Solna Bryggeri AB
559260-9290Aktiebolagreg. 2020
Solna, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 142 tkr
Resultat efter fin. poster
159 tkr
Soliditet
42 %
Anställda
–
Solna bryggeri – Solnas eget bryggeri!
solnabryggeri.se
Adresser
Besöksadress
Förrådsgatan 6, 169 39 Solna
Postadress
c/o Simon Runelind, Förrådsgatan 6, 169 39 Solna
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva dryckesframställning och försäljning av öl och andra drycker samt arrangera dryckesprovningar, bryggkurser, föreläsningar, företagsevent, pubkvällar, och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 0 tkr | −17 tkr | 33 tkr |
| 2021 | 129 tkr | −141 tkr | 32 tkr |
| 2022 | 654 tkr | 21 tkr | 54 tkr |
| 2023 | 998 tkr | −174 tkr | 130 tkr |
| 2024 | 1 028 tkr | −76 tkr | 204 tkr |
| 2025 | 1 142 tkr | 159 tkr | 389 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 42,3 % – branschmedian 34,2 %
Vinstmarginal 13,9 % – branschmedian −0,3 %
Omsättningstillväxt 11 % – branschmedian 6,2 %
Median för 471 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 142 | 1 028 | 998 | 654 | 129 | 0 |
| Förändring av lager | 0 | −88 | 82 | 101 | 96 | 0 |
| Rörelseintäkter | 1 142 | 940 | 1 080 | 755 | 225 | 0 |
| Råvaror och förnödenheter | 849 | 913 | 1 012 | 642 | 264 | 6 |
| Övriga externa kostnader | 132 | 95 | 221 | 92 | 100 | 10 |
| Personalkostnader | 0 | 8 | 21 | 0 | 2 | 0 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 982 | 1 016 | 1 254 | 734 | 366 | 17 |
| Rörelseresultat | 160 | −76 | −174 | 21 | −141 | −17 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | −1 | 0 | 0 | −0 | 0 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | 159 | −76 | −174 | 21 | −141 | −17 |
| Resultat före skatt | 159 | −76 | −174 | 21 | −141 | −17 |
| Årets resultat | 159 | −76 | −174 | 21 | −141 | −17 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 0 |
| Anläggningstillgångar | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 0 |
| Varulager | 390 | 191 | 279 | 197 | 96 | 0 |
| Kundfordringar | 241 | 127 | 92 | 40 | 38 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 265 | 135 | 215 | 74 | 82 | 1 |
| Kassa och bank | 260 | 238 | 146 | 250 | 93 | 111 |
| Omsättningstillgångar | 915 | 564 | 641 | 521 | 271 | 112 |
| Summa tillgångar | 920 | 569 | 646 | 526 | 276 | 112 |
| Aktiekapital | 27 | 26 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 28 | 26 | 26 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | −46 | 5 | 29 | 7 | 148 | 25 |
| Fritt eget kapital | 360 | 178 | 103 | 29 | 7 | 8 |
| Eget kapital | 389 | 204 | 130 | 54 | 32 | 33 |
| Leverantörsskulder | 182 | 20 | 136 | 108 | 176 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 531 | 365 | 516 | 472 | 243 | 79 |
| Summa eget kapital och skulder | 920 | 569 | 646 | 526 | 276 | 112 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | – | 0 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 42,3 % | 35,9 % | 20,1 % | 10,2 % | 11,8 % | 29,6 % |
| Kassalikviditet | 99 % | 102 % | 70 % | 69 % | 72 % | 142 % |
| Rörelsemarginal | 14 % | −7,4 % | −17,5 % | 3,3 % | −109,1 % | – |
| Vinstmarginal | 13,9 % | −7,3 % | −17,5 % | 3,3 % | −109,1 % | – |
| Omsättningstillväxt | 11 % | 3 % | 52,6 % | 406,6 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 40,8 % | −37 % | −134,5 % | 39,6 % | −434,1 % | −50,3 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (20)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 5 tkr | 5 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 159 tkr | −76 tkr |
| Ej registrerat aktiekapital | 1 tkr | 0 |
| Forandring eget kapital aktiekapital fondemission | 1 tkr | – |
| Forandring eget kapital aktiekapital nyemission | – | 1 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 159 tkr | −76 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 76 tkr | 174 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −76 tkr | −174 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | 25 tkr | 150 tkr |
| Forandring eget kapital ej registrerat aktiekapital nyemission | – | −1 tkr |
| Forandring eget kapital overkursfond fondemission | 1 tkr | – |
| Forslag disposition | 360 tkr | 178 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 360 tkr | 178 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 2 tkr | 2 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 390 tkr | 191 tkr |
| Overkursfond | 248 tkr | 249 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 21 tkr | 6 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 63 tkr | 70 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 261 tkr | 260 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 25 tkr | 15 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Solna Bryggeri ABHuvudarbetsställe
Förrådsgatan 6, 169 39 Solna
Tillverkning & industri
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559260-9290
Registreringsdatum
26 juni 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Solna, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
27 391 kr
SNI-koder
Tillverkning & industri
- SNI 11.050 – Framställning av öl
- SNI 11.040 – Framställning av andra icke-destillerade jästa drycker
- SNI 11.070 – Framställning av läskedrycker, mineralvatten och annat vatten på flaska
- SNI 93.290 – Övrig fritids- och nöjesverksamhet
Övriga registrerade namn
1 st
- Solna Brewery AB – företagsnamn på främmande språk, registrerat 26 juni 2020
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.