Solitaire Bostad AB
556466-4141Aktiebolagreg. 1993
Umeå, Västerbottens län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 303 tkr
Resultat efter fin. poster
729 tkr
Soliditet
24 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Dragongatan 2 Ab, 903 22 Umeå
Postadress
c/o Jon Nilsson, Dragongatan 2 Ab, 903 22 Umeå
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva fastighetsförvaltning samt handel med värdepapper samt idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 1 742 tkr | 382 tkr | – |
| 2018 | 1 710 tkr | 623 tkr | – |
| 2019 | 1 727 tkr | 433 tkr | 1 450 tkr |
| 2020 | 1 734 tkr | 185 tkr | 1 340 tkr |
| 2021 | 1 720 tkr | 224 tkr | 1 518 tkr |
| 2022 | 1 811 tkr | 33 tkr | 1 544 tkr |
| 2023 | 2 174 tkr | 117 tkr | 1 637 tkr |
| 2024 | 2 199 tkr | 128 tkr | 1 738 tkr |
| 2025 | 2 303 tkr | 729 tkr | 2 150 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 24,2 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 31,7 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 4,7 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39392 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 303 | 2 199 | 2 174 | 1 811 | 1 720 | 1 734 | 1 727 | 1 710 | 1 742 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 43 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 303 | 2 199 | 2 216 | 1 811 | 1 720 | 1 734 | 1 727 | – | – |
| Handelsvaror | – | 0 | 41 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 002 | 1 424 | 1 292 | 1 166 | 1 094 | 1 249 | 993 | – | – |
| Personalkostnader | 221 | 208 | 323 | 352 | 183 | 75 | 86 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 92 | 92 | 92 | 92 | 94 | 97 | 97 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 315 | 1 724 | 1 748 | 1 610 | 1 371 | 1 421 | 1 176 | – | – |
| Rörelseresultat | 989 | 475 | 469 | 201 | 349 | 313 | 552 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 1 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 260 | 348 | 352 | 168 | 124 | 127 | 118 | – | – |
| Finansiella poster | −260 | −347 | −352 | −168 | −124 | −127 | −118 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 729 | 128 | 117 | 33 | 224 | 185 | 433 | 623 | 382 |
| Bokslutsdispositioner | −210 | – | – | – | 0 | −70 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | 519 | 128 | 117 | 33 | 224 | 115 | 433 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 107 | 27 | 24 | 7 | 47 | 25 | 93 | – | – |
| Årets resultat | 412 | 101 | 93 | 26 | 178 | 90 | 340 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 2 651 | 2 742 | 2 834 | 2 926 | 3 017 | 3 111 | 3 208 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 2 651 | 2 742 | 2 834 | 2 926 | 3 017 | 3 111 | 3 208 | – | – |
| Kundfordringar | 166 | 156 | 156 | 22 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 6 399 | 5 929 | 5 474 | 5 379 | 5 237 | 5 059 | 4 016 | – | – |
| Kassa och bank | 392 | 260 | 258 | 230 | 312 | 315 | 519 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 6 791 | 6 189 | 5 732 | 5 609 | 5 549 | 5 374 | 4 536 | – | – |
| Summa tillgångar | 9 441 | 8 931 | 8 566 | 8 535 | 8 566 | 8 486 | 7 744 | – | – |
| Aktiekapital | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | – | – |
| Bundet eget kapital | 220 | 220 | 220 | 220 | 220 | 220 | 220 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 518 | 1 417 | 1 324 | 1 298 | 1 120 | 1 030 | 889 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 930 | 1 518 | 1 417 | 1 324 | 1 298 | 1 120 | 1 230 | – | – |
| Eget kapital | 2 150 | 1 738 | 1 637 | 1 544 | 1 518 | 1 340 | 1 450 | – | – |
| Obeskattade reserver | 170 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 6 456 | 6 608 | 6 411 | 6 556 | 6 702 | 6 847 | 5 999 | – | – |
| Leverantörsskulder | 106 | 109 | 80 | 112 | 90 | 30 | 46 | – | – |
| Skatteskulder | 93 | 21 | – | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 666 | 585 | 519 | 435 | 347 | 298 | 295 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 9 441 | 8 931 | 8 566 | 8 535 | 8 566 | 8 486 | 7 744 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 360 | – | – | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 24,2 % | 19,5 % | 19,1 % | 18,1 % | 17,7 % | 15,8 % | 18,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 1 020 % | 1 058 % | 1 105 % | 1 290 % | 1 601 % | 1 802 % | 1 538 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 42,9 % | 21,6 % | 21,6 % | 11,1 % | 20,3 % | 18 % | 32 % | – | – |
| Vinstmarginal | 31,7 % | 5,8 % | 5,4 % | 1,8 % | 13 % | 10,7 % | 25,1 % | 36,4 % | 21,9 % |
| Omsättningstillväxt | 4,7 % | 1,2 % | 20 % | 5,3 % | −0,8 % | 0,4 % | 1 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 19,2 % | 5,8 % | 5,7 % | 1,7 % | 11,7 % | 6,7 % | 23,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 303 tkr | 2 199 tkr | 2 174 tkr | 1 811 tkr | 1 720 tkr | 1 734 tkr | 1 727 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (28)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 412 tkr | 101 tkr |
| Byggnader mark | 2 651 tkr | 2 742 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 4 902 tkr | 4 902 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 2 251 tkr | 2 159 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 92 tkr | 92 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 412 tkr | 101 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −101 tkr | −93 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 101 tkr | 93 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 2 150 tkr | 1 738 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 412 tkr | 101 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | −170 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 6 191 tkr | 5 741 tkr |
| Forslag disposition | 1 930 tkr | 1 518 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 570 tkr | 1 518 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 42 tkr | 32 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | 40 tkr | – |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 5 846 tkr | 5 998 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 36 | 24 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 11 tkr | 11 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 153 tkr | 153 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 6 456 tkr | 6 608 tkr |
| Periodiseringsfonder | 170 tkr | – |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Stallda sakerheter | 8 760 tkr | 8 760 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 8 760 tkr | 8 760 tkr |
| Tillgangar avsattningar skulder per typ | 6 456 tkr | 6 608 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 303 tkr | 292 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Solitaire Bostad ABHuvudarbetsställe
Dragongatan 2 Ab, 903 22 Umeå
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556466-4141
Registreringsdatum
16 april 1993
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Umeå, Västerbottens län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
200 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.201 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
- SNI 81.230 – Annan rengöring
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-02). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.