swereg

Sölvesborgs Måleri AB

556611-3014Aktiebolagreg. 2001

Bygg & hantverk
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Sölvesborg, Blekinge län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

3 024 tkr

−7 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

−29 tkr

−111 % mot föregående år

Soliditet

43 %

+0,8 p.e. mot föregående år

Anställda

4

+33 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Sångarevägen 2, 294 39 Sölvesborg

Postadress

Sångarevägen 2, 294 39 Sölvesborg

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall bedriva handel och utföra arbeten med färgprodukter, golvmaterial, takmaterial, tapeter, kakel och klinkers samt därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20232 486 tkr38 tkr305 tkr
20243 257 tkr256 tkr438 tkr
20253 024 tkr−29 tkr390 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 43,3 % – branschmedian 53,3 %

Vinstmarginal −1 % – branschmedian 6,2 %

Omsättningstillväxt −7,2 % – branschmedian 2,7 %

Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023
Nettoomsättning3 0243 2572 486
Övriga rörelseintäkter46011
Rörelseintäkter3 0283 3172 498
Handelsvaror6491 129607
Övriga externa kostnader739735852
Personalkostnader1 6401 158967
Av- och nedskrivningar213031
Rörelsekostnader3 0503 0522 457
Rörelseresultat−2226541
Ränteintäkter och liknande000
Räntekostnader och liknande8103
Finansiella poster−8−10−3
Resultat efter finansiella poster−2925638
Bokslutsdispositioner40−71−15
Resultat före skatt1118423
Skatt på årets resultat95110
Årets resultat213413

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023
Materiella anläggningstillgångar244575
Finansiella anläggningstillgångar261717
Anläggningstillgångar506393
Varulager9586163
Kundfordringar403350719
Kortfristiga fordringar623350720
Kassa och bank32880796
Omsättningstillgångar1 0451 242979
Summa tillgångar1 0951 3051 072
Aktiekapital100100100
Bundet eget kapital120120120
Balanserat resultat268185172
Fritt eget kapital270318185
Eget kapital390438305
Obeskattade reserver10514574
Långfristiga skulder30––
Leverantörsskulder276223108
Skatteskulder112538
Kortfristiga skulder570721694
Summa eget kapital och skulder1 0951 3051 072

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post202520242023
Medelantal anställda432

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal202520242023
Soliditet43,3 %42,4 %33,9 %
Kassalikviditet167 %160 %118 %
Rörelsemarginal−0,7 %8,1 %1,6 %
Vinstmarginal−1 %7,9 %1,5 %
Omsättningstillväxt−7,2 %31 %–
Avkastning på eget kapital0,4 %30,5 %4,2 %
Omsättning per anställd756 tkr1 086 tkr1 243 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (34)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Ackumulerade overavskrivningar10 tkr10 tkr
Andra langfristiga fordringar17 tkr17 tkr
Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden17 tkr17 tkr
Andra langfristiga vardepappersinnehav9 tkr–
Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden9 tkr–
Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop9 tkr–
Arets resultat eget kapital2 tkr134 tkr
Eventual forpliktelser00
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat2 tkr134 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−134 tkr−13 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat aterbetalning aktieagartillskott50 tkr–
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning134 tkr13 tkr
Forandring eget kapital totalt390 tkr438 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat2 tkr134 tkr
Forandring eget kapital totalt aterbetalning aktieagartillskott50 tkr–
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forandring overavskrivningar09 tkr
Forandring periodiseringsfond40 tkr−80 tkr
Forslag disposition270 tkr318 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning240 tkr268 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter216 tkr–
Inventarier verktyg installationer24 tkr45 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden370 tkr370 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar346 tkr325 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar21 tkr30 tkr
Lager ravaror fornodenheter95 tkr86 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga4 tkr0
Ovriga kortfristiga skulder271 tkr439 tkr
Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut30 tkr–
Periodiseringsfonder95 tkr135 tkr
Reservfond20 tkr20 tkr
Stallda sakerheter00
Stallda sakerheter foretagsinteckningar00
Upplupna kostnader forutbetalda intakter13 tkr34 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –

  • Sölvesborgs Måleri ABHuvudarbetsställe

    Sångarevägen 2, 294 39 Sölvesborg

    Bygg & hantverk

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

556611-3014

Registreringsdatum

6 juni 2001

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Sölvesborg, Blekinge län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

100 000 kr

SNI-koder

Bygg & hantverk

  • SNI 43.341 – Måleriarbeten

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler