Sors & Ljunggren Transport AB
559338-1691Aktiebolagreg. 2021
Västerås, Västmanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2023Omsättning
6 380 tkr
Resultat efter fin. poster
371 tkr
Soliditet
15 %
Anställda
6
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Brandthovdagatan 10, 721 35 Västerås
Postadress
c/o Kevin Ljunggren, Brandthovdagatan 10, 721 35 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva åkeriverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | – | – | – |
| 2022 | 4 604 tkr | 559 tkr | 541 tkr |
| 2023 | 6 380 tkr | 371 tkr | 823 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 15,4 % – branschmedian 43,6 %
Vinstmarginal 5,8 % – branschmedian 5 %
Omsättningstillväxt 38,6 % – branschmedian 0,3 %
Median för 10091 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 380 | 4 604 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 178 | – | – |
| Rörelseintäkter | 6 558 | 4 604 | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | 839 | – |
| Handelsvaror | 184 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 3 207 | 1 793 | – |
| Personalkostnader | 2 114 | 1 045 | – |
| Av- och nedskrivningar | 427 | 269 | – |
| Rörelsekostnader | 5 932 | 3 946 | – |
| Rörelseresultat | 626 | 659 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 255 | 99 | – |
| Finansiella poster | −255 | −99 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 371 | 559 | – |
| Resultat före skatt | 371 | 559 | – |
| Skatt på årets resultat | 89 | 69 | – |
| Årets resultat | 282 | 491 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 3 727 | 3 844 | – |
| Anläggningstillgångar | 3 727 | 3 844 | – |
| Kundfordringar | 852 | 698 | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 539 | 706 | – |
| Kassa och bank | 85 | 230 | – |
| Omsättningstillgångar | 1 624 | 936 | – |
| Summa tillgångar | 5 351 | 4 781 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 491 | – | – |
| Fritt eget kapital | 773 | 491 | – |
| Eget kapital | 823 | 541 | – |
| Långfristiga skulder | 2 709 | 2 834 | – |
| Leverantörsskulder | 726 | 431 | – |
| Skatteskulder | 140 | 51 | – |
| Kortfristiga skulder | 1 819 | 1 406 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 5 351 | 4 781 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 6 | 3 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|
| Soliditet | 15,4 % | 11,3 % | – |
| Kassalikviditet | 89 % | 67 % | – |
| Rörelsemarginal | 9,8 % | 14,3 % | – |
| Vinstmarginal | 5,8 % | 12,1 % | – |
| Omsättningstillväxt | 38,6 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 34,3 % | 90,8 % | – |
| Omsättning per anställd | 1 063 tkr | 1 535 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (26)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2023 | 2022 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 282 tkr | 491 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 282 tkr | 491 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −491 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 491 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 823 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 282 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forslag disposition | 773 tkr | 491 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 773 tkr | 491 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 680 tkr | 8 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 3 727 tkr | 3 844 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 4 278 tkr | 4 114 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 552 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 1 335 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 1 500 tkr | 4 114 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 427 tkr | 269 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 145 tkr | – |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 1 787 tkr | – |
| Medel disponera | – | 491 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 8 tkr | 456 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 350 tkr | 298 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 231 tkr | 496 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 2 709 tkr | 2 834 tkr |
| Stallda sakerheter | 3 727 tkr | – |
| Stallda sakerheter tillgangar aganderattsforbehall | 3 727 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 372 tkr | 129 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 okt. 2021 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Sors & Ljunggren Transport ABHuvudarbetsställe
Brandthovdagatan 10, 721 35 Västerås
Taxi & transport
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559338-1691
Registreringsdatum
1 oktober 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Västerås, Västmanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Taxi & transport
- SNI 49.410 – Vägtransport, godstrafik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.