 | 41 | 38 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 14 | 4 | 7 | 2 | 16 | 9 | 8 | – | – |
| Årets resultat | −106 | 44 | 9 | 21 | 4 | 58 | 32 | 30 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | −8 | 34 | 115 | 106 | 106 | 110 | 113 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | −8 | 34 | 115 | 106 | 106 | 110 | 113 | – | – |
| Varulager | 125 | 125 | 94 | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 17 | 121 | 24 | 106 | 51 | 21 | 56 | 84 | – | – |
| Kassa och bank | 20 | 24 | 29 | 43 | 14 | 83 | 46 | 12 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 162 | 270 | 147 | 149 | 65 | 103 | 102 | 97 | – | – |
| Summa tillgångar | 162 | 261 | 181 | 264 | 171 | 209 | 212 | 209 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 72 | 28 | 19 | −3 | −7 | 45 | 13 | −16 | – | – |
| Fritt eget kapital | −33 | 72 | 28 | 19 | −3 | 103 | 45 | 13 | – | – |
| Eget kapital | 17 | 122 | 78 | 69 | 47 | 153 | 95 | 63 | – | – |
| Obeskattade reserver | 20 | 20 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | – | – | – | 0 | −2 | 8 | −2 | 0 | – | – |
| Skatteskulder | −19 | −5 | −15 | 12 | 1 | 15 | 11 | 5 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 126 | 119 | 103 | 195 | 123 | 55 | 117 | 146 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 162 | 261 | 181 | 264 | 171 | 209 | 212 | 209 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | 1 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 20 % | 52,8 % | 43,1 % | 26 % | 27,8 % | 73,3 % | 44,9 % | 30,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 30 % | 121 % | 52 % | 76 % | 53 % | 186 % | 88 % | 66 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −16 % | 10 % | 1,5 % | 3,6 % | 0,8 % | 8,4 % | 8,5 % | 16,3 % | – | – |
| Vinstmarginal | −16,1 % | 10,1 % | 1,4 % | 3,5 % | 0,7 % | 8,2 % | 8,5 % | 16,3 % | −58,8 % | 8,9 % |
| Omsättningstillväxt | −14,8 % | −16,6 % | 17,2 % | −3,4 % | −8,6 % | 85,1 % | 108,8 % | −0,5 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −636,6 % | 36,2 % | 12 % | 30,9 % | 9,1 % | 37,7 % | 33,8 % | 46,7 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | 775 tkr | 929 tkr | 793 tkr | 821 tkr | 899 tkr | – | 233 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (19)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −106 tkr | 44 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −106 tkr | 44 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −44 tkr | −9 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 44 tkr | 9 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 17 tkr | 122 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −106 tkr | 44 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | −20 tkr |
| Forslag disposition | −33 tkr | 72 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −33 tkr | 72 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 95 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | −8 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | – | 126 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | – | 134 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 42 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 125 tkr | 125 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 17 tkr | 26 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 144 tkr | 124 tkr |
| Periodiseringsfonder | 20 tkr | 20 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Soft print Sweden ABHuvudarbetsställe
Järla Skolväg 15, 131 56 Nacka
Tillverkning & industri
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559050-8544
Registreringsdatum
11 februari 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Nacka, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Tillverkning & industri
- SNI 18.122 – Tryckning av böcker och övriga trycksaker
- SNI 73.111 – Reklambyråverksamhet
- SNI 18.200 – Reproduktion av inspelningar
- SNI 46.499 – Partihandel med övriga hushållsvaror
- SNI 74.120 – Grafisk design och visuell kommunikation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-16). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.