Solhybrid i Småland AB
556778-5612Aktiebolagreg. 2009
Växjö, Kronobergs län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
10 663 tkr
Resultat efter fin. poster
−92 tkr
Soliditet
29 %
Anställda
3
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Sandvägen 18, 352 45 Växjö
Postadress
Sandvägen 18, 352 45 Växjö
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva utveckling av solhybrider och liknande system samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 9 453 tkr | 892 tkr | – |
| 2021 | 6 211 tkr | 337 tkr | – |
| 2022 | 14 204 tkr | 2 628 tkr | 3 536 tkr |
| 2023 | 30 645 tkr | 6 063 tkr | 4 946 tkr |
| 2024 | 12 983 tkr | 1 565 tkr | 2 979 tkr |
| 2025 | 10 663 tkr | −92 tkr | 2 287 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 29 % – branschmedian 70,6 %
Vinstmarginal −0,9 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt −17,9 % – branschmedian −1,5 %
Median för 24086 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 10 663 | 12 983 | 30 645 | 14 204 | 6 211 | 9 453 |
| Förändring av lager | 0 | −1 534 | −2 122 | 1 612 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 2 | 5 | 5 | – | – |
| Rörelseintäkter | 10 663 | 11 451 | 28 529 | 15 821 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 7 318 | 6 465 | 18 620 | 10 255 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 280 | 1 349 | 2 005 | 1 132 | – | – |
| Personalkostnader | 2 154 | 2 102 | 1 817 | 1 805 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 3 | 17 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 10 751 | 9 919 | 22 459 | 13 192 | – | – |
| Rörelseresultat | −88 | 1 532 | 6 070 | 2 629 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 8 | 79 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 12 | 47 | 7 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | −4 | 33 | −7 | −1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −92 | 1 565 | 6 063 | 2 628 | 337 | 892 |
| Resultat före skatt | −92 | 1 565 | 6 063 | 2 628 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 332 | 1 253 | 543 | – | – |
| Årets resultat | −92 | 1 233 | 4 810 | 2 085 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Varulager | 1 544 | 2 703 | 2 376 | 3 347 | – | – |
| Kundfordringar | 1 912 | 872 | 3 988 | 1 479 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 3 271 | 2 018 | 4 288 | 1 890 | – | – |
| Kassa och bank | 3 057 | 3 547 | 5 705 | 1 530 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 7 872 | 8 268 | 12 369 | 6 767 | – | – |
| Summa tillgångar | 7 872 | 8 268 | 12 369 | 6 767 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 2 279 | 1 646 | 36 | 1 351 | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 187 | 2 879 | 4 846 | 3 436 | – | – |
| Eget kapital | 2 287 | 2 979 | 4 946 | 3 536 | – | – |
| Långfristiga skulder | 3 726 | 3 980 | 3 800 | 785 | – | – |
| Leverantörsskulder | 1 207 | 733 | 355 | 523 | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 1 361 | 332 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 859 | 1 309 | 3 623 | 2 446 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 7 872 | 8 268 | 12 369 | 6 767 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 3 | 3 | 2 | 2 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 600 | 3 200 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 29 % | 36 % | 40 % | 52,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 340 % | 425 % | 276 % | 140 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −0,8 % | 11,8 % | 19,8 % | 18,5 % | – | – |
| Vinstmarginal | −0,9 % | 12 % | 19,8 % | 18,5 % | 5,4 % | 9,4 % |
| Omsättningstillväxt | −17,9 % | −57,6 % | 115,8 % | 128,7 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −4 % | 41,4 % | 97,3 % | 59 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 3 554 tkr | 4 328 tkr | 15 323 tkr | 7 102 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (19)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −92 tkr | 1 233 tkr |
| Checkrakningskredit beviljat belopp | 1 200 tkr | 1 200 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −92 tkr | 1 233 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 233 tkr | −4 810 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 233 tkr | 4 810 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 600 tkr | 3 200 tkr |
| Forslag disposition | 2 187 tkr | 2 879 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 187 tkr | 2 279 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | – | 600 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 70 tkr | 181 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 1 544 tkr | 2 703 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 548 tkr | 214 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 381 tkr | 236 tkr |
| Pagaende arbeten annans rakning omsattningstillgangar | – | 0 |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 3 726 tkr | 3 980 tkr |
| Stallda sakerheter | 1 200 tkr | 1 200 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 1 200 tkr | 1 200 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 740 tkr | 751 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 270 tkr | 341 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Solhybrid i Småland ABHuvudarbetsställe
Sandvägen 18, 352 45 Växjö
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556778-5612
Registreringsdatum
3 mars 2009
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Växjö, Kronobergs län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 71.124 – Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.