SP Fastighetsinvest AB
556913-2797Aktiebolagreg. 2012
Bandhagen, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 250 tkr
Resultat efter fin. poster
−1 785 tkr
Soliditet
58 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Harpsundsvägen 156, 124 59 Bandhagen
Postadress
c/o Sp Fastighetsinvest Ab, Harpsundsvägen 156, 124 59 Bandhagen
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva uthyrning och förvaltning av fastigheter samt byggande av bostadshus och andra byggnader och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 8 303 tkr | 3 534 tkr | – |
| 2019 | 3 630 tkr | 1 102 tkr | – |
| 2020 | 5 021 tkr | 3 418 tkr | 8 012 tkr |
| 2021 | 13 370 tkr | 8 667 tkr | 13 292 tkr |
| 2023 | 172 tkr | 1 266 tkr | 18 079 tkr |
| 2024 | 2 500 tkr | −1 191 tkr | 18 120 tkr |
| 2025 | 2 250 tkr | −1 785 tkr | 19 575 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 57,7 % – branschmedian 48,1 %
Vinstmarginal −79,3 % – branschmedian 4,5 %
Omsättningstillväxt −10 % – branschmedian 2,2 %
Median för 12148 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 250 | 2 500 | 172 | 13 370 | 5 021 | 3 630 | 8 303 |
| Övriga rörelseintäkter | 4 | 819 | 4 083 | 1 884 | 4 322 | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 254 | 3 319 | 4 255 | 15 254 | 9 344 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | 2 354 | 1 553 | – | – |
| Handelsvaror | 621 | 1 190 | 109 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 122 | 1 621 | 1 257 | 1 605 | 1 571 | – | – |
| Personalkostnader | 25 | −9 | 20 | 1 392 | 1 293 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 1 120 | 1 120 | 1 102 | 978 | 708 | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 889 | 3 922 | 2 488 | 6 329 | 5 125 | – | – |
| Rörelseresultat | −634 | −603 | 1 767 | 8 925 | 4 219 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 2 | 66 | 0 | 2 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 611 | 590 | 567 | 258 | 803 | – | – |
| Finansiella poster | −1 150 | −588 | −500 | −258 | −801 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −1 785 | −1 191 | 1 266 | 8 667 | 3 418 | 1 102 | 3 534 |
| Bokslutsdispositioner | 3 780 | 1 300 | 2 077 | −2 000 | −800 | – | – |
| Resultat före skatt | 1 995 | 109 | 3 343 | 6 667 | 2 618 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 540 | 68 | 735 | 1 387 | 565 | – | – |
| Årets resultat | 1 455 | 41 | 2 608 | 5 280 | 2 053 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 35 296 | 34 732 | 35 858 | 40 288 | 28 629 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 778 | 1 318 | 1 258 | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 36 074 | 36 050 | 37 116 | 40 288 | 28 629 | – | – |
| Kundfordringar | 0 | 405 | 907 | 38 | 29 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 2 706 | 1 972 | 4 352 | 10 421 | 3 450 | – | – |
| Kassa och bank | 320 | 2 006 | 267 | 5 842 | 2 089 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 3 026 | 3 979 | 4 620 | 16 263 | 5 539 | – | – |
| Summa tillgångar | 39 100 | 40 029 | 41 736 | 56 552 | 34 168 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 18 070 | 18 029 | 15 421 | 7 962 | 5 909 | – | – |
| Fritt eget kapital | 19 525 | 18 070 | 18 029 | 13 242 | 7 962 | – | – |
| Eget kapital | 19 575 | 18 120 | 18 079 | 13 292 | 8 012 | – | – |
| Obeskattade reserver | 3 770 | 2 900 | 4 200 | 5 117 | 3 117 | – | – |
| Långfristiga skulder | 8 886 | 17 902 | 17 429 | 20 416 | 14 884 | – | – |
| Leverantörsskulder | 408 | 288 | 373 | 3 252 | 2 899 | – | – |
| Skatteskulder | 514 | 508 | 1 351 | 1 961 | 759 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 6 869 | 1 107 | 2 028 | 17 727 | 8 155 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 39 100 | 40 029 | 41 736 | 56 552 | 34 168 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | – | 3 | 3 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 57,7 % | 51 % | 51,3 % | 30,7 % | 30,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 44 % | 360 % | 228 % | 92 % | 68 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −28,2 % | −24,1 % | 1 026,9 % | 66,8 % | 84 % | – | – |
| Vinstmarginal | −79,3 % | −47,6 % | 736,1 % | 64,8 % | 68,1 % | 30,4 % | 42,6 % |
| Omsättningstillväxt | −10 % | 1 353,3 % | – | 166,3 % | 38,3 % | −56,3 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 7,4 % | 0,2 % | 14,4 % | 39,7 % | 25,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | 4 457 tkr | 1 674 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (40)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 778 tkr | 1 318 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 1 318 tkr | 1 318 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 95 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 540 tkr | – |
| Andelar koncernforetag nedskrivningar | 540 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar | – | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 1 455 tkr | 41 tkr |
| Byggnader mark | 33 402 tkr | 34 732 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 40 551 tkr | 40 760 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 7 149 tkr | 6 029 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | −210 tkr | −6 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 1 120 tkr | 1 120 tkr |
| Checkrakningskredit kortfristig | 9 tkr | – |
| Erhallna koncernbidrag | 4 650 tkr | – |
| Eventual forpliktelser | 1 575 tkr | 1 575 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 455 tkr | 41 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −41 tkr | −2 608 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 41 tkr | 2 608 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 19 575 tkr | 18 120 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 1 455 tkr | 41 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | −870 tkr | 1 300 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 620 tkr | 1 117 tkr |
| Forslag disposition | 19 525 tkr | 18 070 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 19 525 tkr | 18 070 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 373 tkr | 313 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | −5 929 tkr | −15 849 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 540 tkr | – |
| Obligationslan | – | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 1 713 tkr | 137 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 17 tkr | 137 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 5 846 tkr | – |
| Ovriga langfristiga skulder | 524 tkr | 3 330 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 8 362 tkr | 14 572 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar | 1 894 tkr | – |
| Periodiseringsfonder | 3 770 tkr | 2 900 tkr |
| Stallda sakerheter | 26 400 tkr | 26 400 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 26 300 tkr | 26 300 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 100 tkr | 100 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 75 tkr | 174 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
SP Fastighetsinvest ABHuvudarbetsställe
Harpsundsvägen 156, 124 59 Bandhagen
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556913-2797
Registreringsdatum
6 december 2012
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
- SNI 55.202 – Stug- och rumsuthyrning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.