Solklart Sverige AB
559338-3465Aktiebolagreg. 2021
Järfälla, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 623 tkr
Resultat efter fin. poster
−108 tkr
Soliditet
64 %
Anställda
1
Fönsterfilm för hem & företag | Solklart Sverige
Fönsterfilm för solskydd, säkerhet, energibesparing, klotter och insynsskydd. Måttanpassad montering i flera städer. Kontakta oss för gratis offert.
solklartsverige.se
Adresser
Besöksadress
Rödluvevägen 1, 176 70 Järfälla
Postadress
c/o Solklart Sverige Ab, Rödluvevägen 1, 176 70 Järfälla
Verksamhetsbeskrivning
Sol & Säkerhetsskydd, Printfilm och insynsskydd, Energisparfilm, Folie & Glas projekt. inkl. Montage
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | – | – | – |
| 2022 | 1 347 tkr | −362 tkr | 13 tkr |
| 2023 | 2 147 tkr | 191 tkr | 254 tkr |
| 2024 | 3 335 tkr | 721 tkr | 525 tkr |
| 2025 | 2 623 tkr | −108 tkr | 267 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 64,4 % – branschmedian 51,7 %
Vinstmarginal −4,1 % – branschmedian 6,4 %
Omsättningstillväxt −21,3 % – branschmedian 3,8 %
Median för 7553 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 623 | 3 335 | 2 147 | 1 347 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Rörelseintäkter | 2 623 | 3 335 | 2 147 | 1 347 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 1 667 | 1 828 | 1 162 | 837 | – |
| Övriga externa kostnader | 628 | 443 | 478 | 573 | – |
| Personalkostnader | 436 | 343 | 315 | 299 | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 0 | 1 | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 731 | 2 614 | 1 955 | 1 709 | – |
| Rörelseresultat | −108 | 721 | 191 | −362 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 1 | – |
| Finansiella poster | 0 | −0 | 0 | −1 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −108 | 721 | 191 | −362 | – |
| Bokslutsdispositioner | 50 | −154 | – | – | – |
| Resultat före skatt | −58 | 567 | 191 | −362 | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 95 | – | – | – |
| Årets resultat | −58 | 471 | 191 | −362 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | 63 | 281 | 90 | 6 | – |
| Kortfristiga fordringar | 86 | 304 | 101 | 37 | – |
| Kassa och bank | 458 | 794 | 233 | 25 | – |
| Omsättningstillgångar | 543 | 1 098 | 334 | 62 | – |
| Summa tillgångar | 543 | 1 098 | 334 | 62 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | 300 | 29 | 38 | 350 | 0 |
| Fritt eget kapital | 242 | 500 | 229 | −12 | – |
| Eget kapital | 267 | 525 | 254 | 13 | – |
| Obeskattade reserver | 105 | 154 | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 148 | 296 | 23 | 36 | – |
| Skatteskulder | 0 | 95 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 172 | 418 | 80 | 49 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 543 | 1 098 | 334 | 62 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 64,4 % | 59 % | 76,1 % | 20,4 % | – |
| Kassalikviditet | 316 % | 263 % | 419 % | 126 % | – |
| Rörelsemarginal | −4,1 % | 21,6 % | 8,9 % | −26,9 % | – |
| Vinstmarginal | −4,1 % | 21,6 % | 8,9 % | −26,9 % | – |
| Omsättningstillväxt | −21,3 % | 55,4 % | 59,4 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −21,9 % | 89,7 % | 75,4 % | −2 887,3 % | – |
| Omsättning per anställd | 2 623 tkr | 3 335 tkr | 2 147 tkr | 1 347 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (26)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −58 tkr | 471 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −58 tkr | 471 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat aterbetalning aktieagartillskott | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −471 tkr | −191 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | – | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat aterbetalning aktieagartillskott | 200 tkr | 200 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 471 tkr | 191 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 0 |
| Forandring eget kapital totalt | – | 525 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −58 tkr | 471 tkr |
| Forandring eget kapital totalt aterbetalning aktieagartillskott | 200 tkr | 200 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | 50 tkr | −154 tkr |
| Forslag disposition | 242 tkr | 500 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 242 tkr | 300 tkr |
| Forslag disposition utdelning aterbetalning villkorat aktieagartillskott | – | 200 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 21 tkr | 23 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 2 tkr | 7 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 17 tkr | 19 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 0 | 0 |
| Ovriga upplupna kostnader forutbetalda intakter | 7 tkr | 7 tkr |
| Periodiseringsfonder | 105 tkr | 154 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 7 tkr | 7 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter upplupna semesterloner | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter upplupna sociala avgifter | – | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 4 okt. 2021 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Solklart Sverige ABHuvudarbetsställe
Rödluvevägen 1, 176 70 Järfälla
Städ & fastighetsservice
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559338-3465
Registreringsdatum
4 oktober 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Städ & fastighetsservice
- SNI 81.100 – Fastighetsrelaterad stödverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.