Solano Städservice AB
559122-3762Aktiebolagreg. 2017
Västerås, Västmanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 350 tkr
Resultat efter fin. poster
−156 tkr
Soliditet
33 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Karleby 4, 725 98 Västerås
Postadress
Karleby 4, 725 98 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget bedriver verksamhet inom lokalvård, städning av byggnader, flyttstädning, kontorsstädning, trappstädning, byggstädning, fönsterputs, golvvård, hemstädning, butiksstädning, skolstädning, grovstädning, slutstädning och städning av etablering samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 3 147 tkr | 354 tkr | – |
| 2019 | 2 788 tkr | 810 tkr | 778 tkr |
| 2020 | 2 955 tkr | 556 tkr | 883 tkr |
| 2021 | 2 327 tkr | 135 tkr | 389 tkr |
| 2022 | 2 468 tkr | 404 tkr | 710 tkr |
| 2023 | 2 072 tkr | 329 tkr | 650 tkr |
| 2024 | 1 887 tkr | 166 tkr | 181 tkr |
| 2025 | 1 350 tkr | −156 tkr | 138 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 32,7 % – branschmedian 51,7 %
Vinstmarginal −11,5 % – branschmedian 6,4 %
Omsättningstillväxt −28,5 % – branschmedian 3,8 %
Median för 7553 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 350 | 1 887 | 2 072 | 2 468 | 2 327 | 2 955 | 2 788 | 3 147 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | – | – | 0 | 0 | 322 | – |
| Rörelseintäkter | 1 350 | 1 887 | 2 072 | 2 468 | 2 327 | 2 955 | 3 110 | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | – | 0 | 26 | – |
| Handelsvaror | 107 | 54 | 59 | 136 | 97 | 264 | 0 | – |
| Övriga externa kostnader | 80 | 103 | 180 | 138 | 140 | 112 | 353 | – |
| Personalkostnader | 1 319 | 1 552 | 1 490 | 1 773 | 1 937 | 2 010 | 1 911 | – |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 5 | 12 | 17 | 17 | 15 | 10 | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 4 | 2 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 506 | 1 718 | 1 743 | 2 064 | 2 192 | 2 401 | 2 300 | – |
| Rörelseresultat | −157 | 169 | 329 | 404 | 135 | 555 | 810 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 3 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Finansiella poster | 1 | −3 | −0 | 0 | 0 | 1 | −0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −156 | 166 | 329 | 404 | 135 | 556 | 810 | 354 |
| Resultat före skatt | −156 | 166 | 329 | 404 | 135 | 556 | 810 | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 35 | 68 | 84 | 29 | 121 | 186 | – |
| Årets resultat | −156 | 131 | 261 | 321 | 106 | 435 | 624 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | – | 0 | 9 | 22 | 40 | 57 | 41 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 | – |
| Anläggningstillgångar | 13 | 13 | 21 | 35 | 52 | 70 | 54 | – |
| Kundfordringar | 98 | 2 | 84 | 193 | 99 | 601 | 413 | – |
| Kortfristiga fordringar | 227 | 204 | 133 | 527 | 447 | 1 122 | 861 | – |
| Kassa och bank | 183 | 235 | 719 | 489 | 233 | 180 | 292 | – |
| Omsättningstillgångar | 410 | 439 | 852 | 1 017 | 680 | 1 302 | 1 154 | – |
| Summa tillgångar | 422 | 451 | 873 | 1 051 | 733 | 1 371 | 1 207 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 244 | 0 | 339 | 339 | 233 | 398 | 104 | – |
| Fritt eget kapital | 88 | 131 | 600 | 660 | 339 | 833 | 728 | – |
| Eget kapital | 138 | 181 | 650 | 710 | 389 | 883 | 778 | – |
| Leverantörsskulder | 27 | 2 | 2 | 10 | 7 | 22 | 8 | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 96 | 131 | 171 | 329 | 304 | – |
| Kortfristiga skulder | 284 | 270 | 223 | 341 | 343 | 489 | 430 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 422 | 451 | 873 | 1 051 | 733 | 1 371 | 1 207 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 2 | 2 | 4 | 5 | 5 | 4 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | 600 | 321 | – | 600 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 32,7 % | 40,2 % | 74,4 % | 67,5 % | 53,1 % | 64,4 % | 64,4 % | – |
| Kassalikviditet | 144 % | 163 % | 382 % | 298 % | 198 % | 266 % | 269 % | – |
| Rörelsemarginal | −11,6 % | 9 % | 15,9 % | 16,4 % | 5,8 % | 18,8 % | 29 % | – |
| Vinstmarginal | −11,5 % | 8,8 % | 15,9 % | 16,4 % | 5,8 % | 18,8 % | 29 % | 11,3 % |
| Omsättningstillväxt | −28,5 % | −8,9 % | −16 % | 6,1 % | −21,3 % | 6 % | −11,4 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −112,6 % | 72,3 % | 40,1 % | 45,2 % | 27,3 % | 49,3 % | 80,2 % | – |
| Omsättning per anställd | 1 350 tkr | 944 tkr | 1 036 tkr | 617 tkr | 465 tkr | 591 tkr | 697 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (26)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 13 tkr | 13 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 13 tkr | 13 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −156 tkr | 131 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −156 tkr | 131 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −131 tkr | −261 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | – | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 131 tkr | 261 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | 113 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 600 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 138 tkr | 181 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −156 tkr | 131 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | 113 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 600 tkr |
| Forslag disposition | 88 tkr | 131 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 88 tkr | 131 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 103 tkr | 111 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 60 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 7 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 58 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 25 tkr | 91 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 83 tkr | 172 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 174 tkr | 96 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Solano Städservice ABHuvudarbetsställe
Karleby 4, 725 98 Västerås
Städ & fastighetsservice
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559122-3762
Registreringsdatum
22 augusti 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Västerås, Västmanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Städ & fastighetsservice
- SNI 81.210 – Lokalvård
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.