Soume Invest AB
556983-9995Aktiebolagreg. 2014
Södertälje, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
−36 tkr
Soliditet
80 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Luppvägen 3, 152 52 Södertälje
Postadress
c/o Soume, Luppvägen 3, 152 52 Södertälje
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet skall bestå av att äga och förvalta fastigheter och värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 0 tkr | −36 tkr | – |
| 2020 | – | −30 tkr | 1 670 tkr |
| 2021 | – | −38 tkr | 1 632 tkr |
| 2022 | – | −22 tkr | 1 610 tkr |
| 2023 | – | −13 tkr | 1 597 tkr |
| 2024 | – | −18 tkr | 1 579 tkr |
| 2025 | – | −36 tkr | 1 543 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 79,6 % – branschmedian 90,7 %
Vinstmarginal – – branschmedian 26,7 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −25,5 %
Median för 19862 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | – | – | – | – | – | – | 0 |
| Övriga externa kostnader | 36 | 18 | 13 | 22 | 38 | 29 | – |
| Rörelsekostnader | 36 | 18 | 13 | 22 | 38 | 29 | – |
| Rörelseresultat | −36 | −18 | −13 | −22 | −38 | −29 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Finansiella poster | 0 | 0 | −0 | −0 | −0 | −0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −36 | −18 | −13 | −22 | −38 | −30 | −36 |
| Resultat före skatt | −36 | −18 | −13 | −22 | −38 | −30 | – |
| Årets resultat | −36 | −18 | −13 | −22 | −38 | −30 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 1 927 | 1 927 | 1 927 | 1 927 | 1 927 | 1 927 | – |
| Anläggningstillgångar | 1 927 | 1 927 | 1 927 | 1 927 | 1 927 | 1 927 | – |
| Kortfristiga fordringar | 10 | 10 | 10 | 11 | 10 | 10 | – |
| Kassa och bank | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | – |
| Omsättningstillgångar | 11 | 11 | 10 | 12 | 11 | 10 | – |
| Summa tillgångar | 1 937 | 1 937 | 1 937 | 1 939 | 1 938 | 1 937 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 1 529 | 1 547 | 1 560 | 1 582 | 1 620 | 1 650 | – |
| Fritt eget kapital | 1 493 | 1 529 | 1 547 | 1 560 | 1 582 | 1 620 | – |
| Eget kapital | 1 543 | 1 579 | 1 597 | 1 610 | 1 632 | 1 670 | – |
| Skatteskulder | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | – |
| Kortfristiga skulder | 394 | 359 | 340 | 328 | 306 | 267 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 937 | 1 937 | 1 937 | 1 939 | 1 938 | 1 937 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 79,6 % | 81,5 % | 82,4 % | 83,1 % | 84,2 % | 86,2 % | – |
| Kassalikviditet | 3 % | 3 % | 3 % | 4 % | 4 % | 4 % | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −2,3 % | −1,2 % | −0,8 % | −1,4 % | −2,3 % | −1,8 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (10)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −36 tkr | −18 tkr |
| Byggnader mark | 1 927 tkr | 1 927 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 1 927 tkr | 1 927 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −36 tkr | −18 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 18 tkr | 13 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −18 tkr | −13 tkr |
| Forslag disposition | 1 493 tkr | 1 529 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 493 tkr | 1 529 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 10 tkr | 10 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 384 tkr | 348 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Soume Invest ABHuvudarbetsställe
Luppvägen 3, 152 52 Södertälje
Bank, finans & försäkring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556983-9995
Registreringsdatum
23 september 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Södertälje, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bank, finans & försäkring
- SNI 64.994 – Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
- SNI 68.201 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.