Sören Tengvall Bygg och Inredningar Aktiebolag
556352-6283Aktiebolagreg. 1989
Älvsjö, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
42 tkr
Soliditet
11 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Bromsvägen 14 A, 125 57 Älvsjö
Postadress
Bromsvägen 14 A, 125 57 Älvsjö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall ha till ändamål att bedriva konsultverksamhet inom inrednings- och byggadministration, köp och försäljning av inredningar, köp och försäljning av värdepapper, köp, försäljning och uthyrning av fast egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 443 tkr | 28 tkr | – |
| 2018 | 757 tkr | 12 tkr | – |
| 2019 | 169 tkr | 103 tkr | 267 tkr |
| 2020 | 0 tkr | 84 tkr | 351 tkr |
| 2021 | 0 tkr | 142 tkr | 493 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −22 tkr | 471 tkr |
| 2023 | 0 tkr | 17 tkr | 488 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −75 tkr | 405 tkr |
| 2025 | 0 tkr | 42 tkr | 447 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 11 % – branschmedian 68,3 %
Vinstmarginal – – branschmedian 9,3 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −3,8 %
Median för 10899 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 169 | 757 | 443 |
| Övriga rörelseintäkter | 349 | 336 | 342 | 361 | 335 | 326 | 409 | – | – |
| Rörelseintäkter | 349 | 336 | 342 | 361 | 335 | 326 | 578 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 0 | 28 | – | 0 | 68 | – | – |
| Handelsvaror | 0 | 18 | 58 | 148 | 29 | 53 | 90 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 158 | 224 | 103 | 111 | 110 | 87 | 208 | – | – |
| Personalkostnader | – | – | – | – | 0 | 0 | 2 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 46 | 46 | 46 | 46 | 46 | 46 | 63 | – | – |
| Rörelsekostnader | 204 | 288 | 207 | 332 | 185 | 187 | 430 | – | – |
| Rörelseresultat | 144 | 49 | 135 | 29 | 150 | 139 | 148 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 75 | 70 | 30 | 30 | 65 | 27 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 177 | 194 | 149 | 80 | 73 | 82 | 45 | – | – |
| Finansiella poster | −102 | −124 | −119 | −50 | −8 | −55 | −45 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 42 | −75 | 17 | −22 | 142 | 84 | 103 | 12 | 28 |
| Resultat före skatt | 42 | −75 | 17 | −22 | 142 | 84 | 103 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 8 | – | – | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 42 | −83 | 17 | −22 | 142 | 84 | 103 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 2 327 | 2 373 | 2 419 | 2 465 | 2 510 | 2 556 | 2 602 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 2 427 | 2 473 | 2 519 | 2 565 | 2 610 | 2 656 | 2 702 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 549 | 1 566 | 1 608 | 1 575 | 1 534 | 1 543 | 15 | – | – |
| Kassa och bank | 91 | 32 | 54 | 77 | 103 | 35 | 111 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 640 | 1 597 | 1 662 | 1 652 | 1 637 | 1 578 | 126 | – | – |
| Summa tillgångar | 4 067 | 4 070 | 4 181 | 4 217 | 4 247 | 4 234 | 2 828 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 120 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 285 | 368 | 351 | 373 | 231 | 147 | 43 | – | – |
| Fritt eget kapital | 327 | 285 | 368 | 351 | 373 | 231 | 147 | – | – |
| Eget kapital | 447 | 405 | 488 | 471 | 493 | 351 | 267 | – | – |
| Långfristiga skulder | 3 554 | 3 600 | 3 642 | 3 688 | 3 737 | 3 783 | 2 496 | – | – |
| Leverantörsskulder | 7 | 7 | 51 | 57 | 13 | 19 | 45 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 66 | 66 | 51 | 57 | 17 | 100 | 65 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 4 067 | 4 070 | 4 181 | 4 217 | 4 247 | 4 234 | 2 828 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | – | – | 0 | 1 | 1 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 11 % | 9,9 % | 11,7 % | 11,2 % | 11,6 % | 8,3 % | 9,4 % | – | – |
| Kassalikviditet | 2 486 % | 2 433 % | 3 253 % | 2 873 % | 9 714 % | 1 575 % | 193 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | 87,6 % | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | 61 % | 1,6 % | 6,3 % |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | −100 % | −77,7 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 9,5 % | −20,6 % | 3,4 % | −4,6 % | 28,8 % | 24,1 % | 38,7 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | 0 tkr | 169 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (22)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 50 tkr | 50 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 50 tkr | 50 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 50 tkr | 50 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 50 tkr | 50 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 42 tkr | −83 tkr |
| Byggnader mark | 2 327 tkr | 2 373 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 3 410 tkr | 3 410 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 1 083 tkr | 1 037 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 46 tkr | 46 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 42 tkr | −83 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 83 tkr | −17 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −83 tkr | 17 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 447 tkr | 405 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 42 tkr | −83 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 327 tkr | 285 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 327 tkr | 285 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 48 tkr | 65 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 1 501 tkr | 1 501 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 59 tkr | 59 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 3 554 tkr | 3 600 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 juli 2020 – 30 juni 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 juli 2019 – 30 juni 2020 · Inlämnad –
Sören Tengvall Bygg och Inredningar AktiebolagHuvudarbetsställe
Bromsvägen 14 A, 125 57 Älvsjö
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556352-6283
Registreringsdatum
2 mars 1989
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 74.130 – Inredningsdesign
Övriga registrerade namn
1 st
- Tengvall Interiör – särskilt företagsnamn, registrerat 12 april 1995. För den del av verksamheten som avser konsultverksamhet inom inredning samt försäljning av inredning.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-01). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.