Soveco Nordic AB
559273-3074Aktiebolagreg. 2020
Västerås, Västmanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
412 tkr
Resultat efter fin. poster
48 tkr
Soliditet
69 %
Anställda
–
Startsidan - Soveco Nordic AB
Välkommen till Soveco! Soveco Nordic AB levererar miljövänligt skadedjursskydd för människor, hus och trädgård som verkligen ger effekt. Soveco har levererat produkter från Europas ledande leverantörer av elektronisk utrustning sedan 1986. Vi har sålt hållbara skadedjursprodukter till över 50 000 nö
soveco.se
Adresser
Besöksadress
Stenmursvägen 7, 725 97 Västerås
Postadress
Stenmursvägen 7, 725 97 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva internet- och provisionshandel inom skadedjursbekämpning samt äga och förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 775 tkr | −103 tkr | 97 tkr |
| 2022 | 938 tkr | −128 tkr | 483 tkr |
| 2023 | 1 244 tkr | −94 tkr | 389 tkr |
| 2024 | 754 tkr | −29 tkr | 360 tkr |
| 2025 | 412 tkr | 48 tkr | 408 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 68,9 % – branschmedian 47 %
Vinstmarginal 11,7 % – branschmedian 1,6 %
Omsättningstillväxt −45,4 % – branschmedian 0,4 %
Median för 27656 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 412 | 754 | 1 244 | 938 | 775 |
| Övriga rörelseintäkter | 101 | 2 | 4 | 3 | – |
| Rörelseintäkter | 513 | 757 | 1 248 | 941 | 775 |
| Handelsvaror | 225 | 450 | 610 | 406 | 315 |
| Övriga externa kostnader | 155 | 248 | 636 | 550 | 487 |
| Av- och nedskrivningar | 83 | 83 | 83 | 83 | 62 |
| Övriga rörelsekostnader | 2 | 6 | 9 | 6 | – |
| Rörelsekostnader | 466 | 786 | 1 338 | 1 045 | 864 |
| Rörelseresultat | 48 | −29 | −90 | −104 | −89 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 3 | −4 | −10 | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 3 | 0 | 14 | 13 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | −4 | −24 | −13 |
| Resultat efter finansiella poster | 48 | −29 | −94 | −128 | −103 |
| Resultat före skatt | 48 | −29 | −94 | −128 | −103 |
| Årets resultat | 48 | −29 | −94 | −128 | −103 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 21 | 104 | 187 | 270 | 353 |
| Anläggningstillgångar | 21 | 104 | 187 | 270 | 353 |
| Varulager | 220 | 220 | 254 | 234 | 223 |
| Kundfordringar | 4 | 11 | 36 | 17 | 7 |
| Kortfristiga fordringar | 48 | 56 | 81 | 62 | 28 |
| Kassa och bank | 304 | 371 | 280 | 335 | 273 |
| Omsättningstillgångar | 572 | 647 | 614 | 631 | 524 |
| Summa tillgångar | 593 | 751 | 801 | 901 | 877 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 310 | 339 | 433 | 561 | 150 |
| Fritt eget kapital | 358 | 310 | 339 | 433 | 47 |
| Eget kapital | 408 | 360 | 389 | 483 | 97 |
| Långfristiga skulder | 134 | 336 | – | 0 | 257 |
| Leverantörsskulder | 10 | 8 | 25 | 32 | 53 |
| Kortfristiga skulder | 50 | 55 | 412 | 418 | 523 |
| Summa eget kapital och skulder | 593 | 751 | 801 | 901 | 877 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 68,9 % | 48 % | 48,6 % | 53,6 % | 11,1 % |
| Kassalikviditet | 701 % | 776 % | 88 % | 95 % | 57 % |
| Rörelsemarginal | 11,6 % | −3,9 % | −7,2 % | −11,1 % | −11,5 % |
| Vinstmarginal | 11,7 % | −3,9 % | −7,6 % | −13,7 % | −13,3 % |
| Omsättningstillväxt | −45,4 % | −39,4 % | 32,6 % | 21 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 11,8 % | −8,1 % | −24,1 % | −26,5 % | −105,5 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (22)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 48 tkr | −29 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 48 tkr | −29 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 29 tkr | 94 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −29 tkr | −94 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 408 tkr | 360 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 48 tkr | −29 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 0 | 2 tkr |
| Forslag disposition | 358 tkr | 310 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 358 tkr | 310 tkr |
| Goodwill | 21 tkr | 104 tkr |
| Goodwill anskaffningsvarden | 416 tkr | 416 tkr |
| Goodwill avskrivningar | 395 tkr | 312 tkr |
| Goodwill forandring avskrivningar arets avskrivningar | 83 tkr | 83 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 220 tkr | 220 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 43 tkr | 43 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 30 tkr | 37 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | – | 0 |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 134 tkr | 336 tkr |
| Stallda sakerheter | 440 tkr | 440 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 440 tkr | 440 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 25 sep. 2020 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Soveco Nordic ABHuvudarbetsställe
Stenmursvägen 7, 725 97 Västerås
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559273-3074
Registreringsdatum
25 september 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Västerås, Västmanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 47.123 – Detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment
- SNI 46.189 – Provisionshandel med annat specialsortiment utom motorfordon
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.