Solaia AB
556982-2074Aktiebolagreg. 2014
Sävedalen, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
597 tkr
Resultat efter fin. poster
244 tkr
Soliditet
9 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Tillfällavägen 15, 433 63 Sävedalen
Postadress
Tillfällavägen 15, 433 63 Sävedalen
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet för företag när det gäller utveckling av företagets lönsamhet och tillväxt, strukturella frågor samt i ägarfrågor samt göra marknads- och bolagsanalyser.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 102 tkr | −629 tkr | – |
| 2020 | 0 tkr | 0 tkr | – |
| 2021 | 179 tkr | −465 tkr | 59 tkr |
| 2022 | 274 tkr | −463 tkr | 59 tkr |
| 2023 | 635 tkr | 172 tkr | 61 tkr |
| 2024 | 597 tkr | 244 tkr | 61 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 8,7 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 40,9 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt −6 % – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 597 | 635 | 274 | 179 | 0 | 102 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | −223 | 0 | 183 | – | – |
| Rörelseintäkter | 597 | 412 | 274 | 361 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 206 | 238 | 298 | 170 | – | – |
| Personalkostnader | 146 | 3 | 439 | 656 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 1 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 353 | 241 | 737 | 825 | – | – |
| Rörelseresultat | 244 | 171 | −463 | −464 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 0 | −0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 244 | 172 | −463 | −465 | 0 | −629 |
| Bokslutsdispositioner | −244 | −170 | 463 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | 0 | 2 | 0 | −465 | – | – |
| Årets resultat | 0 | 2 | 0 | −465 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | 597 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 669 | 191 | 543 | 121 | – | – |
| Kassa och bank | 26 | −0 | 1 | 79 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 696 | 191 | 544 | 200 | – | – |
| Summa tillgångar | 696 | 191 | 544 | 200 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 11 | −471 | −6 | −6 | – | – |
| Fritt eget kapital | 11 | 11 | 9 | 9 | – | – |
| Eget kapital | 61 | 61 | 59 | 59 | – | – |
| Leverantörsskulder | 1 | – | 0 | 14 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 635 | 130 | 485 | 141 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 696 | 191 | 544 | 200 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | – | 1 | 1 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 8,7 % | 31,8 % | 10,8 % | 29,5 % | – | – |
| Kassalikviditet | 110 % | 147 % | 112 % | 142 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 40,9 % | 27 % | −168,9 % | −259,5 % | – | – |
| Vinstmarginal | 40,9 % | 27,1 % | −169 % | −259,8 % | – | −616,7 % |
| Omsättningstillväxt | −6 % | 131,8 % | 53,1 % | −62,9 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 0 % | 2,8 % | 0 % | −788,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | 274 tkr | 179 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 0 | 2 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | – | −170 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 0 | 2 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −2 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 2 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 61 tkr | 61 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 0 | 2 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | – | 0 |
| Forslag disposition | 11 tkr | 11 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 11 tkr | 11 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 25 tkr | 134 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | 244 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 47 tkr | 57 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 0 | 3 |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 635 tkr | 115 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 0 | 15 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 maj 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –
Solaia ABHuvudarbetsställe
Tillfällavägen 15, 433 63 Sävedalen
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556982-2074
Registreringsdatum
8 september 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Partille, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Övriga registrerade namn
2 st
- Fulminata Ventures – särskilt företagsnamn, registrerat 11 december 2020. För den del av verksamheten som avser utveckling av företags lönsamhet och tillväxt, strukturella frågor samt i ägarfrågor.
- Stellar Portfolios – särskilt företagsnamn, registrerat 21 januari 2022. För den del av verksamheten som avser konsultverksamhet med analyser till professionella aktörer.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.