Southman Group AB
559071-6295Aktiebolagreg. 2016
Strängnäs, Södermanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 642 tkr
Resultat efter fin. poster
89 tkr
Soliditet
61 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Mariedal, 645 91 Strängnäs
Postadress
Mariedal, 645 91 Strängnäs
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva tillverkning, försäljning och produktutveckling av livsmedel, bedriva restaurangverksamhet, utbildning av personal, konsultationer inom livsmedel, förvaltning och handel med värdepapper och fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | −0 tkr | −81 tkr | – |
| 2018 | 0 tkr | −20 tkr | – |
| 2019 | 0 tkr | −32 tkr | 14 tkr |
| 2020 | 0 tkr | −16 tkr | −2 tkr |
| 2021 | 86 tkr | 38 tkr | 36 tkr |
| 2022 | 1 943 tkr | 283 tkr | 277 tkr |
| 2023 | 1 751 tkr | 157 tkr | 300 tkr |
| 2024 | 2 042 tkr | 173 tkr | 406 tkr |
| 2025 | 1 642 tkr | 89 tkr | 224 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 61,4 % – branschmedian 70,6 %
Vinstmarginal 5,4 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt −19,6 % – branschmedian −1,5 %
Median för 24086 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 642 | 2 042 | 1 751 | 1 943 | 86 | 0 | 0 | 0 | −0 |
| Övriga rörelseintäkter | 68 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 709 | 2 042 | 1 751 | 1 943 | 86 | – | – | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | – | 2 | 0 | – | – |
| Handelsvaror | 6 | 4 | 9 | 117 | 0 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 411 | 579 | 517 | 480 | 29 | 14 | 27 | – | – |
| Personalkostnader | 1 172 | 1 287 | 1 029 | 1 042 | 18 | 0 | 5 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 25 | 35 | 38 | 20 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 614 | 1 905 | 1 593 | 1 659 | 47 | 16 | 32 | – | – |
| Rörelseresultat | 95 | 138 | 158 | 284 | 38 | −16 | −32 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | −0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 6 | 4 | 1 | 1 | – | – | – | – | – |
| Finansiella poster | −6 | −4 | −1 | −1 | – | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 89 | 173 | 157 | 283 | 38 | −16 | −32 | −20 | −81 |
| Bokslutsdispositioner | −2 | 2 | – | – | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 87 | 135 | 157 | 283 | 38 | −16 | −32 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 19 | 29 | 36 | 43 | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 68 | 106 | 121 | 240 | 38 | −16 | −32 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 32 | 58 | 92 | 130 | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 32 | 58 | 92 | 130 | – | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 90 | 6 | 210 | 206 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 319 | 156 | 360 | 498 | 92 | 12 | 13 | – | – |
| Kassa och bank | 14 | 440 | 480 | 172 | 2 | 3 | 2 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 333 | 596 | 840 | 670 | 94 | 15 | 14 | – | – |
| Summa tillgångar | 365 | 653 | 932 | 800 | 94 | 15 | 14 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 106 | 250 | 129 | −14 | −52 | −36 | −4 | – | – |
| Fritt eget kapital | 174 | 356 | 250 | 227 | −14 | −52 | −36 | – | – |
| Eget kapital | 224 | 406 | 300 | 277 | 36 | −2 | 14 | – | – |
| Obeskattade reserver | 0 | −2 | – | – | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 14 | 31 | 14 | 32 | 0 | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 78 | 157 | 76 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 141 | 249 | 632 | 523 | 57 | 17 | 0 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 365 | 653 | 932 | 800 | 94 | 15 | 14 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | – | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 125 | 250 | – | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 61,4 % | 62 % | 32,2 % | 34,6 % | 38,9 % | −12,1 % | 100 % | – | – |
| Kassalikviditet | 236 % | 239 % | 133 % | 128 % | 164 % | 89 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | 5,8 % | 6,7 % | 9 % | 14,6 % | 44,5 % | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | 5,4 % | 8,5 % | 9 % | 14,6 % | 44,2 % | – | – | – | 8 139 100 % |
| Omsättningstillväxt | −19,6 % | 16,6 % | −9,9 % | 2 159,3 % | – | – | −100 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 30,2 % | 26,1 % | 40,3 % | 86,8 % | 105 % | 895,1 % | −220,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 642 tkr | 2 042 tkr | 1 751 tkr | 1 943 tkr | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (25)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 0 | −2 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 68 tkr | 106 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 68 tkr | 106 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −106 tkr | −121 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 106 tkr | 121 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 250 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 224 tkr | 406 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 68 tkr | 106 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 250 tkr | – |
| Forandring overavskrivningar | −2 tkr | 2 tkr |
| Forslag disposition | 174 tkr | 356 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 49 tkr | 106 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 211 tkr | 150 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 2 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 20 tkr | 20 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 20 tkr | 18 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 2 tkr | 7 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 32 tkr | 55 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 130 tkr | 130 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 97 tkr | 74 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 23 tkr | 28 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 17 tkr | 0 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 117 tkr | 126 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 15 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 sep. 2019 – 31 aug. 2020 · Inlämnad –
Southman Group ABHuvudarbetsställe
Mariedal, 645 91 Strängnäs
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559071-6295
Registreringsdatum
29 juli 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Strängnäs, Södermanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 71.121 – Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten
- SNI 47.112 – Livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-16). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.