Solution Direct Sweden AB
556964-5822Aktiebolagreg. 2014
Huddinge, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
388 tkr
Resultat efter fin. poster
84 tkr
Soliditet
91 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Grindstuvägen 19, 141 40 Huddinge
Postadress
c/o Wahrén, Grindstuvägen 19, 141 40 Huddinge
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva redovisningstjänster inklusive bokslut och deklarationer, marknadsundersökningar, handel med trycksaker och kontorsmaterial, budbilsverksamhet, catering och caféverksamhet samt handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 1 208 tkr | 95 tkr | 368 tkr |
| 2019 | 713 tkr | 96 tkr | 441 tkr |
| 2020 | 563 tkr | 120 tkr | 535 tkr |
| 2021 | 528 tkr | 120 tkr | 548 tkr |
| 2022 | 410 tkr | 136 tkr | 604 tkr |
| 2023 | 337 tkr | 80 tkr | 616 tkr |
| 2024 | 432 tkr | 105 tkr | 670 tkr |
| 2025 | 388 tkr | 84 tkr | 685 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 90,9 % – branschmedian 69,2 %
Vinstmarginal 21,8 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt −10,3 % – branschmedian 1,5 %
Median för 15242 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 388 | 432 | 337 | 410 | 528 | 563 | 713 | 1 208 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 74 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 388 | 432 | 337 | 484 | 528 | 563 | 713 | 1 208 |
| Råvaror och förnödenheter | – | 0 | 0 | 4 | 5 | 3 | 2 | 1 |
| Övriga externa kostnader | 229 | 225 | 169 | 184 | 165 | 165 | 166 | 118 |
| Personalkostnader | 73 | 100 | 87 | 159 | 236 | 274 | 446 | 989 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | – | – | 0 | 3 | 4 |
| Rörelsekostnader | 302 | 325 | 256 | 347 | 406 | 442 | 617 | 1 112 |
| Rörelseresultat | 86 | 107 | 81 | 137 | 122 | 121 | 96 | 96 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 2 | 2 | 1 | 1 | 2 | 1 | 1 | 1 |
| Finansiella poster | −2 | −1 | −1 | −1 | −2 | −1 | −1 | −1 |
| Resultat efter finansiella poster | 84 | 105 | 80 | 136 | 120 | 120 | 96 | 95 |
| Resultat före skatt | 84 | 105 | 80 | 136 | 120 | 120 | 96 | 95 |
| Skatt på årets resultat | 19 | 22 | 17 | 31 | 27 | 26 | 22 | 21 |
| Årets resultat | 65 | 83 | 63 | 105 | 93 | 94 | 73 | 74 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | – | 0 | 3 |
| Anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | – | 0 | 3 |
| Kundfordringar | 64 | 50 | 18 | 0 | 14 | 9 | 67 | 60 |
| Kortfristiga fordringar | 731 | 699 | 683 | 718 | 749 | 733 | 743 | 735 |
| Kassa och bank | 23 | 33 | 9 | 14 | 27 | 23 | 17 | 139 |
| Omsättningstillgångar | 753 | 732 | 692 | 732 | 775 | 756 | 760 | 874 |
| Summa tillgångar | 753 | 732 | 692 | 732 | 775 | 756 | 760 | 877 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 570 | 536 | 504 | 448 | 405 | 391 | 318 | 244 |
| Fritt eget kapital | 635 | 620 | 566 | 554 | 498 | 485 | 391 | 318 |
| Eget kapital | 685 | 670 | 616 | 604 | 548 | 535 | 441 | 368 |
| Leverantörsskulder | 13 | 19 | 15 | 8 | 10 | 17 | 23 | 7 |
| Skatteskulder | 2 | 3 | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 68 | 63 | 76 | 129 | 227 | 220 | 319 | 509 |
| Summa eget kapital och skulder | 753 | 732 | 692 | 732 | 775 | 756 | 760 | 877 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 30 | 50 | 30 | 50 | 50 | 80 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 90,9 % | 91,5 % | 89,1 % | 82,4 % | 70,7 % | 70,9 % | 58 % | 42 % |
| Kassalikviditet | 1 103 % | 1 171 % | 916 % | 569 % | 341 % | 343 % | 238 % | 172 % |
| Rörelsemarginal | 22,2 % | 24,8 % | 23,9 % | 33,5 % | 23,1 % | 21,5 % | 13,5 % | 8 % |
| Vinstmarginal | 21,8 % | 24,4 % | 23,6 % | 33,2 % | 22,7 % | 21,4 % | 13,4 % | 7,9 % |
| Omsättningstillväxt | −10,3 % | 28,3 % | −17,8 % | −22,3 % | −6,2 % | −21,1 % | −40,9 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 9,5 % | 12,4 % | 10,2 % | 17,4 % | 17 % | 17,6 % | 16,6 % | 20,2 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 65 tkr | 83 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 65 tkr | 83 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −83 tkr | −63 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 83 tkr | 63 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 50 tkr | 30 tkr |
| Forslag disposition | 635 tkr | 620 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 605 tkr | 570 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 30 tkr | 50 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 520 tkr | 580 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 0 | 19 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 0 | 19 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 19 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 19 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 147 tkr | 69 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 53 tkr | 40 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 0 | −1 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Solution Direct Sweden ABHuvudarbetsställe
Grindstuvägen 19, 141 40 Huddinge
Redovisning & ekonomi
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556964-5822
Registreringsdatum
10 mars 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Huddinge, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Redovisning & ekonomi
- SNI 69.201 – Redovisning och bokföring; skatterådgivning
- SNI 73.200 – Marknads- och opinionsundersökning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.