Solskydd & Konsult Stockholm AB
559061-2312Aktiebolagreg. 2016
Solna, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
995 tkr
Resultat efter fin. poster
−0 tkr
Soliditet
49 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Fyrgränd 2, 169 68 Solna
Postadress
Fyrgränd 2, 169 68 Solna
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för företagets verksamhet är att bedriva försäljning av solskydd, konsultverksamhet inom grafisk design, events, göra logotypes, reklam, musikproduktion, management, artistverksamhet, skivbolag, videoredigering, golfspelare samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 0 tkr | 0 tkr | – |
| 2018 | 2 tkr | −31 tkr | – |
| 2019 | 26 tkr | −10 tkr | 25 tkr |
| 2020 | 507 tkr | 155 tkr | 105 tkr |
| 2021 | 631 tkr | 136 tkr | 183 tkr |
| 2022 | 824 tkr | 15 tkr | 194 tkr |
| 2023 | 519 tkr | −63 tkr | 197 tkr |
| 2024 | 911 tkr | 1 tkr | 198 tkr |
| 2025 | 995 tkr | −0 tkr | 211 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 49,4 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal −0 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 9,2 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 995 | 911 | 519 | 824 | 631 | 507 | 26 | 2 | 0 |
| Rörelseintäkter | 995 | 911 | 519 | 824 | 631 | 507 | 26 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 295 | 169 | 134 | 106 | 91 | 16 | 20 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 331 | 460 | 163 | 396 | 367 | 293 | 15 | – | – |
| Personalkostnader | 272 | 193 | 197 | 239 | 0 | 4 | 0 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 96 | 88 | 88 | 68 | 38 | 38 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 995 | 910 | 582 | 809 | 496 | 351 | 35 | – | – |
| Rörelseresultat | −0 | 1 | −63 | 15 | 136 | 155 | −9 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | – | – | – | – | 0 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | −0 | – | – | – | – | 0 | −1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −0 | 1 | −63 | 15 | 136 | 155 | −10 | −31 | 0 |
| Bokslutsdispositioner | 19 | 0 | 69 | 0 | −35 | −53 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | 19 | 1 | 6 | 15 | 101 | 102 | −10 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 5 | 1 | 2 | 5 | 22 | 23 | 0 | – | – |
| Årets resultat | 13 | 0 | 4 | 10 | 78 | 80 | −10 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 108 | 120 | 208 | 296 | 114 | 152 | 0 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 108 | 120 | 208 | 296 | 114 | 152 | 0 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 228 | 309 | 226 | 201 | −22 | −0 | 0 | – | – |
| Kassa och bank | 91 | 66 | 69 | 113 | 264 | 73 | 28 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 319 | 375 | 295 | 314 | 242 | 73 | 28 | – | – |
| Summa tillgångar | 427 | 495 | 503 | 610 | 356 | 225 | 28 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 148 | 147 | 144 | 133 | 55 | −25 | −14 | – | – |
| Fritt eget kapital | 161 | 148 | 147 | 144 | 133 | 55 | −25 | – | – |
| Eget kapital | 211 | 198 | 197 | 194 | 183 | 105 | 25 | – | – |
| Obeskattade reserver | 0 | 19 | 19 | 88 | 88 | 53 | 0 | – | – |
| Långfristiga skulder | 13 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 203 | 278 | 287 | 329 | 84 | 67 | 3 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 427 | 495 | 503 | 610 | 356 | 225 | 28 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 49,4 % | 43 % | 42,3 % | 43,2 % | 71,2 % | 65,5 % | 89,4 % | – | – |
| Kassalikviditet | 158 % | 135 % | 103 % | 96 % | 287 % | 109 % | 942 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 0 % | 0,1 % | −12,2 % | 1,8 % | 21,5 % | 30,7 % | −36,1 % | – | – |
| Vinstmarginal | −0 % | 0,1 % | −12,2 % | 1,8 % | 21,5 % | 30,7 % | −40,8 % | −1 437,6 % | – |
| Omsättningstillväxt | 9,2 % | 75,6 % | −37 % | 30,6 % | 24,5 % | 1 875,7 % | 1 083,2 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 6,3 % | 0 % | 1,9 % | 5,3 % | 42,7 % | 75,9 % | −41,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (19)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 0 | 19 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 13 tkr | 79 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 13 tkr | 79 |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −79 | −4 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 79 | 4 tkr |
| Forandring overavskrivningar | −19 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | – | 0 |
| Forslag disposition | 161 tkr | 148 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 161 tkr | 148 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 130 tkr | 80 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 108 tkr | 120 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 524 tkr | 440 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 416 tkr | 320 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 84 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 96 tkr | 88 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 98 tkr | 229 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 188 tkr | 73 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 13 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 15 tkr | 205 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 sep. 2019 – 31 aug. 2020 · Inlämnad –
Solskydd & Konsult Stockholm ABHuvudarbetsställe
Fyrgränd 2, 169 68 Solna
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559061-2312
Registreringsdatum
2 maj 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Solna, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.342 – Glasmästeriarbeten
- SNI 59.130 – Film- och videodistribution
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-16). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.