Sons Of Fries AB
556878-5827Aktiebolagreg. 2011
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
6 992 tkr
Resultat efter fin. poster
1 700 tkr
Soliditet
49 %
Anställda
8
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Hornsgatan 66, 118 21 Stockholm
Postadress
c/o Kvarnefält, Hornsgatan 66, 118 21 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva en potatis restaurang, i ett ekologiskt tema.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 5 767 tkr | 157 tkr | – |
| 2022 | 7 885 tkr | −92 tkr | – |
| 2023 | 8 970 tkr | 16 tkr | 3 038 tkr |
| 2024 | 8 748 tkr | 888 tkr | 346 tkr |
| 2025 | 6 992 tkr | 1 700 tkr | 2 046 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 48,8 % – branschmedian 42,7 %
Vinstmarginal 24,3 % – branschmedian 2,9 %
Omsättningstillväxt −20,1 % – branschmedian 2,2 %
Median för 15167 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 992 | 8 748 | 8 970 | 7 885 | 5 767 |
| Övriga rörelseintäkter | 48 | 26 | 100 | – | – |
| Rörelseintäkter | 7 041 | 8 775 | 9 070 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 1 983 | 1 062 | 2 017 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 2 098 | 1 570 | 1 656 | – | – |
| Personalkostnader | 4 966 | 5 224 | 5 446 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 27 | 27 | 20 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 117 | – | – |
| Rörelsekostnader | 9 074 | 7 883 | 9 255 | – | – |
| Rörelseresultat | −2 033 | 892 | −185 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 3 735 | – | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 11 | 4 | 2 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 12 | 8 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 3 734 | −4 | 201 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 700 | 888 | 16 | −92 | 157 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −869 | 636 | – | – |
| Resultat före skatt | 1 700 | 19 | 652 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 11 | 148 | – | – |
| Årets resultat | 1 700 | 8 | 504 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | – | 0 | 0 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 173 | 200 | 226 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 885 | 3 973 | 3 973 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 2 059 | 4 173 | 4 200 | – | – |
| Varulager | 55 | 583 | 57 | – | – |
| Kundfordringar | 332 | 123 | 351 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 838 | 1 002 | 1 705 | – | – |
| Kassa och bank | 242 | 684 | 694 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 135 | 2 268 | 2 457 | – | – |
| Summa tillgångar | 4 194 | 6 442 | 6 656 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 296 | 288 | 2 484 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 996 | 296 | 2 988 | – | – |
| Eget kapital | 2 046 | 346 | 3 038 | – | – |
| Leverantörsskulder | 313 | 250 | 204 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 93 | 162 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 2 147 | 6 096 | 3 618 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 4 194 | 6 442 | 6 656 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 8 | 8 | 9 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 48,8 % | 5,4 % | 45,6 % | – | – |
| Kassalikviditet | 97 % | 28 % | 66 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −29,1 % | 10,2 % | −2,1 % | – | – |
| Vinstmarginal | 24,3 % | 10,2 % | 0,2 % | −1,2 % | 2,7 % |
| Omsättningstillväxt | −20,1 % | −2,5 % | 13,8 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 83,1 % | 2,3 % | 16,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 874 tkr | 1 094 tkr | 997 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (45)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 1 885 tkr | 3 973 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 1 885 tkr | 3 973 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 2 435 tkr | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 1 700 tkr | 8 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | – | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 700 tkr | 8 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −8 tkr | −504 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 8 tkr | 504 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 2 700 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 2 046 tkr | 346 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 1 700 tkr | 8 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 2 700 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | – | 0 |
| Forbattringsutgifter annans fastighet | 59 tkr | 86 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden | 1 600 tkr | 1 600 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet avskrivningar | 1 540 tkr | – |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 0 |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring avskrivningar arets avskrivningar | 27 tkr | 27 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 0 | 789 tkr |
| Forskott fran kunder | 11 tkr | 12 tkr |
| Forslag disposition | 1 996 tkr | 296 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 996 tkr | 296 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 72 tkr | 85 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter | – | 0 |
| Hyresratter liknande rattigheter anskaffningsvarden | – | 550 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter avskrivningar | – | 550 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag antal andelar | – | 100 |
| Innehav andelar koncernforetag eget kapital | – | 1 840 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag kapitalandel | – | 1 |
| Innehav andelar koncernforetag redovisat varde | – | 2 388 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | – | 278 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | – | 278 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 55 tkr | 583 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | 0 | 869 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 1 434 tkr | 5 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 113 tkr | 2 423 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar | 114 tkr | 114 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | 114 tkr | – |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | – | 0 |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 1 013 tkr | 2 582 tkr |
| Stallda sakerheter | 1 000 tkr | – |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 1 000 tkr | 1 000 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 697 tkr | 735 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 dec. 2024 – 30 nov. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 dec. 2023 – 30 nov. 2024 · Inlämnad –
Sons Of Fries ABHuvudarbetsställe
Hornsgatan 66, 118 21 Stockholm
Restaurang & café
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556878-5827
Registreringsdatum
23 december 2011
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Restaurang & café
- SNI 56.110 – Restaurangverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.