SPAB Inspection AB
559224-9824Aktiebolagreg. 2019
Huskvarna, Jönköpings län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 478 tkr
Resultat efter fin. poster
1 230 tkr
Soliditet
87 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Värnhemsvägen 14, 561 35 Huskvarna
Postadress
Värnhemsvägen 14, 561 35 Huskvarna
Verksamhetsbeskrivning
Inspektion, kontroll och försäljning av stållinor.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | – | – | – |
| 2020 | 1 749 tkr | 310 tkr | 208 tkr |
| 2021 | 1 612 tkr | 202 tkr | 243 tkr |
| 2022 | 2 840 tkr | 1 121 tkr | 861 tkr |
| 2023 | 2 844 tkr | 1 082 tkr | 1 351 tkr |
| 2024 | 1 340 tkr | −374 tkr | 1 094 tkr |
| 2025 | 2 478 tkr | 1 230 tkr | 1 836 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 86,7 % – branschmedian 70,6 %
Vinstmarginal 49,6 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt 84,9 % – branschmedian −1,5 %
Median för 24086 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 478 | 1 340 | 2 844 | 2 840 | 1 612 | 1 749 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 14 | 4 | 1 | 10 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 492 | 1 344 | 2 845 | 2 850 | 1 612 | 1 749 | – |
| Handelsvaror | 54 | 301 | 19 | 44 | 35 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 335 | 246 | 294 | 185 | 130 | 228 | – |
| Personalkostnader | 847 | 1 108 | 1 369 | 1 439 | 1 182 | 1 135 | – |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 57 | 57 | 57 | 57 | 57 | – |
| Övriga rörelsekostnader | 24 | 7 | 26 | 3 | 6 | 17 | – |
| Rörelsekostnader | 1 259 | 1 719 | 1 765 | 1 728 | 1 411 | 1 438 | – |
| Rörelseresultat | 1 233 | −375 | 1 080 | 1 121 | 202 | 310 | – |
| Ränteintäkter och liknande | −2 | 1 | 3 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella poster | −2 | 1 | 3 | 0 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 230 | −374 | 1 082 | 1 121 | 202 | 310 | – |
| Bokslutsdispositioner | −300 | 317 | −209 | −217 | −32 | −110 | – |
| Resultat före skatt | 930 | −57 | 873 | 904 | 170 | 201 | – |
| Skatt på årets resultat | 188 | 0 | 183 | 186 | 35 | 43 | – |
| Årets resultat | 742 | −57 | 690 | 718 | 135 | 158 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 57 | 114 | 171 | 228 | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 57 | 114 | 171 | 228 | – |
| Kundfordringar | 178 | 189 | 51 | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 191 | 347 | 212 | 3 | 46 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 500 | – | – | – |
| Kassa och bank | 1 431 | 349 | 1 208 | 1 029 | 298 | 164 | – |
| Omsättningstillgångar | 2 622 | 1 696 | 2 419 | 1 532 | 344 | 164 | – |
| Summa tillgångar | 2 622 | 1 696 | 2 476 | 1 646 | 515 | 392 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 1 044 | 1 101 | 93 | 93 | 58 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 786 | 1 044 | 1 301 | 811 | 193 | 158 | – |
| Eget kapital | 1 836 | 1 094 | 1 351 | 861 | 243 | 208 | – |
| Obeskattade reserver | 550 | 250 | 567 | 358 | 141 | 110 | – |
| Leverantörsskulder | – | – | – | 0 | 22 | – | – |
| Skatteskulder | 106 | 144 | 308 | 160 | 47 | 43 | – |
| Kortfristiga skulder | 236 | 352 | 558 | 427 | 131 | 75 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 622 | 1 696 | 2 476 | 1 646 | 515 | 392 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 400 | – | 200 | 200 | 100 | 100 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 86,7 % | 76,2 % | 72,7 % | 69,6 % | 68,9 % | 75,2 % | – |
| Kassalikviditet | 1 111 % | 482 % | 433 % | 358 % | 263 % | 220 % | – |
| Rörelsemarginal | 49,7 % | −28 % | 38 % | 39,5 % | 12,5 % | 17,8 % | – |
| Vinstmarginal | 49,6 % | −27,9 % | 38,1 % | 39,5 % | 12,5 % | 17,7 % | – |
| Omsättningstillväxt | 84,9 % | −52,9 % | 0,1 % | 76,2 % | −7,8 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 40,4 % | −5,2 % | 51,1 % | 83,4 % | 55,6 % | 75,9 % | – |
| Omsättning per anställd | 2 478 tkr | 1 340 tkr | 2 844 tkr | 2 840 tkr | 1 612 tkr | 1 749 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (23)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | – | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 742 tkr | −57 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 742 tkr | −57 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 57 tkr | −690 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −57 tkr | 690 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 200 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 836 tkr | 1 094 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 742 tkr | −57 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 200 tkr |
| Forandring overavskrivningar | 0 | 9 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −300 tkr | 308 tkr |
| Forslag disposition | 1 786 tkr | 1 044 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 386 tkr | 1 044 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 0 | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 286 tkr | 286 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 286 tkr | 286 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 57 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 13 tkr | 157 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 1 000 tkr | 1 000 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 28 tkr | 100 tkr |
| Periodiseringsfonder | 550 tkr | 250 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 102 tkr | 107 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 nov. 2019 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
SPAB Inspection ABHuvudarbetsställe
Värnhemsvägen 14, 561 35 Huskvarna
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559224-9824
Registreringsdatum
1 november 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Jönköping, Jönköpings län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 71.200 – Teknisk provning och analys
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.