Solna Golv & Renovering AB
559181-2523Aktiebolagreg. 2018
Solna, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
9 824 tkr
Resultat efter fin. poster
183 tkr
Soliditet
10 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Ängkärrsgatan 4, 171 70 Solna
Postadress
Ängkärrsgatan 4, 171 70 Solna
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget bedriver byggtjänster såsom golvläggning, golvslipning samt underhåll av golv, inomhusmålning samt snickeriarbete. Bolaget utför också kontorstädning samt hushållstjänster.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 438 tkr | 17 tkr | 63 tkr |
| 2020 | 3 132 tkr | 363 tkr | 347 tkr |
| 2021 | 6 079 tkr | 156 tkr | 469 tkr |
| 2022 | 6 298 tkr | 41 tkr | 498 tkr |
| 2023 | 9 042 tkr | 96 tkr | 313 tkr |
| 2024 | 9 952 tkr | 155 tkr | 183 tkr |
| 2025 | 9 824 tkr | 183 tkr | 193 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 9,7 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 1,9 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt −1,3 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 9 824 | 9 952 | 9 042 | 6 298 | 6 079 | 3 132 | 438 |
| Övriga rörelseintäkter | 2 | 20 | 0 | 557 | −459 | 650 | – |
| Rörelseintäkter | 9 826 | 9 972 | 9 042 | 6 856 | 5 620 | 3 782 | 438 |
| Råvaror och förnödenheter | 5 937 | 5 573 | 4 973 | 4 484 | 3 909 | 2 563 | 284 |
| Övriga externa kostnader | 1 009 | 1 732 | 1 135 | 797 | 511 | 421 | 137 |
| Personalkostnader | 2 682 | 2 501 | 2 835 | 1 529 | 1 036 | 434 | – |
| Av- och nedskrivningar | 1 | 1 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 9 629 | 9 808 | 8 943 | 6 811 | 5 456 | 3 418 | 420 |
| Rörelseresultat | 197 | 165 | 99 | 45 | 164 | 364 | 17 |
| Ränteintäkter och liknande | 3 | 4 | 5 | 0 | 0 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 16 | 13 | 9 | 4 | 8 | 2 | 0 |
| Finansiella poster | −13 | −10 | −3 | −4 | −8 | −1 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | 183 | 155 | 96 | 41 | 156 | 363 | 17 |
| Resultat före skatt | 183 | 155 | 96 | 41 | 156 | 363 | 17 |
| Skatt på årets resultat | 43 | 35 | 22 | 12 | 34 | 79 | 5 |
| Årets resultat | 140 | 120 | 75 | 30 | 122 | 284 | 13 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 8 | 10 | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 8 | 10 | – | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 1 309 | 792 | 1 875 | 803 | 795 | 276 | 93 |
| Kortfristiga fordringar | 1 985 | 1 261 | 2 210 | 1 810 | 1 202 | 1 038 | 180 |
| Kassa och bank | 6 | 206 | 64 | 9 | 13 | 58 | 1 |
| Omsättningstillgångar | 1 992 | 1 466 | 2 274 | 1 819 | 1 215 | 1 097 | 181 |
| Summa tillgångar | 2 000 | 1 476 | 2 274 | 1 819 | 1 215 | 1 097 | 181 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 3 | 13 | 188 | 419 | 297 | 13 | 0 |
| Fritt eget kapital | 143 | 133 | 263 | 448 | 419 | 297 | 13 |
| Eget kapital | 193 | 183 | 313 | 498 | 469 | 347 | 63 |
| Leverantörsskulder | 1 007 | 655 | 609 | 653 | 368 | 482 | 114 |
| Skatteskulder | 43 | 48 | 25 | 50 | 113 | 79 | 5 |
| Kortfristiga skulder | 1 807 | 1 293 | 1 961 | 1 321 | 746 | 750 | 119 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 000 | 1 476 | 2 274 | 1 819 | 1 215 | 1 097 | 181 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | 4 | 5 | 3 | 2 | 2 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 9,7 % | 12,4 % | 13,8 % | 27,4 % | 38,6 % | 31,6 % | 34,6 % |
| Kassalikviditet | 110 % | 113 % | 116 % | 138 % | 163 % | 146 % | 153 % |
| Rörelsemarginal | 2 % | 1,7 % | 1,1 % | 0,7 % | 2,7 % | 11,6 % | 4 % |
| Vinstmarginal | 1,9 % | 1,6 % | 1,1 % | 0,7 % | 2,6 % | 11,6 % | 3,9 % |
| Omsättningstillväxt | −1,3 % | 10,1 % | 31,9 % | 3,6 % | 94,1 % | 615,6 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 72,7 % | 65,6 % | 23,9 % | 5,9 % | 26 % | 81,9 % | 20,3 % |
| Omsättning per anställd | – | 2 488 tkr | 1 808 tkr | 2 099 tkr | 3 039 tkr | 1 566 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (19)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 140 tkr | 120 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 140 tkr | 120 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −120 tkr | −75 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 120 tkr | 75 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | 20 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 150 tkr | 250 tkr |
| Forslag disposition | 143 tkr | 133 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 143 tkr | 133 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 51 tkr | 38 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 8 tkr | 10 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 10 tkr | 10 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 2 tkr | 960 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop | – | 10 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 1 tkr | 960 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 231 tkr | 129 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 420 tkr | 84 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 19 tkr | 10 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 394 tkr | 301 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 318 tkr | 497 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 22 nov. 2018 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Solna Golv & Renovering ABHuvudarbetsställe
Ängkärrsgatan 4, 171 70 Solna
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559181-2523
Registreringsdatum
22 november 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Solna, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten
- SNI 43.330 – Golv- och väggbeläggningsarbeten
- SNI 81.210 – Lokalvård
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.