swereg

Softpoint AB

559345-5149Aktiebolagreg. 2021

IT & tech
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Linghem, Östergötlands län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

1 384 tkr

+11 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

490 tkr

+53 % mot föregående år

Soliditet

77 %

+7,1 p.e. mot föregående år

Anställda

1

0 % mot föregående år
Hemsida✓ HTTPS✓ Mobilanpassad

Softpoint - Contact

softpoint.se

Adresser

Besöksadress

Tulpanvägen 17, 585 64 Linghem

Postadress

c/o Hans Bergstedt, Tulpanvägen 17, 585 64 Linghem

Verksamhetsbeskrivning

Dataprogrammering, datakonsultverksamhet och elektronikkonstruktion. Handel med smarta hem elektronik och programvaror för automatisk värdepappershandel.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20221 146 tkr275 tkr443 tkr
20231 230 tkr312 tkr429 tkr
20241 246 tkr321 tkr519 tkr
20251 384 tkr490 tkr720 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 76,9 % – branschmedian 74 %

Vinstmarginal 35,4 % – branschmedian 20,5 %

Omsättningstillväxt 11,1 % – branschmedian −1,4 %

Median för 27989 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022
Nettoomsättning1 3841 2461 2301 146
Rörelseintäkter1 3841 2461 2301 146
Råvaror och förnödenheter4000
Övriga externa kostnader169200132226
Personalkostnader791786792645
Rörelsekostnader964986925871
Rörelseresultat420259305275
Ränteintäkter och liknande−0470
Räntekostnader och liknande2200
Finansiella poster706270
Resultat efter finansiella poster490321312275
Bokslutsdispositioner−108−81−780
Resultat före skatt382240234275
Skatt på årets resultat80504857
Årets resultat302190186218

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022
Finansiella anläggningstillgångar643415475250
Anläggningstillgångar643415475250
Kundfordringar288263223126
Kortfristiga fordringar288279285227
Kassa och bank283230204350
Omsättningstillgångar571509489577
Summa tillgångar1 213924964827
Aktiekapital25252525
Bundet eget kapital25252525
Balanserat resultat394304218200
Fritt eget kapital695494404418
Eget kapital720519429443
Obeskattade reserver268160780
Skatteskulder428113057
Kortfristiga skulder225246457384
Summa eget kapital och skulder1 213924964827

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post2025202420232022
Medelantal anställda1111
Föreslagen utdelning (tkr)300100100–

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal2025202420232022
Soliditet76,9 %69,8 %50,9 %53,6 %
Kassalikviditet253 %207 %107 %150 %
Rörelsemarginal30,4 %20,8 %24,8 %24 %
Vinstmarginal35,4 %25,8 %25,4 %24 %
Omsättningstillväxt11,1 %1,3 %7,3 %–
Avkastning på eget kapital41,9 %36,6 %43,3 %49,3 %
Omsättning per anställd1 384 tkr1 246 tkr1 230 tkr1 146 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (26)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Andra langfristiga fordringar643 tkr415 tkr
Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden643 tkr415 tkr
Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar–60 tkr
Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar228 tkr–
Arets resultat eget kapital302 tkr190 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat302 tkr190 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−90 tkr−86 tkr
Forandring eget kapital arets resultat utdelning100 tkr100 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning90 tkr86 tkr
Forandring periodiseringsfond−108 tkr−81 tkr
Forslag disposition695 tkr494 tkr
Forslag disposition avsattning reservfond0–
Forslag disposition balanseras iny rakning395 tkr394 tkr
Forslag disposition fondemission0–
Forslag disposition ianspraktagande bunden overkursfond0–
Forslag disposition ianspraktagande reservfond0–
Forslag disposition ianspraktagande uppskrivningsfond0–
Forslag disposition utdelning annan utdelning300 tkr100 tkr
Forslag disposition utdelning aterbetalning villkorat aktieagartillskott0–
Forutbetalda kostnader upplupna intakter015 tkr
Fritt eget kapital efter utdelning beslutad extra bolagsstamma695 tkr–
Ovriga fordringar kortfristiga55450
Ovriga kortfristiga skulder184 tkr165 tkr
Periodiseringsfonder268 tkr160 tkr
Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar73 tkr60 tkr
Utdelning beslutad extra bolagsstamma0–

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Softpoint ABHuvudarbetsställe

    Tulpanvägen 17, 585 64 Linghem

    IT & tech

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559345-5149

Registreringsdatum

11 november 2021

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Linköping, Östergötlands län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

25 000 kr

SNI-koder

IT & tech

  • SNI 62.201 – Datakonsultverksamhet

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler